MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Telefonlarda bu uyarıya dikkat! Bataryanın ömrünü azaltabilirsiniz

12.07.2021 18:47

Cep telefonlarının “şarj düşük” ile ilgili verdiği uyarıdan önce şarja takılmasının bataryanın ömrünü azalttığı, ayrıca ucuz şarj aletlerinin de telefonlara ciddi zarar verdiği belirtiliyor.

Telefonlarda bu uyarıya dikkat! Bataryanın ömrünü azaltabilirsiniz

İnsan hayatının vazgeçilmesi olan cep telefonları, kullanıcının umursamazlığından dolayı kısa sürede kullanılmaz hale gelebiliyor. Telefonların şarj doluluk oranının yüzden 10’den fazlayken, “telefonum dolu kalsın” diyerek yine şarja takması bataryayı öldürdüğü belirtiliyor. Cep telefonun “şarj düşük” ile ilgili verdiği uyarıdan önce şarja takılmaması gerektiği belirten işin uzmanları, ucuz şarj aleti hakkında da uyarıda bulundu.

"UYARI VERMEDEN ŞARJA TAKMAYIN"

Eskişehir’de yıllardır telefon tamiri yapan Devrim Tepeli, vatandaşın cep telefonunu daha uzun süre, sağlıklı olarak kullanabilmesi için bazı hususlara dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Tepeli, “Cep telefonlarımızdaki piller, doldur-boşalt sistemi ile çalışan bir sistemdir. Bir pili önce tamamen doldurman lazım, sonra tamamen boşaltman lazım. Öteki türlü bataryaya çok ciddi zarar verebilir. Bu da bataryanın ömrünü azaltır. Düzgün doldurup yine düzgün boşaltmazsa, pil kısa bir sürede sorun çıkartmaya başlar. Bu sadece telefon bataryası için değil, bilgisayar bataryası için de geçerli. Yüzde 50’iken veya yüzde 80’iken ‘telefonum boş kalmasın’ diyerek yine şarja takıyorsanız, bataryanızı öldürüyorsunuz anlamına gelir. Bunu birkaç defa tekrarladığınız zaman 3 yıl kullanabilecek bir bataryayı 3 ay kullanmak zorunda kalırsınız. Telefonun şarja takması için standart yüzde 10. Bazı telefonlarda yüzde 15 olabiliyor. O yüzden tavsiyemiz telefonunuz ne zaman ‘şarj düşük’ diye uyarı veriyorsa o zaman şarja takın. Böyle olunca da hem telefonunuz hem de bataryanız sağlıklı kalacak. Yine şarj yüzde 95-100 iken şarjdan çıkartın. Çünkü doluyken yine şarjda kalması veya bu şekilde kullanmaya devam ettirmesi yine zarara yol açar” diye konuştu.

"UCUZ ŞARJ ALETİ DAHA ZARARLI"

Devrim Tepeli, orijinal şarj aletinin yerine ucuzunun kullanmasının yine hem telefon hem de bataryaya ciddi zarar verdiğini söyledi. Tepeli, “Şarj aleti bataryadan daha önemli. Zaten bataryanın ömrünü bitiren şarj aletidir. Ne kadar orijinal şarj aleti kullanırsanız, telefonunuzu ve bilgisayarınızı o kadar uzun süre kullanabileceksiniz. Aslında bataryayı bozan elektriğin kendisi veya bataryanın kendisi değil. Orijinal olmayan şarj aletidir. Ucuz olan şarj aletidir. Orijinal şarj aletiniz çalışmayınca hemen gidip 5 lira, 10 liraya şarj aleti almayınız. Ya tam orijinal ya da orijinale yakın zararsız şarj aletleri kullanın. Ayrıca zaman zaman gittiğiniz bir yerde bulduğunuz şarj aletini de kullanıyorsunuz. Bunu da orijinal olup olmadığını bilmeden kullanmayın. Çünkü bu da aynı şekilde telefonunuzun kısa sürede atığa dönüşmesine sebep olabilir” diye uyardı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

Diğer Haberler

Ünlü İskoçyalı aktör Mike Mitchell Fethiye’de otel odasında ölü bulundu

Ünlü İskoçyalı aktör Mike Mitchell Fet..

Ünlü İskoçyalı aktör Mike Mitchell Fethiye’de otel odasında ölü bulundu
Antalya'da VİP araç otomobille çarpıştı

Antalyada VİP araç otomobille çarpıştı

Antalya'da VİP araç otomobille çarpıştı
Alanya'daki barlar sokağına maske zorunluluğu getirildi

Alanyadaki barlar sokağına maske zorun..

Alanya'daki barlar sokağına maske zorunluluğu getirildi
Son dakika... MSB duyurdu! El Bab'da 2 askerimiz şehit oldu

Son dakika... MSB duyurdu! El Bab'da 2..

Son dakika... MSB duyurdu! El Bab'da 2 askerimiz şehit oldu
Galatasaray, Cicaldau için 6.5 milyon Euro bonservis ödeyecek

Galatasaray, Cicaldau için 6.5 milyon ..

Galatasaray, Cicaldau için 6.5 milyon Euro bonservis ödeyecek
Cengizhan Tutka'nın kullandığı motosiklet uçuruma yuvarlandı

Cengizhan Tutkanın kullandığı motosikl..

Cengizhan Tutka'nın kullandığı motosiklet uçuruma yuvarlandı