MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Sahil turizminde housekeeping can çekişiyor

21.10.2017 16:38

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği ( HOTED ) Alanya 132’inci eğitim seminerini gerçekleştirdi.

Kuruluşundan bu yana Housekeepıng ( kat hizmetleri ) camiasına yönelik gerçekleştirmiş oldukları eğitim, etkinlik ve faaliyetleriyle adından sıkça söz ettiren, turizmin en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan HOTED, 20 Ekim 2017 tarihinde Sultan Sipahi Resort Hotel’in ev sahipliğinde dikkat eksikliği ve etkili iletişim konulu 132’inci eğitim seminerini gerçekleştirdi. Grand Okan Otel müdürü Amanda Özsoy ve Sultan Sipahi Otel Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sipahioğlu ve Housekeeperlar’ın yanısıra çok sayıda davetlinin katıldığı seminerde Psikiyatrist Uzman Doktor Mustafa Erkan Dikkat eksikliği ve etkili iletişim konularını işledi. Seminerin açılış konuşmasını ise dernek başkanı Tarık Saylar yaptı. 

Saylar, ‘’ Sultan Sipahi Resort Hotel yönetim kurulu üyesi Sayın Murat Sipahioğlu başta olmak üzere, eğitimci konuğumuz, Doktor Mustafa Erkan’a,  bu geceye ev sahipliği yapan üyemiz Hk müdürü Huriye Ceylan’a, derneğimize destek ve katkılarını esirgemeyen tüm dostlarımıza teşekkür eder, saygı ve şükranlarımızı sunarız. Uluslararası Housekeepıng olimpiyatlarımız dahil, eğitim, etkinlik ve faaliyetlerimiz her zaman olduğu gibi tüm hızıyla devam ediyor’’ dedi.


Seminere konuşmacı olarak katılan HOTED ’in kurucu üyesi, onursal başkanı ve başdanışmanı Executive Hk Müdürü Hakan Halit Yeni adeta ateş püskürdü. Yeni, iki yıllık araştırmalarının sonunda ortaya çıkan sonuçları açıkladı ve konuşmasına şöyle devam etti.‘’ Bu gün sizlere son iki yıldır yaptığımız araştırmalar sonucunda ortaya çıkan Housekeepıng camiasının ortak sorunlarından bahsedeceğim. Öncelikle Türk turizminde housekeepıng’i 12 ay, yani Yaz kış olarak adlandırdığımız şehir otelciliği ve 6 aylık, sadece yaz olarak adlandırdığımız sahil otelciliğini birbirinden kesin olarak ayırmamız gerekiyor. Özellikle çalışanlar konusunda sürdürülebilirlik, tercih edilirlik, eleman temini, istikrar ve verimlilik konularında birinde hepsi var, diğerinde ise hiç biri yok. Bu bağlamda sahil otelciliğinde Housekeepıng, yani kat hizmetleri camiası Türk turizm tarihinde resmen can çekişmektedir' ifadelerini kullandı.

 SAHİL TURİZMİNDE HOUSEKEEPING’İN İKİ YIL ÖMRÜ KALMIŞTIR!

Yeni sözlerine şöyle devam etti; 'Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece, inişleriyle çıkışlarıyla Türk turizmi de var olmaya devam edecektir. Housekeepıng ( kat hizmetleri ) personeli başta olmak üzere turizmden umudunu kesen personelin yüzde onluk kısmı AVM, gündelik işler, çocuk bakıcılığı, özel mağazalar, hastaneler, 12 ay açık restoranlar, okullar, kreşler gibi süreklilik arz eden ve daha rahat edebilecekleri, stressiz yerleri tercih ederek sektör değiştirdiler. 
Yüzde yirmilik bir kısmı ise housekeepıng’i bırakıp, mutfağa geçtiler, geçmeye de devam ediyorlar. Çünkü orada maaş politikasının ve çalışma şartlarının kat hizmetlerine göre çok daha iyi ve rahat olduğunu düşünüyorlar. Örneğin geçiş yapan personellerle yaptığımız anket sonuçlarına göre AGİ dahil 1400 TL maaş alan bir maid ( kat görevlisi ) bölüm değiştirdiği zaman en az 400 ila 500 TL arası maaşlarının arttığını söylüyorlar. 

Geri kaldı yüzde 70’lik bir kısım, bu yüzde 70’liğin yüzde ellisi ise gün sayıyor. Ve yine araştırmalarımıza göre iki yıl içerisinde büyük bir çoğunluğu emekli oluyor. Çalışmaya devam edenler olsa bile her halukarda yaş itibariyle verimlilik açısından çalışma koşullarına uygun olmaktan çıkıyorlar. Geriye kaldı yüzde yirmilik bir kısım. 
Bu yüzde yirmilik kısımla ne yapılır? Nereye kadar devam edilebilir? Konuk memnuniyeti ve geri dönüşüm turizmi nasıl sağlanabilir? İnanın durum sandığımızdan çok daha vahim, eğer bu konuda bir şeyler yapılıp, gerekli önlemler alınmazsa sahil turizminde Housekeepıng’in, en fazla iki yıl ömrü kalmıştır' dedi.

'AZ ADAM ÇOK İŞ MANTIĞINDAN VAZGEÇMELİLER'

Hakan Halit Yeni konuşmasını şöyle sürdürdü; 'Yapmayın etmeyin diye diye tabiri caizse dilimizde tüy bitti. Konaklama sektöründe Housekeepıng’in ( kat hizmetleri ) hijyenin önemini anlatabilmek için resmen ömrümüzden ömür gitti desek yeridir. Yıllardan bu yana kat hizmetleri yöneticilerine ve personeline yönelik uygulanan üvey evlat muamelesi, düşük maaş, az adam çok iş, sezon başı geç başlatma, sezon sonu erken çıkartma konuları başta olmak üzere, Housekeepıng departmanına karşı sürekli ötekileştirme, önemsiz görme, sözde farklı, uygulamaya gelince farklı davranışlar sergilemek gibi saçma sapan tutum ve davranışlardan bir an evvel vazgeçilip, gerekli önlemler alınmazsa emin olun bunun bedeli konuk memnuniyeti, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm turizmi açısından çok ağır olacaktır. Ama o zaman da iş işten geçmiş olacak ve bu bölümü toparlamak bir hayli zor alacaktır. Yine yaptığımız araştırmalara göre bazı otel sahipleri kendilerince, bu durumun önüne geçebilmek için bir çıkış yolu bulmuşlar. Ortadoğu, Kırgızistan gibi ülkelerden eleman ithal ediyorlar. Örneğin yedi yüz personel çalıştıran bir otelin iki yüze yakını yabancı uyruklu, yaklaşık dört ay gibi bir süreyle getiriyorlar ya da taşeronlarla sıkıntıyı aşmaya çalışıp, taşıma suyuyla değirmen döndürmeye çalışıyorlar. Şimdi soruyorum size bu kendi milletine ihanet etmenin başka bir versiyonu değil midir? Güler misiniz ağlar mısınız işsizliğin tavan yaptığı bir ülkeden bahsediyoruz. Sırf kendi milletine daha fazla para vermemek, ay bazında daha fazla çalıştırmamak için devreye sokulan sezonu kurtarma politikası değil midir bu durum? Peki, bu yöntem işe yarar mı? Geçici olarak evet ama böyle devam ederse o bahsini ettiğimiz elde kalan yüzde yirmilik kısım da sektörü terk edecekmiş gibi görünüyor' ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık 3 saat süren seminer sonunda Mustafa Erkan, Murat Sipahioğlu ve Huriye Ceylan’a, destek ve katkılarından dolayı tüm Housekeepıng camiası adına teşekkür edilip, çiçek takdim edildi.

(MYGazete.com)

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto