MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

1 mayıs

Fenix center
Antalyalı başpehlivandan Kırkpınar önerisi

03.02.2021 18:07

Antalya haber... Koronavirüs tedbirleri içerisinde geçen yıl yapılamayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin bu yıl yapılmayacağı merak konusu. Son başpehlivan Ali Gürbüz, güreşlerin, bu yıl gerekli tedbirlerin alınarak yapılmasını istedi.

Antalyalı başpehlivandan Kırkpınar önerisi

Başpehlivan Ali Gürbüz, antrenmanlarını yaptığı babasıyla aynı ismi taşıyan Recep Gürbüz Güreş Eğitim Merkezi’nde antrenörü Hikmet Tuğsuz ile bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Gürbüz, pandemi sürecinin Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyayı etkilediğini ve bu durumdan yağlı güreşlerin de nasibini aldığını ifade etti. Sağlığın her şeyden önce geldiğinin bilincinde ve farkında olduklarının altını çizen Gürbüz, “Dünyanın en eski spor organizasyonu yağlı güreşe gerekli önem ve değerin verilmediğini düşünmekteyiz. Pandemi sürecinde de yağlı güreş tamamen yalnızlığa terk edildi. Geçen sezon yağlı güreş açısından kaos ve belirsizlik içinde geçti. 2021 yılında gerekli tedbir ve kurallar uygulanarak yağlı güreşin yapılmasını, er meydanlarının yeniden pehlivanlarla şenlenmesini istiyoruz” dedi.

"CAZGIR, HAKEM, DAVULCU, ZURNACI VE YAĞCIYA KADAR HERKESİ ETKİLEDİ"

Gürbüz, pandemi sürecinin sadece pehlivanları değil, cazgır, hakem, davulcu, zurnacı ve yağcıya kadar herkesi etkilediğine dikkat çekti. Yağlı güreşin gelecek nesillere aktarılması ve gençlerin teşvik edilmesi adına Kırkpınar’ın yapılması gerektiğine inandıklarını kaydeden Gürbüz, “Bu kopukluk yağlı güreşte insan kaybına neden olacaktır. Cumhurbaşkanımızdan 2021 yılı Kırkpınar yağlı güreş sezonunun yapılması için desteklerini bekliyoruz. Pandemi sürecinin daha uzayacağını düşünüyoruz. Bununla yaşamaya alışmamız gerekiyor. Diğer spor organizasyonları yapılıyorken, yağlı güreşin yapılmaması bizi çok üzüyor. Temas sporu olduğundan yapılmıyor deniliyordu. Minder yapılıyorsa Kırkpınar’ın da yapılmaması için önümüzde engel olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

"SEYİRCİSİZ DE OLSA GÜREŞLER YAPILMALI"

Gürbüz, Kırkpınar’ın seyircisiz olsa dahi yapılması gerektiğini belirterek, “Yağlı güreş seyircisiz olmaz ama şu anda seyircisiz de olsa olmasını istiyoruz. Sosyal mesafe sağlanarak, seyirci kapasitesi düşürülerek güreşlerimizin yapılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

"SESİMİZ DUYULSUN"

Hikmet Tuğsuz ise birçok spor branşında müsabakaların yapılmasına rağmen Kırkpınar için bir çalışma yapılmamasını eleştirdi. Yağlı güreşin öksüz bırakılmamasını isteyen Tuğsuz, “60 tane başpehlivanı güreştiremeyecek kadar aciz değiliz, inşallah en yakın zamanda sesimiz duyulur. Yağlı güreşçiler seyircisiz olmaya razılar. 2 yıla yakındır hiçbir şekilde güreş olmuyor. Televizyonda bile verilmesi yeterli. Bilim Kurulu nasıl bir karar alırsa ona göre yapılır” dedi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Alanyaspor Fenerbahçe maçı için karar verildi

Alanyaspor Fenerbahçe maçı için karar ..

Alanyaspor Fenerbahçe maçı için karar verildi
AOSB Başanı Ali Bahar, sanayiciler ve çalışanlar için aşı önceliği çağrısı

AOSB Başanı Ali Bahar sanayiciler ve ç..

AOSB Başanı Ali Bahar, sanayiciler ve çalışanlar için aşı önceliği çağrısı
Pandemi nedeniyle 42 havayolu şirketi iflas etti

Pandemi nedeniyle 42 havayolu şirketi ..

Pandemi nedeniyle 42 havayolu şirketi iflas etti
Rüzgar sebebiyle kopan Türk Bayrağı yenisiyle değiştirildi

Rüzgar sebebiyle kopan Türk Bayrağı ye..

Rüzgar sebebiyle kopan Türk Bayrağı yenisiyle değiştirildi
Başkan Ümit Uysal'dan pandeminin yükünü taşıyanlara destek

Başkan Ümit Uysaldan pandeminin yükünü..

Başkan Ümit Uysal'dan pandeminin yükünü taşıyanlara destek
Mahalle sakinleri ölüme terk edilen köpeklere sahip çıktı

Mahalle sakinleri ölüme terk edilen kö..

Mahalle sakinleri ölüme terk edilen köpeklere sahip çıktı