MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
'Düzensiz beslenme ve hareketsizlik, çocukların bağışıklık sistemini etkileyebilir'

23.03.2021 15:44

Özel bir hastanede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nde görevli Dr. Öğretim Üyesi Burak Çakçak, pandemi sürecinde evlerinde eğitim gören çocukların bağışıklık sisteminin, düzensiz beslenme ve hareketsizlik nedeniyle etkilenebileceğini söyledi.

'Düzensiz beslenme ve hareketsizlik, çocukların bağışıklık sistemini etkileyebilir'

Dr. Öğretim Üyesi Burak Çakçak, pandemi sürecinde evlerde uzaktan eğitim gören çocukların beslenme rutinlerinin bozulması, güneş ışınına maruziyetin azalması ve hareketsizliğin, kilo problemleri, vitamin ve mineral eksiklikleri ile bağışıklıkta azalmaya neden olabileceğini belirtti.

GÜNEŞ EN ÖNEMLİ D VİTAMİNİ KAYNAĞI

Güneşe çıkmayan çocuklarda D vitamini eksikliğinin sık görüldüğünü vurgulayan Dr. Çakçak, D vitamini eksikliğiyle de kas güçsüzlüğü, bacak ağrıları, büyüme geriliği, huzursuzluk, uykusuzluk, aşırı terleme, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıktığını kaydetti. En önemli D vitamini kaynağının güneş olduğunu anlatan Dr. Çakçak, ayrıca süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve balığın da D vitamini kaynağı olduğunu hatırlattı.

DENGESİZ BESLENME BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIR

Dengesiz beslenmenin çocuklarda bağışıklık sistemini zayıflatıp Covid 19 seyrinin yolunu açabileceğine dikkati çeken Dr. Çakçak, enfeksiyonlarla mücadelede A, C, D, E vitaminleriyle selenyum ve çinko gibi minerallerin önemini vurguladı. A vitamininden zengin besinlerin süt, yumurta sarısı, havuç, yeşil sebze ve meyveler olduğunu belirten Dr. Çakçak, “Antioksidan özelliği olan C vitamini de bağışıklık güçlendirici özelliktedir. C vitamininden zengin besinler ise yeşil sebzeler, turunçgiller, çilek, domates, kuşburnu, maydanozdur. E vitamininin zengin kaynakları arasında brokoli, mango, kivi, badem sayılabilir" dedi.

VİTAMİNLER BİLİNÇSİZCE TÜKETİLMEMELİ

Çinkonun vücutta önemli enzimatik görevlerde yer alan bir mineral olduğunu anlatan Dr. Çakçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çinkodan zengin besinler karides, deniz ürünleri, kırmızı et, ceviz, fındık, badem, süt, yumurtadır. Selenyum antioksidan minerallerdendir. Deniz ürünleri, tavuk ve hindi eti, yağlı tohumlar içerisinde yer alır. Omega-3, enfeksiyonla savaşta önemlidir. Balık, ceviz, fındık, badem omega 3 kaynağıdır. Beta glukan kaynağı olarak yulaf ezmesi öğünlerde yer alabilir. Propolis ve ekinezya da bağışıklık kuvvetlendirici olarak ara ara kullanılabilir. Bağırsak florası da bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bağırsak mikro florasını düzenlemek için yüksek lifli içeriğe sahip gıdalar, sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tam tahıllı yiyecekler, kuru baklagiller, yoğurt ve kefir tercih edilmelidir."

Dr. Çakçak, vitaminlerin gereksiz ve bilinçsizce tüketiminin, karaciğer bozukluğuna, böbrek taşı oluşumuna ve mide rahatsızlıklarına yol açabildiğini vurguladı.

OKULA GİDEN ÇOCUK İÇİN ÖRNEK BESLENME

Kontrollü normalleşme sürecinde okulların açıldığını hatırlatan Dr. Çakçak, “Bu süreçte enfeksiyonlardan korunmada güçlü bağışıklık sistemi için vitaminler ve mineraller gibi mikro besin kaynaklarının yeterince tüketilmesinin yanında, yeterli güneş ışını teması ve dengeli beslenme önemlidir. Örnek beslenme olarak okullarda ara beslenme saatlerinde çocukların çantalarına ceviz, badem, fındık, limon, portakal, greyfurt, mandalina, kivi, taze meyve dilimli yoğurt, salatalık, havuç dilimleri, taze meyveler, peynir, tam buğday ekmeği, galeta, çiğ kuruyemişler ve hurma gibi kuru meyveler konulabilir" diye konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Antalya'da Boğaçayı’nda yaz temizliği

Antalya'da Boğaçayı’nda yaz temizliği

Antalya'da Boğaçayı’nda yaz temizliği
Antalya'da muhtarlar aşılanmaya başladı

Antalyada muhtarlar aşılanmaya başladı

Antalya'da muhtarlar aşılanmaya başladı
Okullar, öğretmenlerin idari izinli olduğu 10-11 ve 12 Mayıs'ta uzaktan eğitime ara verecek

Okullar, öğretmenlerin idari izinli ol..

Okullar, öğretmenlerin idari izinli olduğu 10-11 ve 12 Mayıs'ta uzaktan eğitime ara verecek
Antalya'da güneşli ve sıcak havanın tadını turistler çıkardı

Antalyada güneşli ve sıcak havanın tad..

Antalya'da güneşli ve sıcak havanın tadını turistler çıkardı
Bakan Pakdemirli açıkladı: Bayram öncesi üreticilere ödeme yapılacak!

Bakan Pakdemirli açıkladı: Bayram önce..

Bakan Pakdemirli açıkladı: Bayram öncesi üreticilere ödeme yapılacak!
Kuleli Parkta düzenleme çalışmaları başladı

Kuleli Parkta düzenleme çalışmaları ba..

Kuleli Parkta düzenleme çalışmaları başladı