Doğadaki en etkili ağrı kesici: Çemen otu nedir?

14.07.2022 08:30

Çemen otu, doğanın bize bahşettiği en etkili doğal ağrı kesicilerden biridir. Hint mutfağında baharat olarak sıklıkla kullanılan Çemen otunun tek faydası ağrı kesmek değil. Yemeklere kattığınızda lezzetine lezzet katan Çemen otu, şeker hastalığı, obezite, iltihaplanma ve yüksek kolesterolü karşı da oldukça etkili bir besindir.

Doğadaki en etkili ağrı kesici: Çemen otu nedir?

Çemen otu, doğal ağrı kesici olarak bilinen ve Uzak Doğu ülkelerinde çok uzun yıllardır kullanılan besinlerin başında geliyor. Soya ile aynı aileden olan Çemen otunun taze ve kuru tohumlarını, yapraklarını, köklerini hatta dallarını bile kullanarak faydalanmaya çalışıyorlar. Çemen otu faydalarıyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da ağrı kesici özelliğinin oldukça etkili olduğu öne sürülüyor.

ÇEMEN OTU FAYDALARI

  • Şeker hastalığı
  • Obezite
  • Yüksek kolesterol
  • Yüksek kan basıncı
  • Kalp İşlevi
  • Bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlar
  • İltihap kurutur

ÇEMEN OTU KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT

Bununla birlikte, çemen otundaki bileşiklerin kullanılması veya tüketilmesi, hamilelik sırasında uterus kasılmalarına neden olabilir ve hormona duyarlı kanser türlerini kötüleştirebilir. Çemen otu ayrıca ishal ve şişkinlik gibi hafif gastrointestinal semptomlara neden olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce bir uzmandan görüş almanız önemlidir.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Hem çemen otu tohumları hem de yaprakları kilo vermeye yardımcı olabilir. Bu yapraklar lif ve diğer temel besin maddelerinde yüksektir. Çemen otu tohumlarında bulunan suda çözünür bir lif olan Galaktomannan, kilo yönetimine yardımcı olan tokluk hissini artırarak iştahınızı azaltır. Aynı zamanda vücudun metabolizmasını artırır, bu da genel sağlığın yanı sıra yağ yakımını da artırır.

DOĞRU SİNDİRİME YARDIMCI OLUR

Çemen otu lif ve antioksidanlar açısından zengindir. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve böylece sindirime yardımcı olur. Bazı durumlarda hazımsızlık ve mide ağrısını gidermek için çemen otu çayı kullanılır. Kabızlıkla başa çıkmak için sabahın erken saatlerinde çemen otu suyu bile içebilirsiniz.

KOLON KANSERİNİ ÖNLER

Çemen otunun yüksek lif içeriği, yiyeceklerdeki toksinlere bağlanır ve onları dışarı atar. Bu, kolonun mukoza zarını kanserden korumaya yardımcı olur.

KAN ŞEKERİ SEVİYELERİNİ İYİLEŞTİRİR

Çemen otu tohumları ve yaprakları diyabet hastası insanlar için oldukça faydalıdır. Karbonhidratların sindirimini ve emilimini yavaşlatarak kan şekerini düşürmeye yardımcı olan çözünür liflerde yüksektir. Bu durum, diyabetli kişilerin tedavisinde etkili olabileceğini düşündürmektedir.

DAHA İYİ BİR CİLT YAPISINI DESTEKLER

Çemen otu cilt sağlığınız için de iyidir. Antioksidan ve birçok temel vitaminin varlığı, cilt sorunlarıyla savaşmanıza yardımcı olabilir. Hem diyetinize ekleyebilir hem de macun haline getirip cildinize uygulayabilirsiniz. Saçlarınız için de oldukça faydalı bir içerik sağlar.

MENSTRÜEL RAHATSIZLIĞI AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Çemen otu, PMS ile ilişkili rahatsızlık ve adet krampları gibi semptomları azaltmaya yardımcı olan östrojen benzeri özelliklere sahip diosgenin ve izoflavonlar gibi bileşikler içerir. Bu bileşikler ayrıca sıcak basması ve ruh hali dalgalanmaları gibi menopoz semptomlarını da hafifletir.

SÜT ÜRETİMİNİ VE AKIŞINI İYİLEŞTİRİR

Çemen otu anne sütü üretimini teşvik etmeye ve akışı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Geleneksel Asya tıbbı uygulayıcıları bu amaç için uzun süredir çemen otu önermektedir. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, yakın zamanda doğum yapmış 25 kadın 2 hafta boyunca günde üç fincan çemen otu çayı içti ve ilk haftalarda süt hacminde bir artış gördü.

TESTOSTERONU YÜKSELTİR VE SPERM SAYISINI ARTIRIR

Çemen otu, düşük testosteron ve sperm seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, 50 erkek gönüllü, 12 hafta boyunca çemen otu tohumu özü aldı. Katılımcıların yaklaşık yüzde 85'inde sperm sayısı arttı. Sonuçlar ayrıca özün sürekli olarak zihinsel uyanıklığı, ruh halini ve libidoyu iyileştirdiğini gösteriyor.

ENFLAMASYONU AZALTIR

Çemen otundaki önemli düzeydeki antioksidanlar, ona bir anti-inflamatuar ajan olarak büyük bir potansiyel sağlar. Farelerde 2012 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçları, çemen otu tohumlarındaki yüksek antioksidan flavonoid içeriğinin iltihabı azaltabileceğini göstermektedir.

KALP VE TANSİYON KOŞULLARI RİSKİNİ AZALTIR

Çemen otu tohumlarının düzenli tüketimi, faydalı HDL kolesterol düzeylerini artırırken kandaki toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, bu tohumların bağırsaklardan kolesterol emilimini yavaşlatan steroidal saponinler içermesidir. Çemen otu kolesterol seviyelerini düzenlemeye ve kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu da kalp rahatsızlıkları geliştirme riskini azaltabilir ve kalp sağlığını iyileştirebilir. Bunun nedeni, çemen tohumlarının kabaca yüzde 48 diyet lifi içermesi olabilir. Diyet lifinin sindirimi çok zordur ve bağırsaklarda şeker ve yağların sindirilmesini zorlaştıran yapışkan bir jel oluşturur.

DOĞAL AĞRI KESİCİ

Çemen otu, geleneksel tıp sistemlerinde ağrıyı gidermek için uzun süredir kullanılmaktadır. Araştırmacılar, bitkide bulunan alkaloid adı verilen bileşiklerin, beynin ağrıyı algılamasını sağlayan duyu reseptörlerini bloke etmeye yardımcı olduğunu düşünüyor. 2014'te yapılan bir çalışma, ağrılı adetleri olan 51 kadın, ardışık 2 ay boyunca adetlerinin ilk 3 günü boyunca günde üç kez çemen tohumu tozu kapsülleri aldı. Aylar arasında daha kısa ağrı süreleri ve daha az semptom yaşadılar.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonrası ekonomi mesajları: Enflasyon inecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonras..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonrası ekonomi mesajları: Enflasyon inecek
Uzmanından önemli uyarı­: Yürürken güçsüzlük hissediyorsanız dikkat!

Uzmanından önemli uyarı­: Yürürken güç..

Uzmanından önemli uyarı­: Yürürken güçsüzlük hissediyorsanız dikkat!
ÖSYM'den önemli açıklama! O kişilerden ücret alınmayacak

ÖSYM'den önemli açıklama! O kişilerden..

ÖSYM'den önemli açıklama! O kişilerden ücret alınmayacak
Taraftarı şimdiden heyecan sardı! Galatasaray'dan görülmemiş kutlama...

Taraftarı şimdiden heyecan sardı! Gala..

Taraftarı şimdiden heyecan sardı! Galatasaray'dan görülmemiş kutlama...
Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu!

Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarını..

Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu!
Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ boşanma davasına el ele geldi! Tek celsede bitti

Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ boşanma ..

Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ boşanma davasına el ele geldi! Tek celsede bitti