MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Kulağında çınlama olanlar dikkat! Prof. Dr. Ünal Bayiz uyardı

01.03.2021 17:56

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ünal Bayiz, kulak çınlaması yaşayan hastalara önerilerde bulundu. Prof. Dr. Bayiz bu kişilerin sigara ve kahveden uzak durması gerektiğini söyledi.

Kulağında çınlama olanlar dikkat! Prof. Dr. Ünal Bayiz uyardı

Kulaklarda ve kafa içinde etrafta bu durumu tetikleyecek bir durum olmaksızın duyulan halk dilinde 'çınlama' olarak bilinen  ‘Tinnitus’ en yaygın işitme problemi olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıktığı için önemlidir; araştırılması gerekir diyen özel bir hastanede görev yapan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ünal Bayiz, "Tinnitus bir yaşlılık semptomudur" diyerek "Yaş ile birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Genel olarak nüfusun yüzde 17’sini etkilerken; yaşlı nüfusta bu oran yüzde 33’e kadar çıkmaktadır. En çok 40-70 yaşları arasında görülür" dedi.

Prof. Dr. Ünal Bayiz, tinnitusun mekanizmasının tam olarak açıklanamadığını anlatarak, "Tinnitus nedeni olarak en çok iç kulakta iyon ve nöral kimyasal madde dengesizliği, iç kulak hücre hasarı, iç kulak sinirindeki, sinir hücreleri arasındaki doğal olamayan bağlantılar gibi teoriler öne sürülmektedir. Tinnitus için hazırlanmış değişik sınıflandırmalar vardır. Genel olarak Objektif Tinnitus ve Subjektif Tinnitus olarak iki genel başlık altında toplamak Tinnitus nedenlerini anlama konusunda en uygunu olacaktır" diye konuştu.

Prof. Dr. Ünal Bayiz çınlama çeşitlerini şu şekilde açıkladı:

"Objektif Tinnitus insan vücudu tarafından oluşturulan seslerin kulak tarafından algılanmasına Objektif Tinnitus denir. Kulak yapıları içindeki ve çevresindeki damarlar ve kaslar bu algıya neden olabilirler. Hastayı rahatsız eden sesler diğer kişiler tarafından da duyulur.

Subjektif Tinnitus Objektif Tinnitustan daha yaygındır. Hafif ve şiddetli diye ikiye ayrılır. Hafif Tinnitus hasta tarafından ara sıra ve sessiz yerlerde duyulur. Şiddetli Tinnitus ise hastanın yaşam kalitesini azaltacak kadar ağır bir semptomdur.

Dış kulak, orta kulak ve iç kulak hastalıklarının da çoğunda Tinnitus bulgulardan biridir. Merkezi sinir sisteminin bazı hastalıklarında görülebilir. Tiroid Hastalıkları, Şeker Hastalığı, Çinko, Demir ve vitamin eksikliklerinde de Tinnitus görülebilir. En sık görülen iki sebep ise aspirin kullanımı ve çene eklemi bozukluklarıdır."

"Tinnitus yakınmasında yapılması gereken ilk iş tam bir Kulak Burun Boğaz muayenesi ve Nörolojik muayenedir" diyen daha sonra işitme testi (odyolojik test), kulak ve beyin görüntüleme ( MRI), bio kimya testlerinin yapılabileceğini söyleyen Bayiz, "Hastalara nikotin, kafein ve yüksek sesten uzak durmaları öğretilmelidir. Tedavi aşama aşama planlanmalıdır. En sık kullanılan yöntem olan ilaç tedavisini ardından gerekirse maskeleme tedavisi, hipnoz, meditasyon biofeedbak ve akupunktur tedavileri denenebilir" dedi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Formula 1, Türkiye GP'sinin iptal edildiğini açıkladı

Formula 1, Türkiye GP'sinin iptal edil..

Formula 1, Türkiye GP'sinin iptal edildiğini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ' Tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ' Tedbirleri ön..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ' Tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz'
Akdeniz Gerçek gazetesinin internet sitesi hacklendi

Akdeniz Gerçek gazetesinin internet si..

Akdeniz Gerçek gazetesinin internet sitesi hacklendi
Süper Lig’de son haftanın hakemleri belli oldu

Süper Ligde son haftanın hakemleri bel..

Süper Lig’de son haftanın hakemleri belli oldu
Yayla yolundaki kazada Mustafa Yerebakan hayatını kaybetti

Yayla yolundaki kazada Mustafa Yerebak..

Yayla yolundaki kazada Mustafa Yerebakan hayatını kaybetti