MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Yaz aylarında güneş alerjisine dikkat

08.07.2021 22:12

Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi, Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Hasan Bereket, açık tenli kişilerin yanı sıra başka bir cilt hastalığına sahip olanlar ve dermatiti olan kişilerinin güneş alerjisi riski altında olduğunu söyledi.

Yaz aylarında güneş alerjisine dikkat

Güneş alerjisi cildin zararlı ışınlara karşı gösterdiği bir reaksiyondur. Değişik klinik durumları kapsayabilir ve bunlara fotodermatoz da deniliyor. Bu alerji, güneş ışınlarına vücudun doğrudan maruz kalan bölgelerinde görülür. Burada çeşitli ilaçlar, kozmetik maddeler ve bağışıklık sistemi de rol oynuyor. Alerji, güneşe aşırı maruz kalma sonrasında oluşan serbest oksijen ve hidroksi radikallerinin neden olduğu doku ve hücre harabiyetidir. Cilt yapısına ve güneşe maruz kalma süresine bağlı olarak değişmekle birlikte herkeste görülebilir. Dr. Turgay Hasan Bereket konu ile ilgili detaylı konuştu.

“KİMLER RİSK ALTINDA”

Açık tenli kişiler, başka bir cilt hastalığına sahip olanlar ve dermatiti olan kişiler risk altındadır. Bazı ilaçları almak, örneğin tetrasiklin grubu antibiyotikler, sülfa bazlı ilaçlar, ketoprofen gibi bazı ağrı kesiciler, bazı kolesterol ilaçları, antipsikotik olarak kullanılan bazı ilaçlar güneş alerjisi riskini arttırırlar.

GÜNEŞ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİ?

Güneş alerjisinin belirtilerine değinen Uzm. Dr. Turgay Hasan Bereket, “Güneş alerjilerinin ana belirtileri, ciltte kaşınan, batan ve yanan kırmızımsı lekelerdir. Bunlar, vücudun çoğunu kapsarsa tansiyon düşmesi, baş ağrısı, mide bulantısı ve nefes almakta zorluk gibi belirtilerde görülebilir. Ayrıca kaşıntı veya ağrı, kabarık yamalarla birleşebilen küçük çıkıntılar, kabuklanma veya kanama, kabarcıklar ve kurdeşen olabilir. Uzun süren maruziyetten sonra ciltte değişik lekeler erken yaşlanma, deri kanserleri ve SLE gibi bazı otoimmun hastalıkların belirtisi de olabilir” dedi.

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Hasan Bereket

GÜNEŞ ALERJİSİ TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Çoğu durumda sadece cilt muayene edilerek teşhis edilir. Bununla birlikte aynı belirtiler güneş alerjisi yerine SLE (Sistemik Lupus Eritamatozis) gibi altta yatan bir deri hastalığından ileri geldiği düşünülürse kan ve doku örneği alınabilir.

GÜNEŞ ALERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Hasan Bereket konuşmasını şöyle devam etti:
“Güneş alerjiniz varsa veya güneşe karşı artan bir duyarlılığınız bulunuyorsa, güneşin yoğun olduğu 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten uzak durun. Çok fazla güneş ışığına ani maruz kalmaktan kaçının, cildinizin güneş ışığına uyum sağlaması için dışarıda geçirdiğiniz zamanı yavaş yavaş arttırın. Güneş gözlüğü, uzun kollu gömlek ve geniş kenarlı şapka kullanın. İnce dokunmuş kumaşlardan kaçının. Bilinen tetikleyicilerden uzak durun ve en az 30 SPF’li geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın.’’

GÜNEŞ ALERJİSİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Hasan Bereket, güneş alerjisi tedavisi hakkında şunları söyledi:
“Güneş alerjisinin türüne göre değişir. Hafif vakalarda birkaç gün güneşten uzak durmak yeterli gelebilir. İlaç tedavisi gereken durumlarda kortikosteroid içeren kremler, antihistaminik ilaçlar ve gerekiyorsa kısa süreli kortikosteroidli ilaçlar doktorunuz tarafından reçetelendirildiğinde kısa süreli kullanılabilir.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz var...

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz ..

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz var...
27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu... Sıcak çarpmalarına dikkat!

27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu...

27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu... Sıcak çarpmalarına dikkat!
Business Network Kulübü'nden yeni rekor!

Business Network Kulübü'nden yeni rekor!

Business Network Kulübü'nden yeni rekor!
Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı! O aşı liste dışı

Arabistan tam aşılanmış yabancılara um..

Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı! O aşı liste dışı
Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasında ağaç devrildi

Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasın..

Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasında ağaç devrildi
İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terleri döktürdü

İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terl..

İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terleri döktürdü