Bir duruş bozukluğu olan boyun düzleşmesine dikkat

27.05.2021 23:27

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurhan Barutçu, evde kaldığı süreçte en sık karşılaştığı duruş bozukluğu olan boyun düzleşmesi hakkında bilgi verdi. Duruş bozukluklarının ilk sinyalinin ağrı olarak ortaya çıktığına dikkat çeken Uzm.Dr Barutçu, “Duruş bozukluğu anatomik yapılara olan yük dağılımını bozar, zamanla yapısal değişikliklere neden olur ve ağrı olarak kendini gösterir’’ dedi.

Bir duruş bozukluğu olan boyun düzleşmesine dikkat

Duruş bozukluklarının yorgunluğa sebep olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Barutçu, “İş hayatı, ruhsal durum, yaşam stili, yaş, duruş üzerine etki eder ve duruş bozukluklarına yol açar. Doğru duruş için bağlar ve kasların dengede olması gerekir. Duruş bozuk olduğunda denge bozukluğuna, yorgunluğa ve ağrıya yol açar. Anormal duruşu korumak için kaslar aşırı gerilirler. Zamanla spazm ve ağrı ortaya çıkar. Doğru duruşla her vücut bölümüne ağırlık dağılır, şok absorbe edilir’’ ifadelerini kullandı.

‘‘DURUŞ BOZUKLUKLARININ VÜCUTTAKİ ETKİLERİNE DİKKAT’’

Duruş bozukluklarının vücuttaki etkilerine değinen Uzm. Dr. Barutçu, “Duruş bozuklukları, kozmetik deformite, vücut asimetrisi, boyun, baş, sırt ve bel ağrısı, gergin bacak arka grup kasları, kas imbalansı ve ağrı, dolaşım, solunum, kan basıncı, uyku problemi, yorgunluk, solunum kapasitesinde azalma, denge sorunu, düşme ve psikososyal problemler ile karşımıza gelebilir’’ dedi.

‘‘EN SIK RASTLANAN DURUŞ BOZUKLUĞU’’

Pandemi sürecinde evde kaldığımız dönemde sıklıkla karşılaşılan bir duruş bozukluğu olan, boyun düzleşmesine dikkat çeken Uzm. Dr. Barutçu, “Evde kaldığımız dönemde en sık gördüğümüz duruş bozukluğu boyun düzleşmesidir. Normal omurgada boyun bölgesinde c harfi şeklinde kavislenme mevcuttur. Boyun düzleşmesinde bu kavis azalmıştır. Bilgisayar ve telefon kullanımının artması, masa başı çalışma, ayakta durma, oturma yatma pozisyonunun yanlış olması boyun düzleşmesine yol açabilir. Boyun düzleşmesinin en sık belirtisi boyun ağrısıdır. Baş ağrısı, omuz ve sırt ağrısı, kollarda ağrı uyuşma da görülebilmektedir” diye aktardı.

BOYUN DÜZLEŞMESİNDE TANI VE TEDAVİ

Boyun düzleşmesinde tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Barutçu, “Boyun düzleşmesinin tanısı fizik muayene ve röntgen ile konmaktadır. Boyun düzleşmesinin tedavisinde doğru duruşun öğretilmesi, boyun egzersizleri, fizik tedavi ilaç tedavileri, kuru iğneleme kinezyolojik bantlama, masaj terapi, manuel terapi gibi seçenekler arasından hastaya en uygun tedavi uygulanmaktadır. İdeal ayakta duruş; baş dik, kulaklar omuz hizasında, omuzlar geride, göğüs önde, karın içerde ayaklar arası mesafenin omuz genişliğinde olduğu pozisyondur. İdeal oturma pozisyonu; omuzlar dik, sırt, bacaklar ve dizler arası açı 90 derece, ayak altına bir basamak alarak oturulan pozisyondur. Bilgisayar başında ise bilgisayar başında öne doğru yaslanılmamalı sandalye yaklaştırılmalı, ekran göz hizasında olmalı, 30 dakikada bir kalkıp dolaşılmalıdır. İdeal yatış pozisyonu; uygun sertlikte, sırtın ve belin desteklendiği bir yatakta en ideal yatış pozisyonu bacakların karna doğru çekildiği dizlerin katlandığı yan yatış (cenin pozisyonu) şeklidir, yüzüstü ve sırtüstü yatış şekilleri kas ağrılarına sebep olabilir’’ şekilde anlattı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 

Kaynak: İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Dalış rekortmeni Şahika, bu defa Plastiksiz Kaş Projesi için nefesini tuttu

Dalış rekortmeni Şahika bu defa Plasti..

Dalış rekortmeni Şahika, bu defa Plastiksiz Kaş Projesi için nefesini tuttu
Vali Ersin Yazıcı'nın 65'nci AHENK ziyareti meslek lisesine

Vali Ersin Yazıcı'nın 65'nci AHENK ziy..

Vali Ersin Yazıcı'nın 65'nci AHENK ziyareti meslek lisesine
Polis her yerde onları arıyordu! Hükümlü 2 firari yakalandı

Polis her yerde onları arıyordu Hüküml..

Polis her yerde onları arıyordu! Hükümlü 2 firari yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara çağrı: Süreci başlatın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara çağrı: Süreci başlatın
Antalya turizminde 'bayram' sevinci!

Antalya turizminde 'bayram' sevinci!

Antalya turizminde 'bayram' sevinci!
Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu taştı

Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu..

Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu taştı