MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa banner reklam


2021 için sağlık pasaportu çalışmaları sürüyor

28.12.2020 23:09

Şirketler girişlerde kullanılmak üzere Covid-19 test ve aşı bilgilerini içeren dijital kimlik bilgileri sistemleri geliştirdi.

2021 için sağlık pasaportu çalışmaları sürüyor

Turizm ve seyahat sektörleri Covid-19 pandemisinin en çok etkilediği alanların başında geliyor. Pek çok ülke zaman zaman sınırlarını tamamen ya da kısmen bazı ülkelere kapattı, seyahat kısıtlamaları uyguladı. Bazı ülkeler Covid-19 testi zorunluluğu getirirken aşının piyasaya sürülmesinin ardından 2021'de güvenli seyahatin nasıl olacağı merak konusu.

Pek çok şirket ve teknoloji grubu, bireylerin konser ve sinema salonları, stadyumlar, iş yeri ve havaalanında girişlerde kullanılmak üzere Covid-19 test ve aşı bilgilerini içeren dijital kimlik bilgileri sistemleri geliştirdi.

Dünya Ekonomik Forumu ile The Commons Project'in ortak girişimi CommonPass uygulaması, kullanıcıların Covid-19 test sonucu gibi tıbbi verileri ve tıbbi bir kurum tarafından yapılan bir aşı belgesini hassas bilgileri paylaşmadan QR kodu aracılığıyla yetkililere göstermeye olanak sağlıyor. Uygulama, seyahat için seyahat programınıza göre hareket ve varış noktalarındaki sağlık kartı gerekliliklerini de listeliyor.

COMMON PASS UYGULAMASI

Cenevre merkezli kar amacı gütmeyen girişim, şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri ve Avruba genelinde yüzlerce sağlık sisteminin yanı sıra Lufthansa, United Airlines, Swiss Airlines, Virgin Atlantic, Cathay Pacific ve JetBlue gibi birçok havayolu şirketi ile ortaklık kurdu.

CommonPass uygulaması, 21 Ekim Çarşamba günü, Londra'daki Heathrow'dan Newark Liberty Uluslararası Havalimanı'nda United Airlines'a ait bir uçuşta gönüllü kullanıcılar ile test edildi.

IBM'İN UYGULAMASI: DİGİTAL HEALTH PASS

Teknoloji devi IBM ise, şirketlerin ve mekanların koronavirüs testleri, sıcaklık ve aşılama kayıtları dahil olmak üzere giriş için ihtiyaç duyacakları göstergelerin özelleştirmesine olanak tanıyan Digital Health Pass adlı kendi uygulamasını geliştirdi. Bu göstergelere karşılık gelen kimlik bilgileri daha sonra bir mobil cüzdanda saklanıyor.

LİNUX VAKFI EVRENSEL STANDART GELİŞTİRİLMESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Dünyanın dört bir yanındaki halk sağlığı otoritelerinin Covid-19 ile mücadelesine yardımcı olan teknoloji odaklı bir kuruluş olan Linux Halk Sağlığı Vakfı (Linux Foundation Public Health) vaka bildirim girişimlerine öncülük ediyor.

Linux Vakfı, daha iyi koordinasyonu teşvik etmek için, beş kıtada düzinelerce kuruluşu temsil eden 300'den fazla kişiden oluşan bir kolektif olan Covid-19 Credentials Initiative ile ortaklık kurdu.

Vakıf, aşı kimlik bilgilerinde evrensel standart geliştirilmesine yardımcı olmak için IBM ve CommonPass ile birlikte çalışıyor.

SİNGAPUR HAVAYOLLARI "YENİ NORMALİ AÇIKLADI

Singapur Havayolları, 23 Aralık'ta yayınlanan bir basın bildirisi ile Cakarta veya Kuala Lumpur'dan Singapur'a yapılan uçuşlarda seyahat eden yolcular için yeni dijital sağlık doğrulama süreci başlatıldığını duyurdu.

Havayolu şirketi, Cakarta ve Kuala Lumpur'daki yerel kliniklerde Covid-19 testlerine giren yolculara "QR kodlu dijital veya kağıt sağlık sertifikaları" verileceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, "Bu yöntemle bir yolcunun sağlık kimlik bilgilerini mevcut protokollerden daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde doğrulayarak hem havaalanı check-in sürecini hem de Singapur'da pasaport kontrollerinde geçiş sürecini hızlandırıyor" ifadesi kullanıldı

 

SUR YAPI

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan 'mesai saatleri' genelgesi

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan 'm..

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan 'mesai saatleri' genelgesi
İzmir'de yaşlı çiftin evi alev alev yandı!

İzmir'de yaşlı çiftin evi alev alev ya..

İzmir'de yaşlı çiftin evi alev alev yandı!
3 Mart 2021 Antalya hava durumu! Yağmur geliyor

3 Mart 2021 Antalya hava durumu Yağmur..

3 Mart 2021 Antalya hava durumu! Yağmur geliyor
Seydişehir-Antalya karayolunda ulaşım felç oldu! Yol çekici ve tır geçişlerine kapatıldı

Seydişehir-Antalya karayolunda ulaşım ..

Seydişehir-Antalya karayolunda ulaşım felç oldu! Yol çekici ve tır geçişlerine kapatıldı
SON DAKİKA! Güney Sudan'da uçak düştü! 10 kişi hayatını kaybetti

SON DAKİKA! Güney Sudan'da uçak düştü!..

SON DAKİKA! Güney Sudan'da uçak düştü! 10 kişi hayatını kaybetti
Mersin-Antalya yolu üzerinde çıkan alacak-verecek tartışması cinayetle bitti

Mersin-Antalya yolu üzerinde çıkan ala..

Mersin-Antalya yolu üzerinde çıkan alacak-verecek tartışması cinayetle bitti