MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt

 
"Corona virüs" tuzağına yem olmayın!

04.02.2020 16:23

Kaspersky araştırmacıları, internette corona virüsten korunma yolları arayan kullanıcıların kötü amaçlı yazılımlarla hedef alındığını tespit etti.

"Corona virüs" tuzağına yem olmayın!

Kaspersky açıklamasına göre, siber saldırganlar, corona virüsün internetteki popülaritesini kullanarak kötü amaçlı girişimlerini arttırıyor.

Saldırganlar, internette corona virüsten korunma yollarını arayan kullanıcıları zararlı yazılımlarla hedef alırken, kötü amaçlı yazılımları, pdf, mp4, docx gibi güvenilir görünen dosya formatlarının içerisine saklıyor. Gerçekte bu dosyalar, bilgisayarların ve ağların çalışmasını engelleyen ya da verileri silen, engelleyen, değiştiren veya kopyalayan Truva atları ve solucanlar içeriyor. 

Kaspersky uzmanları ayrıca, kullanıcıları corono virüsten ve hava yoluyla bulaşan diğer enfeksiyonlardan da koruyan bir oksijen maskesi öneren spam e-postaları da tespit etti.

Kullanıcılar, linke tıkladığında oksijen maskelerinin yer aldığı bir sayfaya yönlendiriliyor ve satın almayı tamamlamaları için kredi kartı bilgilerinin girilmesi isteniyor. 

"Sayfaya doğrudan yasal site üzerinden erişin"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Zararlı Yazılım Analisti Anton Ivanov, tüm dünyada gündemde olan corona virüsün, siber suçlular tarafından tuzak olarak kullanılmaya başlandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar Kaspersky tarafından 32 tekil dosya tespit ettik. Şu anda bu zararlı yazılımlardan etkilenen kullanıcıların sayısının yeteri kadar yüksek olmaması nedeniyle yazılımların dağıtım metodlarını belirleyemiyoruz. Ancak önceki vakalara bakarak kullanıcıların bunları saldırganlar tarafından hazırlanan corona virüsü dosyaları ve e-postalarıyla aldıklarını söyleyebiliriz. İnsanlar, sağlıklarından endişe ettikçe corona virüs ile ilgili olduğu iddia edilen bu tip sahte dosyaların içine saklanmış daha çok zararlı yazılım görebiliriz."

Kaspersky, zararlı yazılımların kurbanı olmamak için kullanıcılara şu önerilerde bulundu:

"Özel içeriklere yönlendirdiği iddia edilen şüpheli bağlantılardan kaçının. Güvenilir bilgi için resmi kaynaklara başvurun. İndirdiğiniz dosyaların uzantılarına bakın. Belgeler ve video dosyalarının uzantılarının .exe veya .lnk olmaması gerekir. E-posta yoluyla çok avantajlı bir indirim teklifi alırsanız, linki dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun; bazen görünenden farklı olabilir. Eğer varsa sayfaya doğrudan yasal web sitesi üzerinden erişin."

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto