Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan başarıdan başarıya koşuyor

21.01.2021 18:33

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan bugüne kadar pek çok ilkin altına imza attı. Türkiye'nin konuştuğu çift başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan başarıdan başarıya koşuyor

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan pek çok başarıya imza attı. TRT'den Gülçin Sakarya'nın haberine göre; Dünyada, kompozit doku naklinde 3 farklı türün yapıldığı başka merkez yok. Bu başarı, onların bugüne kadar gerçekleştirdikleri sayesinde.

ÖZKAN ÇİFTİ BUGÜNE KADAR HANGİ BAŞARILARIN ALTINA İMZA ATTI?

Kollarını kaybeden Cihan Topal’ın hayatını değiştirdiler, 2010’da çift kol nakli yaptılar.

Cihan Topal

Ardından, 2011’de dünyanın ilk başarılı rahim nakline imza attılar. Bu nakil daha önce Suudi Arabistan’da yapılmıştı ancak başarısız olmuştu.

Derya Sert, nakil yapıldığında 23 yaşındaydı ve rahmi olmadığı için hamile kalamıyordu. 4 Haziran 2020’de bebeğini kucağına aldı ve adını da Ömer Özkan koydu.

Derya Sert

2012 yılında ise Türkiye’nin ilk yüz naklini yaparak bir hastaya daha umut oldular. Çift, bugüne kadar 5 yüz nakli, 4 çift kol nakli, 1 tane de rahim nakli gerçekleştirdi.

Türkiye'nin ilk yüz naklini olan Uğur Acar ve Prof. Dr. Özlenen Özkan

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, aslında nakil süreçlerinin hemen başlamadığını, zaman aldığını söyledi.

Özkan açıklamasında, "Teker teker çıkmanız gerekiyor. Birden yüz nakli yapmak çok da kolay bir şey değil. Öncesinde bazı şeyleri başarmanız gerekiyor ki siz buna kendinizi inandırın ve Sağlık Bakanlığını inandırın. Biz önce birfingler verdik, yapabileceğimizi anlattık. Bu süreç çok da kısa sürmedi, uzun bir süreçti. Başarılı olduğumuz için de devam ettik. İlk olması vesilesiyle literatüre giriyorsunuz bu çok farklı, güzel bir duygu. Bunun için de çok emek verdiğimizi söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özlenen Özkan, onu en çok etkileyen nakil işlemini de ise şöyle anlattı:

"Derya’nın ve bizim bir emeğimiz var. Çok denedik, yanıldık. Yanıldığımız zaman bir sürü şey öğrendik. Bir sürü teknik geliştirdik o süreçte, ondan sonra zaten rahim nakli başarılı hale geldi. Literatüre de katkımız olacak o anlamda. Nakledilen bir organda bir canlının yaşamını idame ettirebilmesi fikri gerçekten beni çok heyecanlandırıyor. Çok farklı duygular yaşattı ve çok özeldi benim için. O kadar çok ki rahim nakliyle ilgili başvuru. Şu an beklediğimiz mevzuatın daha çıkmamış olması."

Salgın sürecinde nakil işlemlerine ara verdiklerini söyleyen Özkan, "Bunları canlıdan almanız söz konusu değil. O anlamda kadavraya bağımlıyız. Kadavrada da COVID-19 olup olmayacağını tespit etmek çok da kolay olmuyor. COVID’li bir şey transfer ederseniz, o zaman hayatını kaybeder hasta. Bir süre beklemek durumunda kaldık, aşının da etkili olmasıyla biraz daha hızlanacaktır süreç" dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da kuaför ve güzellik merkezlerine baskın

Antalyada kuaför ve güzellik merkezler..

Antalya'da kuaför ve güzellik merkezlerine baskın
Alırken aman dikkat! Antalya'daki 400 gıda işletmesine ceza

Alırken aman dikkat! Antalya'daki 400 ..

Alırken aman dikkat! Antalya'daki 400 gıda işletmesine ceza
Bakanlık 66 ürüne inceleme başlattı, satışlar durdu! Aileler korku içinde

Bakanlık 66 ürüne inceleme başlattı, s..

Bakanlık 66 ürüne inceleme başlattı, satışlar durdu! Aileler korku içinde
Bu kez de Afrika'dan çöl tozu geliyor! İşte etkili olacağı bölgeler...

Bu kez de Afrika'dan çöl tozu geliyor!..

Bu kez de Afrika'dan çöl tozu geliyor! İşte etkili olacağı bölgeler...
Selahattin Paşalı ve Gökçe Bahadır'ın paylaştığı

Selahattin Paşalı ve Gökçe Bahadır'ın ..

Selahattin Paşalı ve Gökçe Bahadır'ın paylaştığı "Ömer" dizisinde olay yaratacak sevişme sahnesi
Milyonlarca kullanıcı etkileyecek! 1 Ekim tarihine dikkat!

Milyonlarca kullanıcı etkileyecek! 1 E..

Milyonlarca kullanıcı etkileyecek! 1 Ekim tarihine dikkat!