MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi
ATSO Başkanı Davut Çetin: Turizm sezonuna kadar vaka sayısını düşürmemiz gerekiyor

24.02.2021 14:49

Antalya haber... Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, kentteki koronavirüs vaka sayısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Antalya'nın yüksek risk grubundaki iller arasında yer aldığını söyleyen Başkan Çetin, "Bu konu ticaret ve turizm için de hayati bir konudur. 20 gün seferberlik ilan ederek turizm sezonuna kadar bu sayıyı hızla düşürmemiz gerekiyor" dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin: Turizm sezonuna kadar vaka sayısını düşürmemiz gerekiyor

Antalya haber... Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı, dijital ortamda gerçekleştirildi. ATSO Başkanı Davut Çetin, mecliste oda faaliyetlerinin yanı sıra, kent ve ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın il vaka sayılarını yayımladığını, önlemlerin illerdeki vaka sayısına göre belirleneceğini belirten Davut Çetin, şöyle dedi:

"Şu günlerde virüsün mutasyonu, Güney Afrika virüsü gibi türleri gündemde. Bu virüs hem hızlı yayılıyor, gençleri de etkiliyor. Artık biraz daha sabırlı olalım, aşılama tamamlandığında inşallah önümüzdeki aylarda normale döneceğiz. Bildiğiniz gibi artık önlemlerde vaka sayısına göre il düzeyinde karar verilecek, iller düşük risk, orta risk, yüksek ve çok yüksek risk gruplarına ayrılacak, düşük riskli illerde önlemler gevşetilecek."

ATSO Başkanı Davut Çetin Antalya'daki vaka sayılarının turizm sezonuna kadar düşmesi gerektiğini söyledi 

"HAYATİ BİR KONU"

Sağlık Bakanlığı verilerine göre en yüksek vaka bölgesinin Trabzon, Rize, Giresun gibi Karadeniz illeri, en düşük vaka bölgesinin ise Mardin, Hakkari gibi Güneydoğu illeri olduğunu aktaran Çetin, "Antalya'da vaka oranı 100 binde 78 düzeyinde, yani beklediğimizden daha yüksek. Bu veri Ankara için 35, İstanbul için 60, İzmir için 44 olarak açıklandı. Antalya 78 ile yüksek risk grubuna giriyor. Bu konu ticaret ve turizm için de hayati bir konudur. 20 gün seferberlik ilan ederek turizm sezonuna kadar bu sayıyı hızla düşürmemiz gerekiyor. Korona mücadelesinde ne kadar başarılı olursak normal hayata o kadar hızlı döneriz. Dolayısıyla herkese, hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. Aşılamanın da hızla tamamlanmasını bekliyoruz. Antalya'da henüz 65 yaş üzerinde aşı devam ediyor. Turizm, hizmet sektörü, kalabalık işyeri çalışanları gibi öncelikli kesimlerde aşı hızla tamamlanmalıdır."

Dijital ortamda gerçekleştirilen toplantıda koronavirüsle mücadele süreci konuşuldu

"MÜCADELEDE NE KADAR HIZLI OLURSAK NORMAL HAYATA O KADAR HIZLI DÖNERİZ"

TOBB Turizm Meclisi toplantısında seyahat acentaları temsilcilerinin bakanlığın onay vereceği aşıların ithal edilmesinin ve isteyenin özel sağlık kuruluşlarında ücretini ödeyerek aşı olması önerisinde bulunduğunu hatırlatan Davut Çetin, "Bu imkân verilse aşı ithalatı mümkün olabilir mi bilmiyorum, olabilse aşılama daha hızlı olurdu. Özel sağlık kuruluşları ücretli Covid testleri yaptılar, aynı şekilde aşıyı da yapabilirler. Korona mücadelesinde ne kadar başarılı olursak normal hayata o kadar hızlı döneriz" dedi.

"KURALLARA UYULURSA NORMALLEŞME SÜRECİ DE BAŞLAYACAKTIR"

Çetin, pandemide işyerlerine yönelik sürece ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"Pandemi bir taraftan çok sayıda üyemizin işini etkilemeye devam ediyor. Yiyecek ve içecek sektörümüz HES kodu alarak müşteri kabul etmek için taleplerde bulundu, bu konuda yoğun girişimde bulunduk. Gerçekten çok mantıklı olmayan, adaletsiz bir süreç yaşıyoruz. Marketler açık, cadde mağazası kapalı. Oteller açık restoranlar kapalı. Otel içinde SPA merkezi açık, dışarıdaki kapalı. Bazı toplantılar serbest, bazıları kısıtlı. Şimdi mart ayı başında yiyecek- içecek işletmelerinin kontrollü açılmasını bekliyoruz. Kapasite kısıtlaması, süre kısıtlaması gibi kurallar getirilecektir. Kurallara uyulursa peyderpey normalleşme süreci de başlayacaktır."

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

FOTO GALERİ

Adin Hotel 3

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Diğer Haberler

Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il bayram namazı saatleri

Bayram namazı saat kaçta kılınacak İşt..

Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il bayram namazı saatleri
Amerikalı tarihi eser kaçakçısı Antalya'da tutuklandı

Amerikalı tarihi eser kaçakçısı Antaly..

Amerikalı tarihi eser kaçakçısı Antalya'da tutuklandı
Bakan Koca duyurdu: Aşılamada yeni safhaya geçiliyor

Bakan Koca duyurdu Aşılamada yeni safh..

Bakan Koca duyurdu: Aşılamada yeni safhaya geçiliyor
12 Mayıs Türkiye'nin koronavirüs tablosu açıklandı!

12 Mayıs Türkiye'nin koronavirüs tablo..

12 Mayıs Türkiye'nin koronavirüs tablosu açıklandı!
Antalya'da bir saat içinde ekmek teknesini kaybetti

Antalyada bir saat içinde ekmek teknes..

Antalya'da bir saat içinde ekmek teknesini kaybetti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan 'normalleşme' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan 'no..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan 'normalleşme' açıklaması