MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa maske


Türkiye'nin Ay'a iniş projesinde sürpriz iddia

20.02.2021 11:38

Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nda hedeflerin gerçekleşmesini sağlayacak fırlatma üssü hakkında bugün bir iddia ortaya atıldı. Middle East Eye'a konuşan bir Türk yetkili, Türkiye'nin fırlatma üssünü Somali'ye kuracağını öne sürdü.

Türkiye'nin Ay'a iniş projesinde sürpriz iddia

9 Şubat Salı günü Türkiye'nin 2023'te Ay'la ilk teması kurmasının birinci hedef olduğu Türkiye'nin Milli Uzay Programı tanıtılmasının ardından gelecek 10 yılın nasıl şekilleneceğini göstereceği belirtilen Milli Uzay Programı'ndaki son hedefin, bir Türk vatandaşını uzaya göndermek olduğu açıklanmıştı.

Fakat uzay programının açıklanmasının ardından akıllarda bazı soru işaretleri de oluşmadı değil. Ana hatlarıyla tanıtılan ve Ay'a iniş yapılması planlanan uzay programında 2023 yılında milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşacağımız belirtilmişti. Bu roketin nereden fırlatılacağıysa paylaşılmamıştı.

Bugün Middle East Eye'da (MEE) yayınlanan habere göre üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye'nin milli ve özgün hibrit roketlerini fırlatmak için ülke dışına çıkacağına işaret etti. Buna göre Türkiye, roketleri fırlatmak için Afrika ülkesi Somali'de bir roket fırlatma üssü kurmak istiyor. Şu anlık bir iddia olan bu ifadenin gerçeklik taşıyıp taşımadığı ilerleyen zamanlarda belli olacaktır.

Bunun yanı sıra aynı haberde uzay programına ilişkin bazı detaylara da yer verildi. Haberde Türkiye'nin 10 yıllık uzay programı için planladığı bütçenin büyük bir kısmının Deltav Uzay Teknoloji Şirketi'ne aktarılacağı belirtildi. En az 600 milyon dolarlık olması planlanan bütçenin büyük bir bölümünü kapsayacak olan Deltav, geçen yıl sıvı oksijen ve parafin kullanan bir roket motoru ürettiğini duyurmuştu.

Bildiğiniz üzere Türkiye Uzay Ajansı için ayrılan bütçe 40 milyon dolar olarak açıklanmış, bütçenin diğer ülkelere göre düşüklüğüyse eleştirilmişti. Aynı kaynak isim, Türkiye Uzay Ajansı'nın tek görevinin tüm programı koordine etmek olacağını söyledi. Yetkili, harcamanın büyük savunma şirketleri gibi farklı hükümet kurumları aracılığıyla yapılacağını, Savunma Bakanlığı'nın kendisinin de ödenek ayıracağını ifade etti.

Türk yetkili, programın hükümete en az 1,1 milyar dolara mâl olacağını söyledi. Hatta kaynak, Somali'de kurulacağını iddia ettiği fırlatma üssünün inşasının ve bakımını sağlamanın maliyetinin en az 350 milyon dolar olacağını da açıklamalarına ekledi.

NEDEN SOMALİ?

Bu sorunun cevabı, geçtiğimiz günlerde DW Türkçe'ye konuşan uydu mühendisi Egemen İmre tarafından bir nebze verildi. Türkiye'nin coğrafyasının aslında tüm yörüngelere ulaşmak için uygun olmadığını söyleyen İmre, bunun için Somali veya benzeri bir ülkenin düşünüldüğünü belirtti.

Göktürk 2 gibi uyduların kuzey ya da güneye doğru fırlatılması gerektiğini ve bunun Türkiye'den yapılabileceğini belirten mühendis, Türksat uydusunun Türkiye'den fırlatılamayacağına dikkat çekti. Mühendis, bunun için ekvatora yakın olunması gerektiğini, Somali'den de Hint Okyanusu'na doğru istenilen yöne istenilen türde bir uydunun fırlatılabileceğini söyledi

SUR YAPI

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Muratpaşa Maske

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Meteoroloji'den yoğun kar yağışı uyarısı

Meteorolojiden yoğun kar yağışı uyarısı

Meteoroloji'den yoğun kar yağışı uyarısı
Adana'da yol kenarında erkek cesedi bulundu

Adanada yol kenarında erkek cesedi bul..

Adana'da yol kenarında erkek cesedi bulundu
Survivor'da elemeye kalan isim kim oldu?

Survivor'da elemeye kalan isim kim oldu?

Survivor'da elemeye kalan isim kim oldu?
Bursaspor’da istifalar peş peşe geldi

Bursasporda istifalar peş peşe geldi

Bursaspor’da istifalar peş peşe geldi
8 Mart Pazartesi Antalya'da hava nasıl olacak?

8 Mart Pazartesi Antalya'da hava nasıl..

8 Mart Pazartesi Antalya'da hava nasıl olacak?
Fransa’da koronavirüs vaka sayısı 3 milyon 904 bin 233 oldu

Fransada koronavirüs vaka sayısı 3 mil..

Fransa’da koronavirüs vaka sayısı 3 milyon 904 bin 233 oldu