MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Dikkat! Çocuklarda kozmetik alerjisi arttı

06.02.2021 17:35

Kozmetik ürünlerinin yaygın kullanım alanları olduğunu belirten Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Günümüzde küçük yaşlarda saç boyaları ve geçici kına dövmelerinin yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile çocukların kozmetik alerjenlerine maruz kalması sonucu gözlenen alerjik bulgularda artış görülüyor” dedi.

Dikkat! Çocuklarda kozmetik alerjisi arttı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, kozmetik alerjisinin günümüzde çocuklarda da sıkça görülmeye başlandığına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Nacaroğlu, kozmetik ürünlerin yaygın kullanım alanları olduğunu belirterek “Kozmetik ürünler vücudumuzu temizlemek, görünümünü güzelleştirmek ve koku vermek amacıyla, insan vücudunda başta deri olmak üzere saçlara, dişlere, müköz membalara uygulanan, tedavi edici etkisi olmayan ürünler olarak belirtilmektedir. Kişisel bakım ürünleri (nemlendiriciler, temizlenme kremleri), saç kozmetikleri, tırnak kozmetikleri, deodorantlar, parfümler, renkli makyaj ürünleri yaygın olarak kullanılan kozmetik ürünleridir” dedi.

"5 BİNE YAKIN ALERJEN BULUNUYOR"

Kozmetik ürün kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak alerjik reaksiyonların görülme sıklığının giderek arttığını ifade eden Doç. Dr. Nacaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak kişilerin hafif alerjik veya irritan reaksiyonlarda doktora gitmeyip, ürün kullanmayı bırakmaları nedeniyle görülme sıklığı daha düşük olarak bildiriliyor. Bugün için bilinen 5 bine yakın alerjen bulunmakla birlikte alerjen sayısı gün geçtikçe artıyor. Parafenilendiamin, formaldehid, lanolin ve türevleri, gliseril tioglikat ve propilen glikol başlıca gözlenen alerjenlerdir. Günümüzde küçük yaşlarda saç boyaları ve geçici kına dövmelerinin yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile çocukların kozmetik alerjenlerine maruz kalması sonucu gözlenen alerjik bulgularda artış görülüyor".

"SAÇ BOYASI VE GEÇİCİ DÖVMELER"

Doç. Dr. Nacaroğlu, özellikle parafenilendiaminin altını çizerek, "Parafenilendiamin mavi-siyah bir anilin boyasıdır. En yaygın kullanım alanlarından birisi saç boyalarıdır. Tekstil ve kürk boyaları, yün boyaları, koyu renkli kozmetikler, geçici hint kınası dövmeleri, fotoğraf banyoları ile fotokopi ve baskı mürekkeplerinde kullanılır. Saç boyalarında boyanın, geçici dövmelerde ise kınanın cilt tarafından emilimini hızlandırmak ve siyah renk oluşumunu sağlamak için sıklıkla tercih edilen parafenilendiamin güçlü bir alerjendir. Alerjik ve irritan kontakt dermatit başta olmak üzere çeşitli alerjik cilt reaksiyonlarına neden oluyor. Son yıllarda daha erken yaşlarda saç boyası ve geçici kına dövmelerinin kullanımı yaygınlaştığı için zararsız ve geçici olarak düşünülen bu uygulamaların alerjik yan etkileri çocuklarda da gözlenmeye başlandı. Bu nedenle bu uygulamaların potansiyel sonuçları hakkında toplumun bilgilendirilmesi ve masum bir uygulama olmadığının vurgulanması gerekiyor" diye konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Son dakika: BM Genel Kurulu Filistin gündemiyle toplanacak!

Son dakika: BM Genel Kurulu Filistin g..

Son dakika: BM Genel Kurulu Filistin gündemiyle toplanacak!
Konyaaltı Belediyesi'nden kiracısına müjde!

Konyaaltı Belediyesi'nden kiracısına m..

Konyaaltı Belediyesi'nden kiracısına müjde!
Antalya'da motosiklet yol ortasında cayır cayır yandı!

Antalya'da motosiklet yol ortasında ca..

Antalya'da motosiklet yol ortasında cayır cayır yandı!
Eurovision Şarkı Yarışması'nda ilginç koronavirüs önlemi

Eurovision Şarkı Yarışmasında ilginç k..

Eurovision Şarkı Yarışması'nda ilginç koronavirüs önlemi
SON DAKİKA... Memleket Partisi kuruldu! İşte yönetim kurulunda bulunan isimler

SON DAKİKA... Memleket Partisi kuruldu..

SON DAKİKA... Memleket Partisi kuruldu! İşte yönetim kurulunda bulunan isimler
Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması son..

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor