Birçok derde deva oluyor! Yaşlanmayı önlüyor, kilo sorununu ortadan kaldırıyor! İşte menengicin faydaları

22.02.2023 07:30

Menengiç, genellikle Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilen yabani bitkilerden biridir. Çok şifalı olması nedeniyle sabun ve kahve gibi birçok üründe kullanılıyor. Özellikle bıttım ve yaban fıstığı olarak da bilinen bir bitkidir.

Birçok derde deva oluyor! Yaşlanmayı önlüyor, kilo sorununu ortadan kaldırıyor! İşte menengicin faydaları

Menengiç tohumu içeriğinde bulunan yağlar, antioksidan etkisi gösteriyor. Özellikle yaşlanmayı geciktiriyor ve hücrelerin yenilenme hızını arttırıyor. Adet sancısı yaşayan kişiler menengiç yağıyla karın bölgesine masaj yapabilir. Bu masaj sonucunda karın ağrıları oldukça azalacaktır. Kilo sorunu şayayan kişiler, bir bardak su içerisine iki damla menengiç yağı ekleyerek içebilir. Bu şekilde tüketim yapıldığında oldukça fazla kilo alımına neden olacaktır. İştah açma özelliği nedeniyle pek çok insanın ilgi gösterdiği bir bitki yağıdır.

Menengiç yağı içerisinde B ve E vitamini bulunuyor. Bu vitaminler vücudun dayanıklı olması için oldukça önelidir. Menengiç yağı birçok hastalığa şifa olduğu için her evin mutfağında yer alır. Memengiçten hazırlanan sabun cilt hastalıklarında oldukça faydalıdır. Egzama ve mantar gibi pek çok cilt hastalığının iyileştirilmesinde menengiç sabunu kullanılıyor.

Genç yaştaki bireylerde görülen ergenlik sivilcelerin daha hızlı iyileştirilmesinde yardımcı olur. Varis hastalığı yaşayan kişilerde menengiç sabunu oldukça yararlıdır. Sabun cilde olduğu kadar saçlara da çok iyi geliyor. Özellikle saçların nemli ve canlı olmasını sağlıyor. Saçların daha parlak olması isteniyorsa, menengiç sabunu kullanılabilir.

 MENENGİCİN FAYDALARI NELERDİR?

Pek çok kişi menengicin faydasını araştırarak bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bilindiği üzere menangicin faydaları oldukça fazladır. Hastalıkların tedavisinde ve özellikle cilt sorunlarında oldukça etkili bir doğal çözümdür. Menengic bitkisi şifa bitkisi olarak görülen bitkilerden sadece biridir. Menengicin merak edilen faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Nefes darlığına iyi gelir
 • Öksürüklere iyi gelir
 • Mide ağrılarını iyileştirir
 • Cilt yaralarını iyileştirir
 • Ayak terlemesini engeller
 • Kalp yetmezliği riskini ortadan kaldırır
 • Cinsel gücü arttırır

Menengicin ayrı ürünlere eklenmesi durumunda daha farklı faydalar sağlayabiliyor. Özellikle menengiç kahvesinin tüketilmesi insan sağlığına oldukça farklı faydalar sağlıyor. Bu kahve genellikle sütle pişirilen bir kahve türüdür. Sağladığı faydalarla ön plana çıkarak, insanların kahve ihtiyacını da karşılıyor. Menengiç kahvesinin bilinen faydaları şu şekildedir;

 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir
 • Böbrek taşı ve kum sorunlarına iyi gelir
 • Romatizma ağrılarını azaltır
 • Vücuttaki ödemleri atar
 • Egzama cilt sorunlarına iyi gelir
 • Kolesterolü dengeler

MENENGİÇ TOHUMU NE İŞE YARAR?

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler daha çabuk hastalanabilir. Özellikle bu durumlarda kanser hastalığı çok sık yaşanan bir hastalıktır. Menengiç tohumu vücutta yer alan toksinleri atmak için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı çok fazla tercih edilir ve bu tür hastalıkların önüne geçer. Vücut içerisinde bulunan hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engelleyici özelliği vardır.

İdrar yolunda yaşanabilecek bazı sağlık sorunları bulunuyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları pek çok insanın yaşadığı bir sağlık problemidir. Menengiç tohumu idrar yolunda oluşabilecek tüm enfeksiyonları engeller ve iyileştirir. Şiddeti ağrı ve sancı yaşayan kişiler menengiç tohumunu kullanarak bu ağrıların şiddetini azaltabilir.

 MENENGİÇ YAĞI Nİ İŞE YARAR?

Menengiç yağı içerisinde çok zengin vitaminler bulunuyor. Özellikle E ve B vitaminleri insan sağlığına oldukça fayda sağlıyor. Özellikle cilt ve saç problemi yaşayan kişiler için menengiç yağı öneriliyor. Erkeklerde görülen saç beyazlamalarını yavaşlatma ve geciktirme özelliği bulunuyor. Saç diplerinde oluşan yaraların engellenmesinde büyük bir rol oynuyor. Menengiç yağı vücutta oluşan sivilcelerin kısa süre içinde iyileştirilmesinde etkilidir. Menengiç yağı aynı zamanda buz torbalarına koyularak dondurulabilir ve herhangi bir ağrı yaşanması durumunda baş ağrısı için baş bölgesine koyulabilir.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Son dakika: Bakan Bozdağ duyurdu! 18 bin 200 personel alımı olacak

Son dakika: Bakan Bozdağ duyurdu! 18 b..

Son dakika: Bakan Bozdağ duyurdu! 18 bin 200 personel alımı olacak
Milli Takım'da oruç krizi! Futbolcular Stefan Kuntz'a isyan etti

Milli Takım'da oruç krizi! Futbolcular..

Milli Takım'da oruç krizi! Futbolcular Stefan Kuntz'a isyan etti
Togg Antalya'da sergilenmeye başladı! Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü

Togg Antalya'da sergilenmeye başladı! ..

Togg Antalya'da sergilenmeye başladı! Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü
Resmi Gazete'de yayınlandı! İki yeni banka kurulacak

Resmi Gazete'de yayınlandı! İki yeni b..

Resmi Gazete'de yayınlandı! İki yeni banka kurulacak
CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Özcan'dan 14 maddelik taahhütname

CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Öz..

CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Özcan'dan 14 maddelik taahhütname
Son dakika: 100 bin imza toplandı! İşte 3'üncü Cumhurbaşkanı adayı...

Son dakika: 100 bin imza toplandı! İşt..

Son dakika: 100 bin imza toplandı! İşte 3'üncü Cumhurbaşkanı adayı...