MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Romatoid artrit nedir? Belirtileri nelerdir?

20.03.2021 23:28

Romatoloji Uzmanı Dr. Hülya Vahedi, Romatoid artrit hakkında önemli bilgiler paylaştı. Dr. Vahedi, “Romatoid artritli bir hastanın birinci derece akrabalarında, bu hastalığın görülme riski normale göre on kat daha fazladır” dedi.

Romatoid artrit nedir? Belirtileri nelerdir?

İç Hastalıkları Anabilim Dalında görev yapan Romatoloji Uzmanı Dr. Hülya Vahedi, yaşam boyu sürebilen kronik bir hastalık olan romatoid artrit hakkında önemli bilgiler paylaştı. Dr. Hülya Vahedi, hastalığın en fazla kadınlarda ve 25 ila 55 yaş arasında görüldüğünü söyledi.

Romatoid artritli bir hastanın birinci derece akrabalarında, romatoid artrit görülme riskinin normale göre on kat daha fazla olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Hülya Vahedi, “Bu hastalıkta HLA-DRB1 geni en çok sorumlu tutulan gendir. Genetik yatkınlık olan kişilerde bazı çevresel faktörler hastalığı ortaya çıkarmada rol oynar. Çevresel faktörlerden ise en çok sigaranın ve ağız içinde kronik diş eti iltihabından sorumlu Porphyromonas gingivalis isimli bakterinin romatoid artritin ortaya çıkmasında rolü olduğu bilinmektedir” dedi.

“EN SIK 25-55 YAŞLARI ARASINDA BAŞLIYOR”

Romatoid artrit hastalığının yaklaşık olarak yüzde 0,5 ila yüzde 1 sıklığında görüldüğünü söyleyen Uzm. Dr. Hülya Vahedi, bu hastalığın en sık kadınlarda görüldüğünü belirtti. Romatoid Artritin en sık 25 - 55 yaşları arasında başladığını ifade eden Uzm. Dr. Hülya Vahedi, hastalığın geliş semptomlarının esas olarak eklemlerde ve eklem etraflarındaki tendonlarda görüldüğünü söyleyerek, “Aynı zamanda sistemik bir hastalık olduğu için, eklemlerin dışında, cilt altı nodülleri, akciğer ve kalp de ve diğer bazı organlarda da belirtiler görülebiliyor” diye konuştu.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın belirtileri hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Hülya Vahedi, eklem şişmesi ve bir saatten uzun süren sabah tutukluluğunun önemli belirtilerden olduğunu söyledi. Hastalığın tipik olarak el ve ayakların küçük eklemlerinde, el ve ayak bileklerinde şişme ve tutukluk olarak başladığını söyleyen Uzm. Dr. Hülya Vahedi, aynı zamanda dirseklerde, omuzlarda, dizlerde ve kalça eklemlerinde de zamanla tutulmalar görüldüğünü belirtti. Uzm. Dr. Hülya Vahedi sözlerine şöyle devam etti: “Aylar içinde yeni eklem tutulumları olmaktadır. Simetrik tutulum önemli bir bulgudur. Tipik romatoid artrit hastalarında beşten fazla eklem tutulmaktadır. Sabah ağrısı ve gece ağrısı fazladır. Hareket ettikçe sabahları olan eklem ağrısı ve tutukluklarda azalma olur. Simetrik tutulum önemli bir bulgudur.”

“AYLAR SONRA BAŞKA EKLEMDE TEKRARLANABİLİR”

Bazı vakalarda hastalığın çok hızlı gelişebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Vahedi, hastalığın tüm eklemlerde ağrı, şişme ve tutukluk yaptığını belirtti. Hatta hastaların yataktan kalkamayacak kadar ağrılarının ve tutukluğunun olabileceğini de söyleyen Vahedi, hastalığın tek bir eklemde veya birkaç eklemde ortaya çıkabileceğini belirtti. Romatoid artrit hastalığının palindromik denilen bir başlangıç şekli olduğunu ifade eden Vahedi, bu tür başlangıçlarda tek bir eklemde akut bir şişme olduğunu ve yaklaşık üç gün içinde tamamen iyileşebildiğini belirterek, bu atakların aylar sonra tekrar başka eklemde tekrarlanabileceğini kaydetti.
Hastalığın ileri yaşlarda başlayan bir türünün de olduğunu söyleyen Vahedi, bu durumda hastalığın omuzlarda ve kalçalarda ileri derecede sabah ve gece tutukluğu ile başladığını ifade etti. Vahedi, romatoid artritin zaman zaman Polimiyaljiya Romatika isimli bir başka hastalıkla karıştırılabileceği uyarısı da yaptı.

“KESİN TEŞHİS İÇİN DİĞER MUHTEMEL HASTALIKLARIN DIŞLANMASI GEREKİR”

Romatoid artrit hastalığına yakalanan kişilerin tanı ve tedavisinin gecikmesi ile ellerde kuğu boynu deformitesi, düğme deliği deformitesi ve ulnardeviasyon gibi deformasyonların görülebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Vahedi, hastalığın teşhisinin esas olarak hastaların yakınmaları ve muayene bulguları ile konulabileceğini ifade etti. Vahedi, hastaların takibi ve bazı laboratuvar ve radyolojik bulgularında teşhis koymada yardımcı olabileceğini belirterek, “Kesin teşhis için diğer muhtemel hastalıkların dışlanması gerekir. Romatoid artrit hastalığının tedavisinde kortikosteroid ve hastalık seyrini değiştiren temel ilaçlar kullanılır. Hastaların eklem ve kaslarını güçlendirici egzersizleri de ilaç tedavilerinin yanında yapmaları önemlidir” ifadesini kullandı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

15 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye yağış uyarısı

15 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu!..

15 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye yağış uyarısı
Verilemeyen kiloların nedeni cushing sendromu!

Verilemeyen kiloların nedeni cushing s..

Verilemeyen kiloların nedeni cushing sendromu!
Antalya’da şampiyonluk sevinci kısıtlama dinlemedi

Antalyada şampiyonluk sevinci kısıtlam..

Antalya’da şampiyonluk sevinci kısıtlama dinlemedi
Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık sinyali!

Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık si..

Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık sinyali!
Sergen Yalçın'ın tarihi şampiyonluk açıklaması

Sergen Yalçının tarihi şampiyonluk açı..

Sergen Yalçın'ın tarihi şampiyonluk açıklaması
Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşiktaş, çok ciddi bir gelirin de sahibi oldu

Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşikt..

Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşiktaş, çok ciddi bir gelirin de sahibi oldu