MY TV TÜRKİYE Youtube Canlı Yayın


Bakan Fahrettin Koca SMA hastalığı ile ilgili çıkan iddialara cevap verdi

28.11.2020 17:34

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından SMA hastalığıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca SMA hastalarının 2 yaşına kadar gen tedavisi almazsa öleceği hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Bakan Fahrettin Koca SMA hastalığı ile ilgili çıkan iddialara cevap verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu'nun hastalığın tedavisi olmadığı ve 2 yaşına kadar gen tedavisi almazsa öleceği hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirttiğini açıkladı.

Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bakanlığımızca düzenlenen SMA Hastalığında Güncel Tedaviler Çalıştayı’na SMA Bilim Kurulu üyeleri, Bakanlık yetkilileri, SMA dernekleri katıldı. SMA Bilim Kurulu, SMA ilaçlarıyla ve son dönemde gündeme gelen muhtemel gen tedavisiyle ilgili güncel bilimsel çalışmalara değindiler. SMA Bilim Kurulu, hastalığın tedavisi olmadığı, 2 yaşına kadar gen tedavisi almazsa öleceği hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Başvuru süreci tamamlanan SMA hastaları, etkinliği ve yan etkileri bilinen, ülkemizde başarı ile uygulanan tedaviden halen faydalanmaktadır. Gen tedavisi uygulama prosedürünün bir parçası olarak en az 1 ay süreyle bağışıklık sisteminin baskılanması gerekmekte, özellikle kilosu yüksek olan bazı hastalarda bu süreç 1 yıla kadar uzayabilmektedir. SMA Bilim Kurulu, her ay toplanıyor, STK’lar ve aileler bilgilendiriliyor." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin Hotel erken rezervasyon

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto