Dünyaca ünlü falezler altında su jimnastiği yapıyorlar

28.08.2021 10:39

Antalya haber... Yaşları 25 ile 70 arasında değişen kadınlar, su jimnastiği ile form tutuyor. Falezler altındaki İnciraltı Plajı’na yaklaşık 80 basamakla inen kadınlar, jimnastikle spor ve eğlenceyi bir arada yaşıyor.

Dünyaca ünlü falezler altında su jimnastiği yapıyorlar

Antalya haber...  Muratpaşa Belediyesi’nin ‘Sağlıklı Muratpaşa Hareketi’ kapsamında başlattığı su jimnastiğine tüm kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Yaşları 25 ile 70 arasında değişen kadınlar, sabahın erken saatlerinde dünyaca ünlü falezlerin altındaki Erenkuş Plajı’nın yolunu tutuyor. 80 basamak inerek falezin denizle buluştuğu noktadaki plaja inen ve Akdeniz’in mavi sularına ulaşan kadınlar, ısınma hareketleriyle başladıkları sabah sporuna denizde jimnastikle devam ediyor.

Muratpaşa Belediyesi Su Jimnastiği ve Sabah Sporları Eğitmeni Ülker Pınar Aydın, gösterdiği hareketleri büyük bir dikkat ve başarıyla yapan kadınlar, 1 saat boyunca suda tüm vücut bölümleri çalıştırıyor. Kadınlar su üzerindeki halata tutunarak güvenli ve rahat bir şekilde gösterilen hareketleri başarıyla yapabiliyor.
Öte yandan falezlerin manzarası ve kadınların Akdeniz'in mavi sularındaki su jimnastiği havadan drone ile de görüntülendi.

"GÜNÜN STRESİNİ DE ATIYORUZ"

Eğitmen Ülker Pınar Aydın, pandemi döneminde insanların daha çok evlerinde zaman geçirdiğini ve kilo aldığını dile getirdi.

Su jimnastiği etkinliği ile kadınların hem deniz keyfi hem de spor yapma imkanı yaşadığını ifade eden Aydın, "Yoğun bir katılım oldu. Pandemi şartlarına uygun olarak önce karada ısınma hareketi yapıyoruz, sonra denize giriyoruz. Yaklaşık bir saat süren jimnastik çalışmamızla günün stresini de atıyoruz. Etkinliğimize her yaş grubundan kadınlarımız katılabiliyor. Bu sene Erenkuş ve Konserve Koyu’nda derslerimiz oldu. Salı ve Perşembe günleri saat 08.00’da başlıyoruz. Yoğun bir katılımla devam ediyoruz” dedi.

"DENİZDE SPOR İYİ GELİYOR"

Su jimnastiğinin faydalarından bahseden Aydın, "Bazı kadınlarımız karada spor yapamıyor ama suyun kaldırma kuvveti olduğu için hareketler daha kolay yapılabiliyor. Bu büyük bir avantaj. Denizin içinde tüm eklem ve kaslarımızı çalıştırıyoruz. Bel ve boyun fıtığı hastalarımıza da denizde spor iyi geliyor. Hem bedeniz hem ruhumuz için çok güzel bir etkinlik. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a tüm kadınlar adına çok teşekkür ediyoruz, bu plajları halka açtığı için” ifadelerine yer verdi.

Aydın, etkinliklerde diyetisyenlerin de görev aldığını sözlerine ekledi.

"SUDA SPOR YAPMAK DAHA KOLAY"

Su jimnastiğine katılan 55 yaşındaki ev hanımı Fatma Köseler, meme kanserini atlatmasında Muratpaşa Belediyesinin sportif faaliyetlerinin önemli bir katkısı olduğunu söyledi.

Suda spor yapmanın daha kolay olduğunu ve yorulmadığını belirten Köseler, “ Yeni arkadaşlar ediniyorum. Eğleniyoruz, spor yapıyoruz. Hem yüzüyoruz, hem spor yapıyoruz. Jimnastiğin ardından bir süre daha serbest yüzüp evimize gidiyoruz” dedi.

"YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ HİSSEDİYORUM"

65 yaşındaki memur emeklisi Gül Burcu, kadınlara böyle bir etkinlik sağladığı için Muratpaşa Belediyesine teşekkür ederek, "Ben önceden denize havuza giremeyen, yüzme bilmeyen birisiydim. Hocalarımın sayesinde yüzmeyi öğrendim, yaptıkları etkinliklere katılıyorum ve çok keyif alıyorum. Denizden çıkmak istemiyorum. Severek neşeyle jimnastiğe geliyorum. Kollarımı, bacaklarımı, bedenimi su hafifletiyor. Sudan çıkınca kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Evin yolunu tutunca her şey geri başlıyor” diye konuştu.

EN BÜYÜK İLGİYİ SU JİMNASTİĞİ ÇEKİYOR

Muratpaşa Belediyesi diyetisyenlerinden Duygu İpekçi, çok farklı alanlarda sportif faaliyetler olmasına rağmen en büyük ilgiyi su jimnastiğinin çektiğini kaydetti.

Sağlıklı Muratpaşa Hareketi çerçevesinde katılımcılarla sağlıklı beslenme hakkında sohbetler gerçekleştirdiklerini kaydeden İpekçi, “Pandemiyle birlikte vatandaşlarımızı kliniklerde masalarda ağırlamıyoruz. Onların olduğu, spor yaptığı noktalara gidiyoruz. Bize kolay ulaşıyorlar ve istedikleri soruları sorabiliyorlar” dedi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Ahmetler Köyü HES karşıtı 11 kişiye verilen para cezasını kampanyayla topladı

Ahmetler Köyü HES karşıtı 11 kişiye ve..

Ahmetler Köyü HES karşıtı 11 kişiye verilen para cezasını kampanyayla topladı
Bakan Çavuşoğlu Antalya'da oyunu kullandı! İkinci tura da iyi hazırlandık

Bakan Çavuşoğlu Antalya'da oyunu kulla..

Bakan Çavuşoğlu Antalya'da oyunu kullandı! İkinci tura da iyi hazırlandık
Meteorolojiden 13 il için kodlu uyarı!

Meteorolojiden 13 il için kodlu uyarı

Meteorolojiden 13 il için kodlu uyarı!
Konuşanlar programında olay itiraf! Kadın anlattıkları Hasan Can'ı şaşırttı

Konuşanlar programında olay itiraf! Ka..

Konuşanlar programında olay itiraf! Kadın anlattıkları Hasan Can'ı şaşırttı
Sararmış yastık kılıfını kar beyazına döndürüyor! İşte etkili karışım

Sararmış yastık kılıfını kar beyazına ..

Sararmış yastık kılıfını kar beyazına döndürüyor! İşte etkili karışım
Canan Karatay

Canan Karatay "Anne sütünden farksız" ..

Canan Karatay "Anne sütünden farksız" diyerek açıkladı! Her sabah bir fincan içerseniz...