MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: "Grip aşısı yaptırmak şart"

05.11.2020 10:21

Antalya haber... Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, dünya genelinde şu anda faz 3 çalışmasında olan 17 koronavirüs aşısı olduğunu söyledi. Yalçın grip aşısına ilişkin de, 6 aylık ve üzerindeki herkesin grip aşısı yaptırması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: "Grip aşısı yaptırmak şart"

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Bulaşıcı Hastalıklar Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, koronavirüs salgıyla mücadelede aşı üretimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Nevzat Yalçın, koronavirüs vakalarında gelinen noktada aşıların hastalığın önlenmesinde ciddi katkısı olacağını söyledi. Preklinik (klinik öncesi) aşamada 88 aşı, klinik aşamaya girmiş 48 aşı olduğunu aktaran Prof. Dr. Yalçın, "Şu anda faz 3 çalışmasında olan 17 koronavirüs aşısı var. 6'sı kısıtlı kullanım onayı aldı" dedi.

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, bu aşıların geliştirme sürecinin zaman aldığını, en az birkaç yıllık süreç olduğunu ve büyük bölümünün birden çok faz olarak uygulanacağına dikkat çekti. Prof. Dr. Yalçın, aşıların 1 ya da 2 yıl etkinliği konusunda hastalardan alınan örneklerle kandaki antikor düzeylerinin tanımlanması gerektiğini belirtti.


 

"Aşı çalışmaları ABD, Almanya, Çin ve başka ülkelerde sürdürülüyor"

Öncelikle 65 yaş üzerindeki bireyler, sağlık personeli, kronik hastalığı nedeniyle risk altındaki bireyler, hastalığı ciddi ve ağır geçirmesi beklenen bireylerle birlikte önemli sanayi dallarında çalışan bireylerde, yani kesintisiz olarak üretimin devam etmesi gereken sahalarda çalışan kişilerin bu aşıları olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yalçın, "Değişik virüsler kullanılarak, aşı çalışmaları başta ABD olmak üzere, Almanya, Çin ve başka ülkelerde sürdürülüyor" dedi.
 

"Riskli bireylerin grip aşısı olması gerek" 

Riskli bireylerin ve 65 yaşın üzerindeki kronik hastalığı olan bireylerin grip aşısı olması gerektiğini de kaydeden Prof. Dr. Yalçın, "Aslında 6 aylık ve üzerindeki herkese yapılması gerekiyor. Fakat kısıtlı miktarda aşı bulunduğu için daha çok risk değerlendirilmesi gerçekleştirilerek, ekim, kasım, aralık aylarında mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü bu yıl aşının kapsamındaki 4 virüsün 3'ü yeni, biri geçen yıla ait. Bu nedenle risk altındaki kişilerin herhangi bir sağlık kurumuna başvurup aşılarını yaptırmalarında yarar var" diye konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı