MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Prostat, böbrek yetmezliğine neden olabiliyor

28.01.2021 18:52

Üroloji uzmanı Op. Dr. Kenan Korkmaz, yaşam standartlarını ve uyku düzenini bozan, kronik yorgunluk, halsizlik yapabilen, cinsel yaşamı olumsuz etkileyen prostat hastalıklarının, tedavi edilmemesi durumunda böbrek yetmezliğine neden olabileceğini söyledi

Prostat, böbrek yetmezliğine neden olabiliyor

Günümüzde erkeklerde çok sık rastlanan prostat hastalıkları hakkında açıklamalarda bulunan Side Anadolu Hastanesi Üroloji uzmanı Op. Dr. Kenan Korkmaz, “Prostat sadece erkeklerde bulunan, spermleri koruyan ve besleyen sıvıları salgılayan bir organdır. Mesanenin hemen altında yer alır ve mesane sonrası idrar yolunu çepeçevre sarar. Normalde 20 gr civarındadır. Erkeklerde çok sık karşılaşılan prostat hastalıkları tedavi edilmediği takdirde yaşamı olumsuz etkilemektedir. En ciddi sorunlar böbrek yetmezliği, idrar tutamama ve idrar yapamama ve sondalı kalmaktır” dedi.

“İŞEME SORUNLARI ERKEKLERDE GENELLİKLE PROSTAT İLE İLGİLİDİR”

Erkeklerde idrar sorununun genellikle prostatla ilgili olduğunu belirten Dr. Korkmaz, “İşeme sorunları erkeklerde genellikle prostat ile ilgilidir. İdrara başlarken bekleme, idrarı ince ve zor yapma, sık idrara gitme, gece 1 defadan fazla idrara kalkma, idrardan sonra damlama, idrar yaptıktan sonra rahatlayamama, geride idrar kalması hissi gibi yakınmalara neden olur. İleri dönemlerde yoğun idrar kanamaları, sık idrar yolu enfeksiyonu ve hiç idrar yapamama gibi sorunlar ve böbrek yetmezliği görülebilir” diye konuştu.

Side Anadolu Hastanesi Üroloji uzmanı Op. Dr. Kenan Korkmaz

“YAŞAM STANDARTLARINI BOZUYOR”

Prostat hastalıklarının yaşam standartlarını ve uyku düzenini bozduğunu belirten Dr. Kenan Korkmaz, kronik yorgunluk, halsizlik yapabilir, cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Tedavi edilmediği takdirde karşılaşılacak en ciddi sorunlar böbrek yetmezliği, idrar tutamama ve idrar yapamama ve sondalı kalmaktır. Prostat hastalarına; sağlıklı beslenme, şikayeti olunca doktora gitme, 50 yaşından sonra yıllık düzenli ürolojik periyodik muayene tavsiye ederiz” şeklinde konuştu.

“60 YAŞLARINDAKİ ERKEKLERİN YÜZDE 60'INDA GÖRÜLÜYOR”

Prostat büyüme ve kanser 50 yaşlarında başlar diyen Op. Dr. Kenan Korkmaz, “60 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 60’ında prostat yakınmaları görülür. İltihabi durumlar ise genellikle cinsel aktif yaşlarda (20-40) daha sık olur. Büyüme, kanserleşme ve enfeksiyon hastalıkları vardır. Prostatın en sık görülen hastalığı iyi huylu prostat büyümesi, sonra prostat kanseri ve kronik prostatitdır. (prostat iltihabı) ” ifadelerini kullandı.

“İLAÇ KULLANMAK İSTEMEYEN HASTALARDA AMELİYAT GEREKEBİLİR”

İlaç kullanmak istemeyen hastaların ameliyat olmasını gerektiğini, ilaç tedavisi olanların da ilaçları ömür boyu kullanabileceğini söyleyen Üroloji Doktoru Op. Dr. Kenan Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Prostat hastalıklarında, öncelikle ilaç tedavisi ile başlanır ve hastaların yüzde 70 den fazlası tıbbi tedaviden yarar görür. İlaçla düzelmeyen veya çeşitli nedenlerle ilaç kullanmak istemeyen hastalarda ameliyat yapmak gerekebilir. Ameliyatlar hastanı ve prostatın özelliklerine ve kanser durumuna bağlı olarak teknik farklılıklar gösterir. Maalesef ilaç tedavisi olanların ilaçlarını uzun süre hatta çoğu kez ömür boyu kullanması gereklidir. Ameliyattan sonra da yapılan ameliyata bağlı olarak 5 yılda yüzde 2-20 arası nüksetme ihtimali vardır.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

19 Mayıs Çarşamba Antalya'da hava durumu!

19 Mayıs Çarşamba Antalya'da hava duru..

19 Mayıs Çarşamba Antalya'da hava durumu!
Ünlü oyuncu Hazal Kaya, yaptığı radikal değişimi Instagram'dan paylaştı

Ünlü oyuncu Hazal Kaya, yaptığı radika..

Ünlü oyuncu Hazal Kaya, yaptığı radikal değişimi Instagram'dan paylaştı
Samsung, Google Fuchsia OS'u benimseyebilir!

Samsung, Google Fuchsia OS'u benimseye..

Samsung, Google Fuchsia OS'u benimseyebilir!
Realme Narzo 30 tanıtıldı! 90 Hz ekranı var

Realme Narzo 30 tanıtıldı 90 Hz ekranı..

Realme Narzo 30 tanıtıldı! 90 Hz ekranı var
Dolandırıcıların yeni taktiği: Sosyal yardım tuzağı

Dolandırıcıların yeni taktiği Sosyal y..

Dolandırıcıların yeni taktiği: Sosyal yardım tuzağı
İrem Derici'den iddialı paylaşım! Bikinisini giyip ayna karşısına geçti

İrem Derici'den iddialı paylaşım! Biki..

İrem Derici'den iddialı paylaşım! Bikinisini giyip ayna karşısına geçti