MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Dr. Nimet Baki: Kanser erken teşhis edilmezse ölümlere neden olmaya devam edecek

07.02.2021 10:20

Umut ve Yaşam Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nimet Baki kanserde erken teşhisin önemi hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Bak, koronavirüs pandemisinin belki bir yıl sonra biteceğini ancak kanserin erken teşhis edilmezse ölümlere neden olmaya devam edeceğini söyledi.

Dr. Nimet Baki: Kanser erken teşhis edilmezse ölümlere neden olmaya devam edecek

Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser hastası ve yakınlarına maddi manevi destek olmak amacıyla kurulan Umut ve Yaşam Derneğinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nimet Baki, kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekti. Kendisinde kanser şüphesi olanların koronavirüsten dolayı hastanelere korkup gitmemelerinin kanserin ileri evrede tespitine neden olacağını söyledi.

Türkiye genelinde birçok kanser hastası ve yakınlarına maddi ve manevi destekte bulunduklarını ve bulunmaya devam ettiklerini ifade eden Baki, “2019’da başlattığımız kadınlara yönelik kanser tarama faaliyetlerimiz ve farkındalık çalışmalarımız pandemiye rağmen devam etmektedir. Desteklerimizle yüzlerce kanser hasta ve yakınlarının yüzünü güldürdük. Pandemiye rağmen durmadık. Yardım kampanyalarıyla, başarılarla dolu bir yıl geçirdik. İhtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak ve farkındalık sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Maddi manevi olarak kanser hastalarının ve ailelerinin daima yanında olduk” dedi.

“Pandemi belki bir yıl sonra bitecek ama kanser erken teşhis edilmezse can almaya devam edecek” diyen Dr. Nimet Baki “Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de en çok meme kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri ve mesane kanseri fazla gözlenmektedir. Gittikçe azalmakla birlikte Türkiye de mide kanseri karşımıza çıkmakta. Gelecekte, kanser daha çok az gelişmiş ülkelerde gözlenecek. Bizim ülkemizde kanser vakalarında çok artış beklemiyoruz. Hiç bir meme kanserinin 4. evrede yakalanmasını istemiyoruz. 1. evrede yakalamak istiyoruz. Meme kanseri pandemi ile birlikte arttı. Önceden akciğer kanseri en sık görülen kanser türüyken, meme kanseri de son yıllarda akciğer kanseri ile yakın oranlarda görülmeye başladı” şeklinde konuştu.

Meme kanserlerini erken evrede yakalamanın mümkün olduğunu kaydeden Baki, şunları söyledi:

“Kanser şüphesi olanların biran önce sağlık kontrolünden geçmesini öneriyoruz. Korona’dan dolayı hastanelere korkup gitmemek, kanserin ileri evrede yakalanmasına neden olacaktır. Remisyonda olan kanser hastaları kontrolleri geciktirilebilir. Aşılama da çok önemli. Kanser hastalarının aşıya ulaştığında yaptırmasını öneriyoruz. Ayrıca tedaviyi de aksatmamak ve düzenli kontrollere gidilmesi gerekiyor. Korona nedeniyle kanser tedavisi ertelenmesi kabul edilemez. Oral yoldan, evden ilaçlar alınabilir. Ama hastaneye gidilecekse maske, mesafe hijyen kurallarına uyup mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmadan kontrollere gidilmesi çok önemlidir. Unutmayalım ki erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

İzmir'de 43 yaşındaki temizlik görevlisi Aydın Ural'ın ani ölümü

İzmir'de 43 yaşındaki temizlik görevli..

İzmir'de 43 yaşındaki temizlik görevlisi Aydın Ural'ın ani ölümü
16 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye yağış uyarısı

16 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu!..

16 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye yağış uyarısı
Verilemeyen kiloların nedeni cushing sendromu!

Verilemeyen kiloların nedeni cushing s..

Verilemeyen kiloların nedeni cushing sendromu!
Antalya’da şampiyonluk sevinci kısıtlama dinlemedi

Antalyada şampiyonluk sevinci kısıtlam..

Antalya’da şampiyonluk sevinci kısıtlama dinlemedi
Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık sinyali!

Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık si..

Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık sinyali!
Sergen Yalçın'ın tarihi şampiyonluk açıklaması

Sergen Yalçının tarihi şampiyonluk açı..

Sergen Yalçın'ın tarihi şampiyonluk açıklaması