MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt

 
Mevsimlik turizm çalışanları meclis gündeminde

02.02.2021 15:49

Pandeminin etkisi devam ederken turizm sezonunun ne zaman açılacağı, açıldığında işsiz turizm personelinin ne kadarının iş başı yapacağı belirsizliğini koruyor. İşsizlik ödeneği, kısa çalışma veya ücretsiz izin ödeneğinden yararlanamayan on binlerce askıdaki turizm işçisinin durumu mezlis gündemine taşındı.

Mevsimlik turizm çalışanları meclis gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, askıdaki turizm işçilerinin durumunu Meclis gündemine taşıdı. Turizmgüncel.com'un haberine göre, salgınla beraber yükselen işsizliğin olumsuz ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik verilmeye başlanan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden turizm sektörünün mevsimlik çalışanlarının yararlanması askıda turizm işçisi olmaları nedeniyle mümkün olmadığını belirten Arı, ‘’ Yüz binlerce askı mağduru turizm işçisi ‘Adalet nerede, lütfen birileri bizleri görsün artık’ diyor’’ dedi.

TURİZM İŞÇİLERİ MAĞDUR

Salgın başlamadan önce askıda olan çalışanların sezonda işlerine döndüğünü ve tam kıştan kalan borçlarını ödemeye başlayacakken pandemi nedeniyle yeniden askıya gönderildiğinin kaydeden Cahit Arı, ‘’Mayıs ayında kısa çalışma ödeneği şartlarını tamamlıyorlar diye 3 ay ödenek alanlar oldu. Temmuzda işine dönebilenler ekimde yeniden askıya gönderildiler ‘merak etmeyin yine ödenek devam edecek’ dendi. Aynı mesai arkadaşları sırf kadrolu olarak sınıflandırıldıkları için ödenekleri 10 ay devam etti. ‘Peki biz ne olacağız’ dediklerinde ‘askı personeli için başvuramıyoruz’ dendi. 1177 lira tutarındaki nakdi ücret desteğine başvurdular ama onu da işten çıkarılmadıkları için alamadılar. Evine ekmek alamayan, çocuğuna süt alamayan, kirasını ödeyemeyen yüz binlerce işçi şu an mağdur’’ ifadelerini kullandı.

Askıdaki mevsimlik çalışanların bu mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini kaydeden Arı, ‘’Turizm Bakanının mevsimlik çalışanları işe geri alın çağrısıyla sadece işverenlerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli olup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından en kısa zamanda gerekli düzenlemenin yapılması beklenmektedir.” dedi.

ASKIDAKİ MEVSİMLİK TURİZM ÇALIŞANLARINI SORDU

Hem Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı hem de Kültür ve Turizm Bakanına hitaben yazılı soru önergesi veren Cahit Arı, ‘’Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanamayan askıdaki mevsimlik turizm çalışanlarının bu mağduriyetlerinin çözümüne yönelik bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz? 2019 yılında turizm sektöründe çalışan mevsimlik işçi sayısı kaçtır? Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden faydalanan askıdaki mevsimlik çalışan sayısı kaçtır? Sorularını sordu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

AESOB Başkanı Adlıhan Dere’den çağrı: Kapıma Kilit Vurma

AESOB Başkanı Adlıhan Dere’den çağrı: ..

AESOB Başkanı Adlıhan Dere’den çağrı: Kapıma Kilit Vurma
Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda sona yaklaşıldı

Atatürk Kapalı Spor Salonunda sona yak..

Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda sona yaklaşıldı
Temsili Bandırma Vapuru 19 Mayıs için Antalya yollarında

Temsili Bandırma Vapuru 19 Mayıs için ..

Temsili Bandırma Vapuru 19 Mayıs için Antalya yollarında
Her derde deva... Yılda sadece 4 kilo üretiliyorlar

Her derde deva Yılda sadece 4 kilo üre..

Her derde deva... Yılda sadece 4 kilo üretiliyorlar
Genelge sonrası THY'den bilet açıklaması

Genelge sonrası THYden bilet açıklaması

Genelge sonrası THY'den bilet açıklaması
ATSO Başkanı Davut Çetin: Haydi Antalyaspor, kupayı al da gel!

ATSO Başkanı Davut Çetin: Haydi Antaly..

ATSO Başkanı Davut Çetin: Haydi Antalyaspor, kupayı al da gel!