MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

1 mayıs

Fenix center
Kadınlara meme kanserini anlatıyorlar

11.01.2021 13:44

Antalya haber... Antalya'da meme kanseri ve belirtilerine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan proje kapsamında kadınlara, kuaförler tarafından 10 soruda meme kanseri broşürü dağıtılıp, sohbetlerde bu konunun işlenmesi sağlanıyor.

Kadınlara meme kanserini anlatıyorlar

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, Türkiye'de her sekiz kadından birinde görüldüğü değerlendirilen ve kadınlarda en çok görülen kanser türlerinin başında gelen meme kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Antalya Kadın Müzesi öncülüğünde, 'Sohbetiniz sağlıklı olsun' sloganıyla proje başlatıldı. Projeye Antalya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı belediyeleri, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Kuaförler ve Manikürcüler Odası destek veriyor.

Koronavirüs süreci öncesinde başlatılan proje kapsamında ilk olarak genel cerrah Prof. Dr. Alihan Gürkan ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, kadın kuaförlerine yönelik eğitim seminerleri düzenledi. Seminere katılan kuaförlere meme kanserinin belirtileri ve erken tanının önemi hakkında bilgi verildi. Kuaförler ise müşterilerine meme kanseriyle ilgili kısaca bilgi verdikten sonra, '10 soruda meme kanseri' başlıklı broşür vererek kadınları bilinçlendirme çalışmalarına katılıyor.

'KUAFÖRLERİMİZİ EĞİTELİM MANTIĞIYLA HAREKET ETTİK'

Bu projeyle meme kanseri tehlikesine farklı bir açıdan bakmak istediklerini belirten ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, “Kentimizde hizmet veren kuaförlerimizle birlikte, ilgili kamu kurumlarıyla da diyaloğa geçerek, öncelikle kuaförlere meme kanserini 10 soruda anlattık. Bu anlatımı değerli hekimlerimizden Prof. Dr. Alihan Gürkan yaptı. Vaktinin büyük kısmını kuaförlerde geçiren hanımefendilerin yaptıkları sohbetlerde faydalı, sağlık açısından onları yönlendirmesi için kuaförlerimizi eğitelim mantığıyla hareket ettik. Bu proje Covid-19 öncesi başlatıldı. Covid'le birlikte elbette kuaförlerde hizmet aksamaları, kapanışlar olduğundan dolayı, projeyi dijital ortama da taşıdık. Kısa zaman önce Antalya'nın yedi kadınından yedi mesaj video çekimiyle farklı bir çalışma daha yaptık" dedi.

'KUAFÖR ARKADAŞLARI PSİKİYATRİST OLARAK DA GÖRÜYORUM'

Meme kanserinin kadınlarda görülen en yaygın kanser türü olduğunu ve farkındalığı artırmak istediklerini vurgulayan Prof. Dr. Alihan Gürkan ise gündemde kalması, kadınların bunu konuşabilecekleri en iyi mecranın kuaför salonları olduğunu düşündüklerini açıkladı. Bu düşünceyle kuaförlerle yola çıktıklarını kaydeden Prof. Dr. Gürkan, “Kuaför arkadaşları biraz psikiyatrist olarak da görüyorum, hanımlar birbiri veya eşleriyle konuşmadıkları her türlü problemi kuaförlerle konuşabiliyor. Çok zaman harcıyorlar. En önemli organları saçlarını onlara teslim ediyor ve aralarında çok iyi bir ilişki var. Bu özel ilişkiden faydalanmak istedik" diye konuştu.

'ERKEN TANIDA KADINLARIMIZI KURTARABİLİYORUZ'

Meme kanserinin belirtilerini kuaförlerle paylaşarak, onların da kadınlarla sohbetinde bir nebze olsun bunu gündeme getirebilirlerse farkındalığın artacağını dile getiren Prof. Dr. Gürkan, “Hanımların her daim zihinlerinde bu soruyu oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü meme kanserinde en önemli faktör erken tanıdır. Erken tanıda kadınlarımızı kurtarabiliyoruz ama ileri evrelerde maalesef yaşam süreleri düşüyor. Bu projede ön hekimler olarak kuaför arkadaşları görüyoruz. Onun için böyle bir proje başlattık" dedi.

'BUNLAR KADINLARIN GERÇEĞİ TIPKI SAÇ BAKIMI GİBİ'

Meme kanserinin yaşla ilgili bir hastalık olduğunu anlatan Prof. Dr. Gürkan, Türkiye'de her sene yaklaşık 30-35 bin yeni meme kanseri vakası olduğuna dikkati çekti. Her sekiz kadından birinin yaşamı boyunca mutlaka meme kanseriyle karşılaştığını söyleyen Prof. Dr. Gürkan, “Bunlar kadınların gerçeği, tıpkı saç bakımı gibi. Dolayısıyla ikisini birden buluşturacağımız tek yer kuaförler. İnşallah lokalden başlayıp Türkiye'ye yayılabilecek bir proje. Kadınlarımız sohbetlerinde bu kitapçıkları eline alıp okursa her zaman akıllarında kalabilecek bir uyarı olacaktır. Bir kadınımızı kurtarabilirsek, kendimizi mutlu sayacağız" diye konuştu.

MÜŞTERİLERİNE ANLATIYOR

Projede kadın müşterilerine broşür dağıtan ve bu konuda bilgilendirme yaparak farkındalık oluşturmaya çalışan kuaför Mustafa Demirbağ, yaklaşık iki yıldır bu projenin içinde olduklarını belirterek, şöyle dedi: “Antalya'daki tüm kuaför arkadaşlarımız ve ekibimizle Alihan hocanın seminer ve eğitimlerine katıldık. Gelen misafirlerimizle bunu paylaşıyoruz. Böyle bir projede küçücük bir rolümüz olduğu için de çok mutluyuz. Bize gelen misafirler burada uzun zaman geçiriyor. Bu görselleri onlarla paylaşıyor ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Pandemide karamsar bir süreç olmasına rağmen bu konuyu renkleriyle, farkındalığıyla bir ışık, bir umut, bir neşe olarak görüyorum. Bunların güzel hatırlatmalar olduğunu düşünüyorum."

 

Antalya Haberleri - Antalya ile ilgili Son Dakika Haberler

Antalya haberler sayfası, Antalya ve tüm ilçeler ile ilgili haberleri düzenlenmiş haber servisidir.

ANTALYA HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN..

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Yanarak hayatını kaybeden Sabri Kavuk ile İsa İşlek son yolculuklarına uğurlandı

Yanarak hayatını kaybeden Sabri Kavuk ..

Yanarak hayatını kaybeden Sabri Kavuk ile İsa İşlek son yolculuklarına uğurlandı
Kemer Belediyesi, sokak hayvanlarını tam kapanma sürecinde yalnız bırakmıyor

Kemer Belediyesi sokak hayvanlarını ta..

Kemer Belediyesi, sokak hayvanlarını tam kapanma sürecinde yalnız bırakmıyor
Antalya'da ortalığı karıştıran turist ikinci kez serbest bırakıldı

Antalyada ortalığı karıştıran turist i..

Antalya'da ortalığı karıştıran turist ikinci kez serbest bırakıldı
Antalyaspor Trabzonspor'a konuk olacak

Antalyaspor Trabzonspora konuk olacak

Antalyaspor Trabzonspor'a konuk olacak
Oruç tutarken aşı yapılabilir mi? Alo Fetva Hattı tek tek yanıtlıyor

Oruç tutarken aşı yapılabilir mi Alo F..

Oruç tutarken aşı yapılabilir mi? Alo Fetva Hattı tek tek yanıtlıyor
Berrak Tüzünataç ve Uraz Kaygılaroğlu ayrıldı mı?

Berrak Tüzünataç ve Uraz Kaygılaroğlu ..

Berrak Tüzünataç ve Uraz Kaygılaroğlu ayrıldı mı?