MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
Gelecekte insanlığı neler bekliyor?

13.02.2019 10:37

Bundan 10 yıl sonra hayatlarımız nasıl değişecek? Teknoloji bize neler getirecek? İşte tüm bu soruların cevabı...


Gelecekte insanlığı neler bekliyor?

Gözlerinizi kapatıp, çok değil bundan 10 yıl önceki hayatınızı düşünmenizi istesek, bugünle kıyaslamak adına neler söyleyebilirdiniz? Onlarca kitap binlerce satır arasından bulmak istediğiniz bilgiye şimdi nasıl erişiyorsunuz?

Fosil yakıtlar kullanarak üretilen enerji günümüzde hangi yöne eviriliyor? Sağlık sektöründe, arabalarda, yaşadığınız evlerde olan değişiklikler hızla ilerlerken yakın gelecekte hayatımızda öngöremediğimiz neler değişecek?

1- Oto tamir atölyeleri gelecekte var olmayacak.

2- Bir benzinli / dizel motorda 20.000 ayrı parça bulunur. Elektrikli motor ise 20. Elektrikli araçlar ömür boyu garantili satılmakta ve sadece satıcılar tarafından tamir edilmektedir. Bir elektrik motorunun çıkarılması ve değiştirilmesi yalnızca 10 dakika sürer.

3- Arızalı elektrik motorları bayide tamir edilmemekte, robotlarla tamir edilen bölgesel bir tamirhaneye gönderilmektedir.

4- Elektrikli motor arıza lambanız yandığında, Arabanız, araba yıkamaya benzeyen bir istasyona götürüyorsunuz ve bir fincan kahve içerken arabaniz tamir ediliyor olacak.

5- İstasyonlardaki benzin pompaları gidecek.

6- Sokak köşelerinde elektrik dağıtan sayaçlar olacak. Şirketler elektrik şarj istasyonlarını kuracak; Aslında, gelişmiş dünyaya çoktan başladılar.

7- Akıllı büyük otomobil üreticileri, sadece elektrikli araba üreten yeni tesisler kurmak için çoktan bütçe ayırdılar.

8- Kömür sanayileri gidecek. Benzin / petrol şirketleri gidecek. Petrol için sondaj duracak. Öyleyse OPEC'e veda edin! Ortadoğunun başı dertte.

9- Evler gün boyunca elektrik üretecek ve depolayacak, daha sonra kullanacak ve şebekeye geri satacak. 

10- Günümüzdeki yeni doğanlar sadece kişisel arabaları müzelerde görecek. 

11- 1998'de Kodak'ın 170.000 çalışanı vardı ve dünya genelinde tüm fotoğraf kağıdının 85'ini sattı. Sadece birkaç yıl içinde iş modelleri ortadan kalktı ve iflas etti. Bunun olacağını kim bilebilirdi?

12- Kodak ve Polaroid’in başına gelecek 5-10 yıl boyunca birçok sektörde yaşanacak… 

13- 1998 yılında 3 yıl sonra bir daha asla film çekmeyeceğiniz aklına gelirmiydi? 

15- Bunların hepsi Yapay Zeka, sağlık, özerk ve elektrikli otomobiller, eğitim, 3B baskı, tarım ve iş alanlarında yine olacak

16- “Future Shock” kitabını unutun, 4. Endüstri Devrimi'ne hoş geldiniz.

17- Yazılım sektörü inovasyondan geçti ve önümüzdeki 5-10 yıl içinde çoğu geleneksel sanayi sektörüde aynı kaderi bekliyor.

18- UBER sadece bir yazılım aracıdır, herhangi bir arabaya sahip değiller ve şimdi dünyanın en büyük taksi şirketi! Herhangi bir taksi şoförüne bunun geldiğini görüp görmediklerini sorun.

19- Airbnb şu anda mülk sahibi olmasalar bile, dünyanın en büyük otel şirketi. Hilton Hotels'e bunun geldiğini görüp görmediklerini sorun.

20- Yapay Zeka: Bilgisayarlar dünyayı anlamada katlanarak daha iyi hale gelecekler.

21- Günümüzde ABD'de genç avukatlar zaten iş bulamıyor. IBM'in Watson'ı sayesinde, insanlar tarafından yapıldığında % 70 doğrulukla karşılaştırıldığında saniyeler içinde % 90 doğrulukla (şu ana kadar temel şeyler) yasal tavsiye alabilirsiniz. Yani, hukuk okuyorsanız, hemen durun. Gelecekte %90 daha az avukat olacak.

22- Watson, hemşirelerin kanser teşhisi koymasına yardım ediyor.

23- Facebook artık yüzleri insanlardan daha iyi tanıyan tanıma yazılımına sahip. 2030'da bilgisayarlar insanlardan daha akıllı olacak.

24- Özerk otomobiller: 2018'de ilk otonom otomobiller ile tanıştık. Önümüzdeki 2 yıl içinde, tüm sanayi sektörü büyük inovasyondan geçecek. 
Aracınızı örneğin telefonunuzla çağırabileceksiniz.

25- Park etmenize gerek kalmayacak, sadece sürüş mesafesini ödeyeceksiniz ve sürüş esnasında üretken olabileceksiniz. Bugünün küçük çocukları 
hiçbir zaman ehliyet alamayacak ve asla bir araba sahibi olmayacaklar.

26- Bu şehirlerimizi değiştirecek, çünkü % 90-95 daha az arabaya ihtiyacımız olacak. Eski park yerlerini yeşil parklara dönüştürebiliriz.

27- Her yıl yaklaşık 1.2 milyon insan, dikkat dağıtıcı veya sarhoş sürüş de dahil olmak üzere trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Şimdi her 60.000 milde bir kaza geçiriyoruz; otonom sürüş ile 6 milyon milde 1 kazaya düşecek.

28- En geleneksel otomobil şirketleri şüphesiz iflas edeceklerdir. Teknoloji şirketleri (Tesla, Apple, Google) devrimci yaklaşımı uygulayacaklar.

29- Volvo içten yanmalı motor araç üretimini durdurmak hedefi ile 2019 modellerinin tümünü sadece elektrikli ve hybrid üretmekte.

30- Volkswagen ve Audi'den birçok mühendis; Tesla'dan korkuyorlar.. Tüm elektrikli araçları üreten tüm şirketlere bakın. Birkaç yıl önce duyulmamış bir şeydi.

31- Sigorta şirketleri büyük sıkıntı yaşayacak, çünkü kazalar olmadan maliyetler daha ucuz hale gelecek. Onların araba sigortası işletme modeli ortadan kalkacak.

32- Emlak değişecek. Çünkü insanlar çok daha uygun fiyatlı mahallelerde yaşamak isteyecek.

33- Elektrikli arabalar 2030’da yaygınlığın en üst noktasına varacak. Artık şehirlerin gürültüsü değişecek, çünkü tüm araçlar elektrikli olacak.

34- Şehirler de daha temiz bir havaya sahip olacak.

35- Elektrik inanılmaz ucuz ve temiz olacak.

36- Güneş enerjisi üretimi 30 senedir üssel bir eğriye bürünmüş durumda, bu önümüzdeki senelerde sadece artacak.

37- Fosil enerji şirketleri, evdeki güneş enerjisi kurulumlarından kaynaklanan rekabeti önlemek için şebekeye erişimi sınırlandırmaya çalışıyor, ancak bu devam edemez - teknoloji bu stratejiyi bozacak.

38- Sağlık: Tricorder X fiyatı bu yıl açıklanacak. Telefonunuzla birlikte çalışan, retina taramanızı, kan grubunuzu ve nefes aldığınız tıbbi bir cihaz inşa edecek şirketler var. Daha sonra neredeyse her hastalığı tanımlayacak 54 biyobelirteç analiz eder. Şu an sağlık amacıyla kullanılan onlarca telefon uygulaması var.

Yarına hoşgeldiniz...

Kaynak: Enerji Gazetesi

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Ramazan