MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Muratpaşa kurs

FALEZ PLAJLARI

Yörükoğlu süt

 
Whatsapp'ın verdiği süre bitti! Hesaplar silinecek mi? 'Kullanıcı sözleşmesi' açıklaması...

15.05.2021 09:08

Facebook’un bünyesinde bulunan sohbet uygulaması WhatsApp’ın kişisel verileri ihlal ettiği gerekçesiyle tepki toplayan güncelleme süreciyle ilgili WhatsApp'tan açıklama yapıldı. Şirketin açıklamasında "Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz" denildi.

Whatsapp'ın verdiği süre bitti! Hesaplar silinecek mi? 'Kullanıcı sözleşmesi' açıklaması...

WhatsApp’ın kişisel verileri ihlal ettiği gerekçesiyle tepki toplayan güncelleme süreciyle ilgili WhatsApp’tan açıklama yapıldı. Şirketin açıklamasında “Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz” denildi.

NELER OLMUŞTU

Facebook’un 4 milyar dolar nakit, 12 milyar dolar facebook hisse senedi bedeli karşılığı ve 3 milyar dolar da satın alma tamamlandığında çalışanlara ve kuruculara verilmek üzere toplamda 19 milyar dolara satın aldığı dünyanın en büyük mesajlaşma platform olan whatsapp Dünyada son günlerin en çok tartışılan uygulamalardan biri olmuştu.

Hatırlanacağınız gibi WhatsApp, 2021 yılı Ocak ayında ilettiği mesajında ülkemizde tüm abonelerinden yeni kullanım sözleşmesini kabul etmelerini istedi. Yeni sözleşmenin onaylanması halinde kabul edilecek olan yeni gizlilik ilkelerine göre ise kullanıcılar WhatsApp’a, her türlü verilerinin Facebook’un yanında şirketin diğer yan kuruluşlarıyla paylaşım izni vermiş olacaktı. Whatsapp kullanıcılarından yeni sözleşmeyi 8 Şubat 2021 tarihine kadar kabul etmelerini istemiş, bu tarihe kadar kabul etmeyen kullanıcılarında veri akışlarında önce yavaşlamaya gidileceğini, sonrasında da bu kişiler için uygulamanın kullanıma tamamen kapatılacağını açıklamıştı.

Bu kararın açıklanmasından sonra WhatsApp kulllanıcıları, yazışmalarının ve kişisel verilerinin başka mecralarda paylaşılacağı için paniğe kapılıp, alternatif uygulamalara yönelmeye başlamıştı. Bir çok kullanıcısını başka uygulamalara kaptıran ve kendine yeni rakipleri kendi oluşturan WhatsApp geri adım atarak, yeni sözleşmenin kabul süresini 15 Mayıs 2021 tarihine ertelemişti.

Bu gelişmeler üzerine, Türkiye Rekabet Kurulu’da, Facebook’un Türkiye’de WhatsApp kullanıcılarının verilerini başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşullar ile ilgili olarak soruşturma başlattığını, soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbir kararı verdiğini açıklamıştı.

Kullanıcıların büyük bölümü ilk açıklamalardan sonra telegram, signal ve diğer alternatif mecralara da abone olmaya başlasa da, 15 Mayıs’ta bu kararın uygulanmayacağını düşünerek WhatsApp’ı kullanmaya devam etti.

HERKES ŞİMDİ NE OLACAK? DİYORDU

Genel olarak bir çok açıklama ile beklenen 15 Mayıs’tan itibaren WhatsApp, tüm kullanıcılara yeni sözleşme göndereceği ve bu sözleşmede bir takım yaptırımların olacağıydı. Kimsenin hesabı silinmeyecek ve ilk başta gizlilik sözleşmesini imzalamayanlar bir kısıtlamaya maruz kalmayacaktı. Fakat bir süre sonra kısıtlamanın dozu artmaya başlayacak, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılara yeni mesaj gönderilerek sözleşmenin imzalanması hatırlatılacaktı. Bu süre zarfında bazı kullanıcılarda kısıtlamalar başlayacak ve kısıtlamanın dozu tedricen arttırılacaktı. Sözleşmeyi kabul etmeyen tüm kullanıcılara bu kısıtlama uygulaması aynı anda olmasa da, kademeli olarak yayılacaktı. Buna rağmen sözleşme imzalanmadığı takdirde, kullanıcıların sohbetlere ve diğer kullanıcıların listesine erişimleri kısmi olarak engellenecekti. Bundan sonraki aşamada kullanıcılar sadece mesajlarını görebilecek, devamını okuyamayacaktı. Ve nihayet en sonunda yeni sözleşmeyi kabul etmeyenlerin Whatsapp hesapları kapatılacaktı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

Kurs

kurs kayıt

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da sit alanında operasyon! Suçüstü yakalandılar

Antalya'da sit alanında operasyon! Suç..

Antalya'da sit alanında operasyon! Suçüstü yakalandılar
Antalya'nın iki farklı yerinde bijon anahtarlı, tüfekli kavga!

Antalya'nın iki farklı yerinde bijon a..

Antalya'nın iki farklı yerinde bijon anahtarlı, tüfekli kavga!
Antalya'da otomobil kaldırıma çıkarak direğe çarptı! Yaralılar var

Antalya'da otomobil kaldırıma çıkarak ..

Antalya'da otomobil kaldırıma çıkarak direğe çarptı! Yaralılar var
Bakan Ziya Selçuk'tan kardeşiyle ilgili iddialara yanıt: Hukuki süreç derhal başlatılacak

Bakan Ziya Selçuk'tan kardeşiyle ilgil..

Bakan Ziya Selçuk'tan kardeşiyle ilgili iddialara yanıt: Hukuki süreç derhal başlatılacak
Ticaret Bakanı Mehmet Muş duyurdu! Hibe desteği başvuru süresi uzatıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş duyurdu Hibe..

Ticaret Bakanı Mehmet Muş duyurdu! Hibe desteği başvuru süresi uzatıldı
Brezilya'da koronavirüse yakalanan kişi 218 gün boyunca tedavi gördü

Brezilyada koronavirüse yakalanan kişi..

Brezilya'da koronavirüse yakalanan kişi 218 gün boyunca tedavi gördü