MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Muratpaşa banner reklam


Hatay'da okul müdüründen VAR sistemine alternatif

20.02.2021 10:33

Hatay’ın Merkez ilçesi Antakya’da, Feridun Tınaztepe İlkokul Müdürü Abdulla Sönmez, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine alternatif olarak bir sistem geliştirdi. Sönmez ASİ adını verdiği sistemin futbolda hakem hatalarını sıfıra indireceğini söyledi.

Hatay'da okul müdüründen VAR sistemine alternatif

Hatay'ın Antakya ilçesinde yaşayan Feridun Tınaztepe İlkokul Müdürü Abdullah Sönmez, VAR sistemine alternatif bir sistem geliştirdi. ASİ adını verdiği sistemi anlatan Sönmez, bu sistemle futbolda hakem hatalarının sıfıra ineceğini belirtti. VAR’ın kullanışsız olduğunu söyleyen Müdür Sönmez, “Söz var, yazı var. VAR sistemi yerine yerli ve milli ASİ sistemi var. Cumhurbaşkanımızın kontrol edebileceği bir mekanizma kurulmalı sözünden hareketle Zeybek oyununa benzeyen VAR sistemi yerine durmak yok yola devam sözüne uygun yerli bir sistem geliştirdim” dedi.

Sönmez, kendi icadı olan sistemden bahsederek, “ASİ sistemi, futbol oyun alanında bulunan iki yarı alanın her birinin bağımsız hale getirilmesi sonucunda ortaya çıkarılan bir sistemdir. Yani futbol sahasında bulunan iki yarı alanının birini kırmızı yarı alan olarak işaretleyeceğiz, diğeri beyaz yarı alanı olarak kalacak ve her bir yarı alan ayrı hakem tarafından yönetilecek. Bizim sistemimizde insan tarafından yönetilmesi esastır. Teknoloji sisteminde yönetilen maçlarda özellikle VAR odalarında şaibe, taraflılık söz konusu olabiliyor. Ama böyle bağımsız bir ortamda kırmızı yarı saha hakemi kendi bölgesindeki hakemliğini yapacak, beyaz yarı saha hakemi kendi bölgesindeki hakemliğini yerine getirecek” ifadelerini kullandı.

Bu sistemdeki ana amacını da vurgulayan Sönmez, “Bizim buradaki asıl amaçladığımız VAR sisteminin yerine sahayı ikiye bölüp, iki hakemin yönetilmesi ve VAR hakemlerinin de imkanlar doğrultusunda sahaya inmesini sağlamak. Ya da isteğe göre yan hakemleri veya 4. hakemleri sahaya sürerek 0 maliyet ile bir sistem üretmiş hale gelebiliriz” cümlelerine yer verdi.

Aynı zamanda hem maliyet açısından hem de futbolun zevk vermesi açısından yararlı bir sistem olduğunu dile getiren Abdulla Sönmez, "Ülkemiz VAR sistemini ne kadar ücretle almışsa, ASİ sistemini de daha az bir bütçeyle UEFA’ya ya da isteyen liglere sunabilir. Hakemlerin de insan olduğunu düşünürsek bütün eforu tam sahaya yaymak yerine iki yarı alanın iki hakemle yönetilmesi hem sorumluluğu azaltacaktır, hem de başarı oranın yükseltecektir. Maliyet ve hız açısından ASİ sistemimizin, VAR sistemiyle arasında dağlar kadar fark vardır. VAR’dan gelen kararı beklemek için futbol dakikalarca duruyor, hem seyircinin hem de futbolcunun hevesi kaçıyor. Bunların hiçbiri bizim sistemimizde yok. Oyun durmayacak, futbolun hevesi kaçmayacak. İnanın, ben bir daha VAR sistemini duymak istemiyorum” dedi.

Son olarak bu sistemde hakemlerin görevlerini de açıklayan Feridun Tınaztepe İlkokul Müdürü Abdulla Sönmez, “Top, kırmızıyla işaretlediğimiz yarı alana geldiğinde kırmızı saha hakemi pozisyonları değerlendirecek ve beyaz yarı alan hakemi topun o bölgeye gelmesini bekleyecektir. Pozisyonlar, beyaz yarı alanda yaşandığında beyaz saha hakemi maçı yönetecektir, bu sefer kırmızı saha hakemi kendi yarı alanında topun gelmesini bekleyecektir. Kararlar hangi bölgede verilirse verilsin, iki hakem saha içerisinde ortak karar verebilecek, çıkan kartlar ortak sayılacaktır. Kırmızı saha hakemi bir oyuncuya sarı kart gösterdiğini varsayarsak, beyaz saha hakemi aynı oyuncuyu ikinci sarı karttan oyundan atma hakkına sahip olacaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Meteoroloji'den turuncu uyarı!

Meteoroloji'den turuncu uyarı!

Meteoroloji'den turuncu uyarı!
SON DAKİKA! Valiliklerden yüz yüze eğitime ilişkin peş peşe açıklamalar

SON DAKİKA Valiliklerden yüz yüze eğit..

SON DAKİKA! Valiliklerden yüz yüze eğitime ilişkin peş peşe açıklamalar
Çanakkale'de tekne faciası! Off Road Türkiye Şampiyonu Kenan Çarpışantürk hayatını kaybetti

Çanakkale'de tekne faciası! Off Road T..

Çanakkale'de tekne faciası! Off Road Türkiye Şampiyonu Kenan Çarpışantürk hayatını kaybetti
Doğu Perinçek'e MHP'den yanıt gecikmedi

Doğu Perinçek'e MHP'den yanıt gecikmedi

Doğu Perinçek'e MHP'den yanıt gecikmedi
Kardeşlerin 'ekmek' kavgası cinayetle bitti! Saklandığı bahçede yakalandı

Kardeşlerin 'ekmek' kavgası cinayetle ..

Kardeşlerin 'ekmek' kavgası cinayetle bitti! Saklandığı bahçede yakalandı
Twitter’a ücretli ‘Süper Takip’ özelliği geliyor

Twitter’a ücretli ‘Süper Takip’ özelli..

Twitter’a ücretli ‘Süper Takip’ özelliği geliyor