MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa banner reklam


Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi

16.02.2021 21:59

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası sosyal medyadan açıklamada bulundu. Bakan Koca, "COVID-19'a karşı şu anda elimizde güçlü iki silahtan birisi aşı, diğeri doğru bilgidir. Hem Aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız" dedi.

Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Türkiye Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Bakan Koca sosyal medyadan yazılı açıklama yaptı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre "yerinde karar" dönemine geçiyoruz

Koronavirüs Bilim Kurulumuzla bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdik.

Salgın yönetiminde “yerinde karar" döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak ilerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli güçlü iki silahtan olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır. bilgidir.

Ülkemizde tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisini hep nem de doğru bilgiyi birlikte gördük. Ancak vaka sayılarında ülke genelinde son toplumumuzda dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. yaygınlaştırmak için her gün ne yazık ki hala 100'e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza yapacağız. dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız.

Bütün kurumlarımızın desteği, vatandaşlarımızın fedakarlığı, tüm vatandaşlarımızı kapsayan sağlık güvencesi, en önemlisi sağlık çalışanlarımızın emeği ve tecrübesiyle ülke olarak COVID-19 tedavisinde etkin mücadelemizi sürdürüyoruz. Organize bir şekilde yürüttüğümüz aşı programımız da hakkaniyetle değerlendiren her kesimden, dünyanın her yerinden takdir topluyor. Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli grupların aşılanmasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz.

Şu ana kadar ülkemize yaklaşık 800 bini ikinci doz olmak üzere 5 milyonu aşkın doz aşı yapılmış oldu. Sırası gelen vatandaşlarımız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kamu ve özel hastaneler ile aile hekimliklerinde aşılarını yaptırabilirler. Bu esnada kalabalıkların oluşmaması için olabildiğince yaygın olarak randevu verilmesine dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın günün bilinen kalabalığını yaşamaksızın mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında tüm kamu ve özel hastanelerimizden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerini hatırlatmak isterim.

Kontrolleri tamamlanan aşılarımız devreye girdikçe aşı takvimini hızlandırma gayreti içindeyiz. Mümkün olan en kısa sürede Bilim Kurulunun belirlediği stratejiye uygun olarak aşılamayı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu hususta vatandaşlarımızın sağduyusu ve duyarlılığı ile güçlü sağlık alt yapımıza güvenim tamdır.

Milletçe normale dönüş özlemi çekiyoruz. Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu husus çalışmalarımızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir.

COVID-19'a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, diğeri doğru bilgidir. Hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız. En kısa zamanda özlediğimiz günlere sağlıkla kavuşmak dileğiyle."

Ayrıntılar birazdan...

SUR YAPI

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

İhtiyaç sahiplerinin sınav ücretleri Büyükşehir’den

İhtiyaç sahiplerinin sınav ücretleri B..

İhtiyaç sahiplerinin sınav ücretleri Büyükşehir’den
Antalya’da hazine ve sarı alan arazilerindeki ağaç katliamına tepki

Antalyada hazine ve sarı alan araziler..

Antalya’da hazine ve sarı alan arazilerindeki ağaç katliamına tepki
Bakan Çavuşoğlu açıkladı! 'Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz'

Bakan Çavuşoğlu açıkladı! 'Mısır ile a..

Bakan Çavuşoğlu açıkladı! 'Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz'
Üsküdar Meydanı'nda bir adam intihar etti

Üsküdar Meydanında bir adam intihar etti

Üsküdar Meydanı'nda bir adam intihar etti
Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'ndan iş yerleri ile ilgili yeni kararlar

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda..

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'ndan iş yerleri ile ilgili yeni kararlar
Masumlar Apartmanı dizisinin Gülben’i Merve Dizdar'dan eşine: 'Ya sen kocamsın ayıp ya'

Masumlar Apartmanı dizisinin Gülben’i ..

Masumlar Apartmanı dizisinin Gülben’i Merve Dizdar'dan eşine: 'Ya sen kocamsın ayıp ya'