MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Uzmanlar koronaya karşı yararını anlattı turşu satışları patladı

07.12.2020 22:52

Koronavirüse karşı en önemli noktalardan birinin bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu söyleyen uzmanlar, turşu ve turşu suyunun bağışıklık sistemini ve vücut direncini koruduğunu söyledi. Böylece turşu satışlarında artışlar yaşandı. Turşucu esnafı ise satışlarının 2-3 kat arttığını söylüyor.

Uzmanlar koronaya karşı yararını anlattı turşu satışları patladı

İstanbul Kemerburgaz'da bulunan Turşuköy'de satışlar zirveyi gördü. Turşu ve turşu suyunun bağışıklık sistemini ve vücut direncini koruyup arttırdığını düşünen vatandaşlar turşu ve turşu suyuna yöneldi. Turşucu esnafı, koronavirüs salgınının ardından taleplerin oldukça arttığını belirtirken, vatandaşlar ise hem probiyotik hem de doğal antibiyotik olduğunu düşündükleri için turşu ve turşu suyu tükettiklerini söyledi. Bazı turşucu dükkanlarında da turşu ve turşu suyu için 'koronavirüs aşısı bulunur' yakıştırmaları yer alıyor.

'EN ÇOK LAHANA TURŞUSU SATILIYOR'

Turşu dükkanını dedesinden miras aldığını söyleyen Salih Demir, satışlarda adeta patlama yaşandığını söyledi. Demir, “Yetişemiyoruz şu anda. Çünkü koronadan sonra hakikaten patlama yaptı. Doktorların tavsiyesi ile bilhassa turşu suyu ve lahana turşusuna rağbet çok. İstanbul’un her yerinden geliyorlar. Hatta Kocaeli’nden tutun Silivri’ye kadar, Çatalca’dan bile gelen var. Turşu için gelen var. Eskiden günde 400-500 kilogram satardık şu an 1,5 – 2 ton civarında satışımız var” diye konuştu.

Bir başka esnaf İbrahim Güreş ise, “Koronadan önce normal standartta gidiyorduk. Korona başladıktan sonra 500 ile 1000 tona çıktık. Stoklarımızı da yüksek tutmaya başladık bu sene. İstanbul’un her bölgesinden geliyorlar. Özellikle lahana ve salatalık turşusuna rağbet çok fazla” dedi.

9 büyük bidonla turşu alan Çetin Karabayır, doktorların tavsiyesi üzerine turşu yemeye başladıklarını söyledi. Karabayır, “Sultangazi’den geliyoruz. Koronavirüs bizi buralara getirdi. Uzmanların doğrultusunda hareket ediyoruz. Covid-19’a faydalı olduğunu söyledikleri için biz de turşu almaya geldik. Özellikle lahana ve biber aldık” dedi.

Silivri’den gelen Elmas Civan ise, “Doktorlar iyi diyorlar ama biz zaten turşucuyuz. Severiz, yaparız. Hazır almayı daha çok tercih ederiz. Lahana ve sarımsak aldık. Şimdi de turşu suyunu içiyoruz. Şifaymış” diye konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3