MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütDikkat! Her yaşta ortaya çıkabiliyor! Tedavi edilmezse öldürüyor...

10.05.2022 08:00

Yeme bozuklukları zaman zaman herkes tarafından yaşanabiliyor. Toplumda sıklıkla görülen yeme bozuklukları kendiliğinden geçer diye düşünülüp önemsenmese de tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara dahi yol açabiliyor. Yeme bozukluklarının tehlikeli sonuçlarını önlemek için bu konuda bilinçli olunması gerekiyor.

Dikkat! Her yaşta ortaya çıkabiliyor! Tedavi edilmezse öldürüyor...

Yeme bozuklukları psikolojik ve çevresel etkenlere bağlı olarak sıklıkla yaşanıyor. Yeme bozuklukları her yaştan ve her kesimden insanda görülebiliyor. Yeme bozukluklarının dönemsel olduğunu düşünülerek tedavisinin aksatılması büyük sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ciddi bir sağlık sorunu olan yeme bozukluğu, yaşamın fiziksel, psikolojik ve sosyal yönlerini etkileyebiliyor. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Raziye Dut yeme bozuklukları hakkında bilgi verdi.

GENELLİKLE ERGENLİKTE ORTAYA ÇIKIYOR

Uzmanı Doç. Dr. Raziye Dut, yeme bozukluklarının genellikle ergenlik veya genç yetişkinlik döneminde geliştiğini belirterek, "Anoreksiya ve bulimia kadınlarda daha sık görülür ancak her yaşta ortaya çıkabilir veya herhangi bir cinsiyeti etkileyebilir" dedi.

YEME BOZUKLUKLARININ BELİRTİLERİ TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Doç. Dr. Dut, yeme bozukluklarının en yaygın türleri arasında bulimia nervoza, anoreksiya nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu, kaçıngan kısıtlayıcı gıda alımı bozukluğu, pika (besin olarak kabul edilmeyen gıdaların yenmesi, kağıt, peçete..vb) ve çiğneme bozukluğu dahil olmak üzere diğer belirtilen yeme ve beslenme bozuklukları yer aldığını belirterek, "Yeme bozukluklarının belirtileri yeme bozukluğunun türüne göre değişiklik gösterebilir. Her kişi semptomları farklı deneyimleyebilir, ancak yeme bozukluklarının duygusal, fiziksel belirtileri hakkında dikkatli olunmalıdır. Yeme bozukluğu düşündüren davranış belirtileri, vücut ağırlığı, kalori, yiyecek, karbonhidratlar, yağ gramları, diyet ile meşgul olma, bazı yiyecekleri yemeyi reddetme, öğün atlamak veya düzenli öğünlerde küçük porsiyonlar yemek, geçici diyetler veya yiyeceklerle ilgili herhangi bir yeni meşguliyet veya uygulama, arkadaşlardan ve aktivitelerden çekilme, vücut şekli ve boyutu ile aşırı endişe, aşırı ruh hali değişimleri, sık diyettir" dedi.

GÖSTERİLEN BELİRTİLERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

Dut, yeme bozukluğunun fiziksel belirtilerini de, fark edilebilir kilo dalgalanmaları, adet düzensizlikleri, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik/bayılma, sindirim sistemi problemleri, uyku bozuklukları, aşırı fiziksel aktivite, cilt kuruluğu olarak sıraladı. Dut, şunları kaydetti: "Genetik, sağlıksız diyet teknikleri veya özellikle kızlarda hormonal değişiklikler dâhil olmak üzere ergenlerde yeme bozukluklarının nedenlerine çeşitli faktörler katkıda bulunabilir. Psikolojik etkiler de yeme bozukluğunun gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Reklam ve medya, bir kişinin vücudunun “nasıl” görünmesi gerektiği konusunda karışık mesajlar iletir. Yeme bozuklukları ayrıca diğer akıl hastalıklarının yanı sıra depresyon ve anksiyete ile de bağlantılıdır. Aslında, yeme bozukluğu olan kişilerin yaklaşık yüzde 50’si aynı zamanda duygu-durum bozukluklarından da muzdariptir. Ergenlik çağındaki çocuğunuzda yeme bozukluklarının belirtilerini veya nedenlerini fark ederseniz, ergenler için kapsamlı yeme bozukluğu tedavisi sunan bir kliniğe başvurun".

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'daki Meltem Camii'sinde yaşlılar ve engelliler için engel yok

Antalya'daki Meltem Camii'sinde yaşlıl..

Antalya'daki Meltem Camii'sinde yaşlılar ve engelliler için engel yok
Temizlikçi kızın üzerinden binlerce lira kredi çektiler

Temizlikçi kızın üzerinden binlerce li..

Temizlikçi kızın üzerinden binlerce lira kredi çektiler
Kumluca Devlet Hastanesi yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak

Kumluca Devlet Hastanesi yıl sonuna ka..

Kumluca Devlet Hastanesi yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde büyük sürpriz! Başpehlivan Ali Gürbüz, ebedi altın kemere veda etti

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde b..

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde büyük sürpriz! Başpehlivan Ali Gürbüz, ebedi altın kemere veda etti
Antalya’ya getirdiği küçükbaş hayvanları kendinden habersiz başkasına satıldı

Antalyaya getirdiği küçükbaş hayvanlar..

Antalya’ya getirdiği küçükbaş hayvanları kendinden habersiz başkasına satıldı
Antalya son dakika... Erkek cesedi bulundu

Antalya son dakika Erkek cesedi bulundu

Antalya son dakika... Erkek cesedi bulundu