MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa banner reklam


Turizm sektörü iç pazara yoğunlaştı

21.02.2021 19:38

Turizm sektöründe, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde seyahatlerin kısıtlanmasıyla önemi artan iç pazarda, bu yıl daha fazla hareketlilik bekleniyor.

Turizm sektörü iç pazara yoğunlaştı

Ağırladığı turist sayısı bakımından "turizmin başkenti" olarak nitelendirilen Antalya, deniz, kum, güneş destinasyonun yanı sıra tarihi ve kültürüyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Geçen yıl Kovid-19'a rağmen yaklaşık 3,5 milyon yabancı turist ağırlayan kentin bu yıl daha fazla turistin rotasında yer alması planlanıyor.

Güvenli Turizm Sertifika Programı ile bu sezonda da "güvenli ve sağlıklı" hizmet vermeye hazırlanan sektör, özellikle iç pazar potansiyelinin daha fazla artmasını bekliyor.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca

"NİSAN GİBİ HAREKETLİLİK BAŞLAR"

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, kış sezonu nedeniyle çok fazla tesisin açık olmadığını, açık olanlarda da spor takımları bulunduğunu söyledi.

Sektörün yaz sezonuna odaklandığını aktaran Atmaca, şu anda Rusya'dan misafir gelmeye devam ettiğini dile getirdi.

Atmaca, asıl hareketliliğin nisan gibi başlayacağını düşündüklerini, tüm hazırlıkların o yönde olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"İç pazarın özellikle Ramazan Bayramı'nda hareketlenmesini bekliyoruz. Turizmin en vazgeçilmez dinamiği iç pazar. Şu anda da Türk misafirlerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. İnsanlar bir yıldır Antalya'ya gelemedi, denize giremedi, alışkanlıklarını yerine getiremedi. Tatille ilgili çok ciddi açlık söz konusu. Aldığımız önlemler, geçen yılki misafirlerin çok mutlu ayrılmaları, bu yıla ilişkin beklentilerimizi artırıyor. İyi bir sezon bekliyoruz."

Turizmdeki hareketliliği aşı performansı ve seyahat kısıtlamalarının belirleyeceğini ifade eden Atmaca, şu andaki en büyük temennilerinin tüm tesislerin açılması, çalışanların işinin başına geçmesi olduğunu belirtti.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı

SÜRDÜREBİLİR TURİZMİN ANAHTARI "İÇ PAZAR"

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı da aşı çalışmaları ve bunun etkilerinin turizmdeki süreci belirleyeceğine dikkati çekti.

Olumlu gelişmelerin hemen ardından normalleşmeye dönmenin zaman alabileceğine değinen Yağcı, ekonomik, sosyal etkilerin ve toplum psikolojisinin değişen dengeleri yeniden yapılandırmasının da bir süreç gerektireceğini bildirdi.

Dünya genelinde 9 milyar kişinin iç turizmde, 1,4 milyar kişinin de uluslararası turizmde seyahat ettiğini anlatan Yağcı, en çok ziyaretçi alan Fransa ile en çok turizm geliri elde eden ABD'nin güçlü bir iç pazara sahip olduğunu dile getirdi.

Yağcı, tatil alışkanlıklarıyla talep yöneliminin yeni parametreler belirleyeceğini belirterek, "Bu süreçte, her dönemde gelişmesi yönünde son derece önem verdiğimiz iç turizm odaklı büyüme, sürdürülebilir turizmin anahtarı olacak. Bu dünyadaki tüm destinasyonlar için de geçerli. Seyahat üzerindeki kısıtlamalar küresel olarak azalmaya başladıkça, dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlar iç turizmi büyütmeye odaklanıyor." diye konuştu.

Dünya Turizm Örgütü'ne göre, iç turizmin uluslararası seyahatten daha hızlı geri dönmesinin beklendiğini ifade eden Yağcı, bu durumun hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için salgının sosyal ve ekonomik etkilerinden kurtulma fırsatı sunduğunu vurguladı.

Yağcı, şu anda tüm ülkelerin iç pazarlarını büyütmeye yönelik adımlar attığını sözlerine ekledi.

SUR YAPI

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Üsküdar Meydanı'nda bir adam intihar etti

Üsküdar Meydanında bir adam intihar etti

Üsküdar Meydanı'nda bir adam intihar etti
Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'ndan iş yerleri ile ilgili yeni kararlar

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda..

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'ndan iş yerleri ile ilgili yeni kararlar
Masumlar Apartmanı dizisinin Gülben’i Merve Dizdar'dan eşine: 'Ya sen kocamsın ayıp ya'

Masumlar Apartmanı dizisinin Gülben’i ..

Masumlar Apartmanı dizisinin Gülben’i Merve Dizdar'dan eşine: 'Ya sen kocamsın ayıp ya'
Son dakika! Yunanistan'da çok şiddetli deprem!

Son dakika! Yunanistan'da çok şiddetli..

Son dakika! Yunanistan'da çok şiddetli deprem!
Alanyaspor kötü gidişatı durdurmak istiyor

Alanyaspor kötü gidişatı durdurmak ist..

Alanyaspor kötü gidişatı durdurmak istiyor
Çiftçinin dört gözle beklediği borç yapılandırması yolda

Çiftçinin dört gözle beklediği borç ya..

Çiftçinin dört gözle beklediği borç yapılandırması yolda