MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
Beslenme alışkanlıklarınızdaki küçük değişiklikler büyük etkiler yaratabilir!

01.04.2021 17:30

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yapılan çalışmada 2050 yılında dünyada 300 milyon insanın açlıkla mücadele etmek zorunda olacağını ortaya koydu. Dünya nüfus artışı ve iklim değişikliği nedeniyle günümüzde daha dikkat çeker hale gelen ‘sürdürülebilir beslenme’ hakkında açıklamalar yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ayşe Huri Özkarabulut, “Dünya çapında artan nüfus ve gıda israfı gelecek nesiller için büyük bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Beslenme alışkanlıklarınızdaki küçük değişiklikler büyük etkiler yaratabilir!

Özel bir üniversitede Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı olarak görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Huri Özkarabulut sürdürülebilir beslenmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Dr. Özkarabulut, “Bu beslenme tarzı ekonomik, herkesin ulaşabildiği, kültürel açıdan benimsenebilir, adil, gıda güvenliğine katkısı olan ve nesillerin devam edebilmesi için elzem olan yaşam şeklidir. Değişen beslenme şekilleri ihtiyacımız olan protein miktarından çok daha fazlasının tüketilmesine neden olmaya başlamıştır” diye konuştu.

“BESLENME SEÇİMLERİNDEKİ DEĞİŞİMLER BÜYÜK ETKİLER OLUŞTURABİLİR”

Sağlıklı bir yetişkinin tüketmesi gereken 56 gram protein sınırının 2009 itibari ile aşıldığına dikkat çeken Dr. Özkarabulut, “Dünya ortalaması 68 grama ulaştı. Dünya Kaynakları Enstitüsü 2016, ‘Sürdürülebilir Gıda Geleceği için Beslenme Şeklini Değiştirmek’ raporuna göre; tüketicilerin beslenme seçimlerindeki küçük değişimler, çevre problemlerinin azalması ve tarımsal kaynak kullanımı gibi büyük etkiler oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

“BGÜNDE EN AZ 5 PORSİYON SEBZE MEYVE TÜKETMEYE ÖZEN GÖSTERİN”

Yeterli ve dengeli beslenilmesi gerektiğini belirten Dr. Özkarabulut, şu önerilerde bulundu:

“Hayvansal kaynaklı proteinlerin (yumurta, et, süt) yerine bitkisel protein kaynaklarını tercih edin. Günde en az 5 porsiyon sebze meyve tüketmeye özen gösterin. Baklagillerin, tam tahılların, fındık, ceviz veya badem gibi yağlı tohumların tüketimini arttırın. Sürdürülebilir balıkçılık ile avlanmış balıkları tercih edin. Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin. Sağlıklı bir yaşam sürmek için de, ideal kiloya inin. Beslenme alışkanlığınız sürdürülebilir olsun.”

“YEMEK İÇİN DEĞİL YAŞAMAK İÇİN ÖĞÜNLERİNİZİ AYARLAYIN”

Sürdürülebilir beslenme alışkanlığı kazanılması için diyet psikolojisinden çıkılması gerektiğine vurgu yapan Dr. Özkarabulut, “Kendi sağlığınız, hayatınız için bir şeyler yaptığınızı düşünün. Yemek için değil yaşamak için öğünlerinizi ayarlayın. Diyet size gün içinde acıkma hissi yaşatmamalı. Diyette yasak olmaz, önemli olan ne kadar tüketildiği ve ne sıklıkla tüketildiğidir. Beslenme günlüğü tutmaya çalışın, gün içi besin takibi için en etkili yöntemdir. Yerel besinleri tüketmeye ve yerli üreticilerden alışveriş yapmaya özen gösterin. Satın aldığınız besinleri doğru koşullarda saklayın. Hiçbir besini israf etmeyin. Besinlerin sularını veya sap, yaprak gibi kısımlarını değerlendirin” diyerek sözlerine son verdi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Son dakika... Altay'ın el bilek kemiğinde kırık tespit edildi

Son dakika... Altay'ın el bilek kemiği..

Son dakika... Altay'ın el bilek kemiğinde kırık tespit edildi
Antalya'da 4 yıldızlı otelin çatısını dumanlar sardı

Antalyada 4 yıldızlı otelin çatısını d..

Antalya'da 4 yıldızlı otelin çatısını dumanlar sardı
Antalya'da kayıp olarak aranan Ahmet Uğur ağaca asılı halde ölü bulundu

Antalyada kayıp olarak aranan Ahmet Uğ..

Antalya'da kayıp olarak aranan Ahmet Uğur ağaca asılı halde ölü bulundu
İstilacı ve zehirli bir tür olan balon balığı Lara sahilini sardı

İstilacı ve zehirli bir tür olan balon..

İstilacı ve zehirli bir tür olan balon balığı Lara sahilini sardı
Turgut Özal ölümünün 28. yılında mezarı başında anıldı

Turgut Özal ölümünün 28 yılında mezarı..

Turgut Özal ölümünün 28. yılında mezarı başında anıldı
Antalya'da Gülizar Senke'nin evi küle döndü

Antalya'da Gülizar Senke'nin evi küle ..

Antalya'da Gülizar Senke'nin evi küle döndü