MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Bilim dünyasından büyük koronavirüs müjdesi

17.02.2021 23:00

Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, covid-19 salgınını bitirebilecek ilaçla ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “24 saat içinde virüs bulaşını durduruyor. Henüz erken ama salgının sonucu getirecek ilaç olabilir. Öte yandan Monulparivir adlı ilaçla ilgili yazılan uluslar arası makalede, “COVID'nin önlenmesi ve tedavisi için önemli bir potansiyele sahip” denildi.

Bilim dünyasından büyük koronavirüs müjdesi

İnönü Üniversitesi öğretim üyesi ve Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, çalışmaları son aşamaya gelen Monulparivir adlı ilacın salgının sonunu getirebileceğini söyledi.

VİRÜS BULAŞINI DURDURUYOR

Prof. Ertürk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya, Monulparivir adlı ilaçla ilgili gelişmelerin duyurulduğu uluslar arası makaleyi de ekledi. Prof. Ertürk yaptığı paylaşımda, “Monulparivir: Antiviral. İnfluenza için geliştirilmiş. Sars Cov-2’ye karşı etkisi gösterilmiş. 24 saat içinde virüs bulaşını durduruyor. Asemptomatik yayılmayı engelliyor. Henüz erken ama salgının sonunu getirecek ilaç olabilir” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Mehmet Ali Ertürk’ün linkini paylaştığı, “SARS-CoV-2 enfeksiyonu, EIDD-2801 tarafından etkili bir şekilde tedavi edilir ve önlenir” başlıklı bilimsel makalede ise şu bilgilere yer veriliyor;

İŞTE O BİLİMSEL MAKALENİN TERCÜMESİ

“Öz
SARS-CoV-2 enfeksiyonu, EIDD-2801 tarafından etkili bir şekilde tedavi edilir ve önlenir
Bilinen tüm yeni ortaya çıkan insan koronavirüsleri muhtemelen yarasalardan kaynaklandı 1. Burada, yeni ortaya çıkan tüm insan koronavirüslerinin (SARS-CoV, MERS-CoV ve SARS-CoV-2) verimli in vivo replikasyonunu ve son derece alakalı iki içsel ön -pandemik SARS benzeri yarasa koronavirüsleri. Bu modelde virüs replikasyonu, gerçek insan akciğer dokusunda meydana gelir ve virüsün veya konağın herhangi bir şekilde adaptasyonunu gerektirmez. Sonuçlarımız, yarasaların insanlara doğrudan bulaşabilen endojen koronavirüsler barındırdığını gösteriyor. LoM insan akciğer dokusunun pandemik SARS-CoV-2 in vivo enfeksiyonunun daha ayrıntılı analizi, alveollerde ve kirpikli hava yolu hücrelerinde bulunan tip II pnömositler dahil olmak üzere insan akciğer epitel hücrelerinin baskın enfeksiyonunu göstermiştir. Akut SARS-CoV-2 enfeksiyonu oldukça sitopatikti ve sağlam ve sürekli bir tip I interferon ve enflamatuar sitokin / kemokin tepkisini indükledi. Son olarak, koronavirüs enfeksiyonu için terapötik ve maruziyet öncesi profilaksi stratejisini değerlendirdik."

COVİD’İN ÖNLENMESİNDE ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP

“Sonuçlarımız, halihazırda faz II – III klinik çalışmalarda bulunan oral geniş spektrumlu bir antiviral olan EIDD-2801'in terapötik ve profilaktik uygulamasının, in vivo SARS-CoV-2 replikasyonunu dramatik bir şekilde inhibe ettiğini ve dolayısıyla COVID'nin önlenmesi ve tedavisi için önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. “

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya’da Mevlit Kandili camilerde dualarla idrak edildi

Antalyada Mevlit Kandili camilerde dua..

Antalya’da Mevlit Kandili camilerde dualarla idrak edildi
18 Ekim Pazartesi Antalya'da hava durumu...

18 Ekim Pazartesi Antalya'da hava duru..

18 Ekim Pazartesi Antalya'da hava durumu...
Kalp hastalığı belirtilerinden bu 7 maddeye dikkat!

Kalp hastalığı belirtilerinden bu 7 ma..

Kalp hastalığı belirtilerinden bu 7 maddeye dikkat! "Yorgunum" deyip geçmeyin
WhatsApp çökme problemini giderdi

WhatsApp çökme problemini giderdi

WhatsApp çökme problemini giderdi
Kanarya fırtına'ya dayanamadı! Fenerbahçe'yi evinde yendi

Kanarya fırtına'ya dayanamadı! Fenerba..

Kanarya fırtına'ya dayanamadı! Fenerbahçe'yi evinde yendi
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: KKTC ve Antalya arasında önemli bir turizm potansiyeli olabilir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar KKTC ve Anta..

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: KKTC ve Antalya arasında önemli bir turizm potansiyeli olabilir