MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

 


'Sessiz Katil' olarak biliniyor! Her şey böyle başlıyor! Aman ihmal etmeyin

30.11.2022 00:07

Yüksek kolesterol 'Sessiz Katil' olarak biliniyor. Tedavi edilmeyen yüksek kolesterol hayati riskleri artırıyor. Kalp krizi ve felce neden olabiliyor. Bu sebeple uzmanlar kolesterolün fazla ilerlemeden erken teşhis etmenizin sağlığınız için büyük önem taşıdığını belirtiyor. Toplumda birçok kişi kolesterolün erken belirtilerini bilmiyor.

'Sessiz Katil' olarak biliniyor! Her şey böyle başlıyor! Aman ihmal etmeyin

Yüksek kolesterol, zararlı alışkanlıklar ve düzensiz yaşam biçimi nedeniyle her geçen gün görülme sıklığı artan hastalıklar arasında bulunuyor. Yüksek kolesterolü ilk aşamada fark etmek bu hastalığın yol açtığı tehlikeleri azaltıyor. Yüksek kolesterol ilk evrelerde sessizce ilerlese de bu aşamada dikkatli olmak hastalığı tespit etmenizi sağlayabilir.

KASLAR OKSİJEN ALAMAMAYA BAŞLAR

Yüksek kolesterolün doğası gereği, kan damarlarının içinde birikerek plaklar oluşturur. Bu plaklar damarlardaki kan akışını kısıtlar. Kan akışındaki bu tıkanıklık nedeniyle birçok kas yeterli oksijen alamayınca bu bölgelerde ağrılar başlar. Kaslar fiziksel bir aktiviteye dahil olduğunda ağrı şiddetlenir.

İLK ETKİ KALÇA AĞRILARIYLA BAŞLIYOR

Uzmanların çeşitli sağlık raporlarında belirttiği gibi, muhtemelen ilk etkilenen kaslardan biri kalça kaslarıdır. Yüksek kolesterolü olan birçok kişi, daha önce kalça bölgesinde korkunç bir ağrı hissettiklerini söylüyor.

TAM OLARAK ANLAŞILMIYOR

Kalça bölgesindeki ağrının genellikle iskelet yapısındaki veya kemikteki problemlerle ilişkili olduğu varsayılır ve sıklıkla artrit gibi kemikle ilgili problemler nedeniyle görülür. Bununla birlikte, kalça kasları ve kolesterol arasındaki bağlantı, genel insanlar tarafından tam olarak anlaşılamamıştır.

KALÇA, BACAK VE AYAK AĞRILARINA DİKKAT

Sağlık raporları, kolesterol birikimi nedeniyle kan akışı sınırlandığında ortaya çıkan periferik arter hastalığının veya PAD'nin kalçaları, bacakları ve ayakları etkilediğini göstermektedir. Minimum fiziksel aktivite ile bile kalçalarda aşırı ağrı, bir doktora görünmeniz gerektiğinin ilk göstergesidir. Bu ağrı yürüyüş sırasında bile tetiklenebilir. Ağrı popo, uyluk ve baldır bölgesine yayılabilir.

CİLT RENGİNDE DEĞİŞİKLİKLER GÖRÜLEBİLİR

Ağrının şiddeti ve yayılımı, kolesterol düzeyine ve plak oluşumu nedeniyle kan akışının engellendiği bölgelere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Genellikle bu ağrı istirahatle geçer, ancak fiziksel egzersiz sırasında tekrar ortaya çıkar. PAD'nin diğer belirtileri, cilt renginde değişiklik veya tırnak renginde değişiklik gibi bacaklarda ve ayaklarda değişiklikler olabilir.

YÜKSEK KOLESTEROLÜN DİĞER BELİRTİLERİ

Ağırlıklı olarak alt ekstremitelerde görülen yüksek kolesterol ile ilişkili diğer belirtiler şunlardır: bacaklardaki tüylerin dökülmesi, bacaklarda uyuşma, kırılgan ayak tırnakları, ayaklarda iyileşmeyen ülserler, bacaklarda soluk renk değişikliği, parlak cilt, erkeklerde erektil disfonksiyon ve küçülme.

YÜKSEK KOLESTEROLDEN UZAK DURMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Yüksek kolesterolü yükselten şeyleri tüketmekten kaçının. Kek ve bisküvi, etli börek, sosis, yağlı et gibi besinlerden, palm yağı, krema, sert peynir ve tereyağı içeren besinlerden uzak durulmalıdır.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da teknik takibe takıldılar! Ekiplerden kaçamadılar

Antalya'da teknik takibe takıldılar! E..

Antalya'da teknik takibe takıldılar! Ekiplerden kaçamadılar
Antalya'da iki çocuğunu öldürüp eşini yaraladı! İfadesi pes dedirtti

Antalya'da iki çocuğunu öldürüp eşini ..

Antalya'da iki çocuğunu öldürüp eşini yaraladı! İfadesi pes dedirtti
Layşmanyaz tehlikesi! Afrika sineği Antalya'da hayatını karartı

Layşmanyaz tehlikesi! Afrika sineği An..

Layşmanyaz tehlikesi! Afrika sineği Antalya'da hayatını karartı
Antalya'daki evinin önünde vuruldu! Recep Dulluç kurtarılamadı

Antalya'daki evinin önünde vuruldu! Re..

Antalya'daki evinin önünde vuruldu! Recep Dulluç kurtarılamadı
Gram altın tarihi rekorun ardından sert çakıldı! İşte nedeni!

Gram altın tarihi rekorun ardından ser..

Gram altın tarihi rekorun ardından sert çakıldı! İşte nedeni!
İstanbul'a gidecekler dikkat! THY'den uyarı geldi

İstanbul'a gidecekler dikkat! THY'den ..

İstanbul'a gidecekler dikkat! THY'den uyarı geldi