MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Böbrek yetmezliği neden olur? Böbrek sağlığı nasıl korunur?

14.03.2021 15:52

Eskişehir'de özel bir hastanede Üroloji Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ali Barbaros Başeskioğlu, böbreklerdeki taşların boyunun önemsiz olduğunu söyledi. Başeskioğlu küçük bir taşın bile böbrek yetmezliğine yol açabileceğini vurguladı.

Böbrek yetmezliği neden olur? Böbrek sağlığı nasıl korunur?

Eskişehir'de özel bir hastanede Üroloji Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ali Barbaros Başeskioğlu, böbrek sağlığının korunmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Böbreklerde meydana gelen sorunlara değinen Başeskioğlu, “Böbreklerin idrarı süzmek, vücudun sıvı ve tansiyon düzeni ile hormonal dengesini sağlamak gibi birçok görevi var. Az çalışan böbrek, sıvı süzemese bile hormonal görevlerini yapmaya devam etmektedir. Bu yüzden böbrek hastalıklarında öncelikle bu organı korumayı tercih ediyoruz” dedi.

Böbrek yetmezliğinin en önemli nedeninin böbrek taşı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Başeskioğlu, şöyle devam etti:
“1980’lerde diyalize giren hastaların çok büyük bölümünde böbrek yetmezliğinin nedeni böbrek taşıydı. Ancak artık taş hastalıklarının ciddi oranda tedavi edilebilir olmasıyla bu durum biraz daha düzeldi. Yine de böbrek taşları konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bazen çok büyük taşlar, herhangi bir sıkıntıya yol açmazken kanala düşen küçücük bir taş, böbrek yetmezliğine sebep olabiliyor. Dolayısıyla halkımız taş boyutundan bağımsız olarak böbreğini koruması gerektiğini bilmeli.”

Böbrek taşının yanı sıra diyabet, yüksek tansiyon ve böbreklerdeki yapısal bozuklukların hastalık için risk oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Başeskioğlu, “Bu kişilerin yanı sıra, sıcak ortamda çalışanlar, ailesinde böbrek hastalığı bulunanlar, daha önce böbrek taşı olanlar rutin kontrollerini aksatmamalı. Özellikle bir böbreğini taş nedeniyle kaybeden kişilerin çok daha dikkatli olması gerekir. Çünkü küçücük bir taş bile böbrek yetmezliğine, hatta ölüme sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu hafta biz de hastaları bilinçlendirmek üzere gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

“SIVININ TERLE ATILMASI TAŞ OLUŞUMU AÇISINDAN RİSKLİ”

Böbrek sağlığı için su tüketimi kadar vücuttan atılan sıvı miktarının da önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Başeskioğlu, şunları söyledi:

“Alınan sıvı ile idrar çıkışı belli oranda olmalı. Genel inanış günde 3-4 litre su tüketimi olması gerektiği yönünde. Ama aslında önemli olan kişinin günde 1.5-2 litre civarında idrar çıkarması. Kışın soğuk havalarda daha az sıvı alarak idrar miktarına ulaşılabiliyor ancak yazın o üç litre sıvı terle atılıyor, daha az idrar oluşuyor. Bu da taş oluşumu açısından riski artırıyor. Dolayısıyla hastaların aldıkları sıvı kadar idrar çıkışı hakkında da dikkatli olması gerekir.”

“YETERLİ EGZERSİZ VE DENGELİ BESLENME ÇOK ÖNEMLİ”

Böbrek hastalıklarından korunmanın en iyi yolunun genel sağlık durumuna dikkat etmek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Başeskioğlu, şu uyarılarda bulundu:

“Metabolik sendrom yaşayan hastaların kilosuna dikkat etmesi gerekir. Yani insülin direnci bulunan, şişmanlık, tansiyon yüksekliği, trigliserid yüksekliği, iyi kolesterol (HDL) düşüklüğü ve kan şekerinin normalden fazla olması gibi sorunları olanların yeterli egzersiz yapması, dengeli beslenmesi çok önemli. Diyabetin ve yüksek tansiyonun böbrek üzerindeki olumsuz etkileri unutulmamalı. Bu yüzden hastalar yaşam biçimlerinde ve sosyal hayatlarında diyetini dengeli bir biçimde kurmalı ve böbrek hastalığı açısından kendini korumalı, kontrollerini de rutin olarak yaptırmalı.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

SON DAKİKA... Muğla'da 4,0 büyüklüğünde deprem!

SON DAKİKA... Muğla'da 4,0 büyüklüğünd..

SON DAKİKA... Muğla'da 4,0 büyüklüğünde deprem!
SON DAKİKA... Normalleşme ne zaman başlayacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

SON DAKİKA... Normalleşme ne zaman baş..

SON DAKİKA... Normalleşme ne zaman başlayacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma

Turizmci Tolga Cömertoğlundan duygulan..

Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma
Antalya'da pazarlar açıldı, gören şaştı kaldı!

Antalya'da pazarlar açıldı, gören şaşt..

Antalya'da pazarlar açıldı, gören şaştı kaldı!
Sağlık Bakanlığı'ndan flaş karar: Hidroksiklorokin ilacı artık koronavirüs tedavisinde kullanılmayacak

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş karar: Hidr..

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş karar: Hidroksiklorokin ilacı artık koronavirüs tedavisinde kullanılmayacak
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran: Borcu olana kredi yok, borcu olmayana var

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran: B..

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran: Borcu olana kredi yok, borcu olmayana var