Anksiyete ile mücadele etmek mümkün! İşte en doğal çözümler

08.03.2023 07:30

Kaygı ve endişe atakları, modern yaşam koşturmacası ile birlikte artıyor. Bazı doğal yöntemler kullanarak anksiyete ile mücadele etmek mümkün.

Anksiyete ile mücadele etmek mümkün! İşte en doğal çözümler

Arada sırada herkesin yaşayabildiği bir duygu olan kaygı, sıkça yaşandığında günlük hayatı olumsuz etkileyecek hale geliyor ve bu durumda kaygı bozukluğu (anksiyete) ortaya çıkıyor.

Huzursuzluk, ani endişe atakları, uyku bozuklukları, tahammülsüzlük gibi belirtilerle ortaya çıkan anksiyete, son yıllarda üzerinde en çok konuşulan psikolojik rahatsızlıklardan biri. Baş ağrısı, kaslarda gerginlik ve tutulmalar, sindirim bozuklukları gibi fiziksel etkilere de neden olabilen kaygı bozuklukları tedavi edilmediğinde panik atak ve depresyon gibi hastalıklara da eşlik edebiliyor.

Günlük yaşam stresi ve şehir hayatı koşturmacası, anskiyetenin gün geçtikçe daha yaygın bir hastalık haline gelmesinin en büyük sebepleri. Bir terapist eşliğinde kişiye özel tedavi uygulanması en doğru yöntemdir ancak tedaviye ek olarak uygulanabilecek doğal yöntemler, düzenli olarak uygulandıklarında kısa sürede anksiyete belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

İşte kaygı bozukluğu için tercih edilebilecek doğal tedavi yöntemleri:

Masaj

Güzelce rahatlamak ve bedendeki gerginlikleri atmak için en iyi yöntemlerden biri, masaj yaptırmaktır. Anskiyete bozukluğu ile mücadele etmek için de düzenli olarak masaj terapi yardımı alınabilir. Bir uzman tarafından düzenli olarak uygulanan masaj, vücuttaki gerginliği azaltarak stres sinyallerini yok eder ve kan dolaşımını arttırarak da fayda sağlar.

Yoga ve meditasyon

Düzenli olarak uygulanan yoga ve meditasyon pratikleri, kaygı bozukluğu da dahil pek çok psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkla baş etmek için çok etkilidir. Nefes alışverişini düzenlemesinin yanı sıra yoga ve meditasyon, anlık farkındalık yeteneğini de arttırarak kaygılı anlarda sakinleşmeyi kolaylaştırmayı öğretir. Sinir sistemine “ben iyiyim” mesajı vermek için en iyi yol, doğru ve derin nefesler alarak vücudu gevşetmektir ve bunu yapmayı en iyi şekilde yoga/meditasyon pratiği ile öğrenebilirsiniz.

Uyku çayları

İyi bir uyku, genel psikolojik sağlığımız için en önemli faktörlerden biri. Kaygı bozukluğu, genellikle her zaman uyku sorunlarına da yol açar. Zihinde dönüp duran düşünceler ve fiziksel gerginlik, geceleri uykuya geçişi zorlaştırır ve bu yüzden yeterli ve sağlıklı uyumamak, anskiyete belirtilerinin daha yoğun bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yatmadan önce içeceğiniz bir fincan melisa, adaçayı, papatya, kedi otu benzeri rahatlatıcı özelliği olan bitki çayı, uykuya geçişinizi kolaylaştırarak anksiyete belirtilerini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ancak tüm bitkisel ürünleri kullanırken olduğu gibi, uykuya yardımcı bitki çaylarını da kullanırken doktorunuza danışmanız gerekecektir. Özellikle psikiyatrik ilaçlar kullanıyorsanız, bazı bitkileri kullanmamanız gerekiyor olabilir.

Aromaterapi

Bitki esaslı kokular kullanılarak uygulanan aromaterapi, kaygı bozukluğu için de kullanılabilecek doğal şifa yöntemlerinden biri. Uygun bir aromaterapik yağı düzenli olarak koklayarak, odanızı veya çalışma alanınızı bu yağlarla kokutarak aromaterapinin gücünden faydalanabilirsiniz. Stres durumları için en yaygın olarak kullanılan ürün, lavanta yağıdır. Eğer aromaterapi kullanarak kaygı bozukluğu tedavinizi desteklemek istiyorsanız, kaliteli bir lavanta yağı bulundurmanız iyi bir fikir olabilir.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

EYT’den emekli olamayanlar dikkat! SGK o detayı duyurdu! İade alabilecekler

EYT’den emekli olamayanlar dikkat! SGK..

EYT’den emekli olamayanlar dikkat! SGK o detayı duyurdu! İade alabilecekler
Trafik cezası borcu olanları ilgilendiriyor! Son gün 31 Mart

Trafik cezası borcu olanları ilgilendi..

Trafik cezası borcu olanları ilgilendiriyor! Son gün 31 Mart
Kızılcık Şerbeti'nde ortalık fena karışıyor! Nursema intikam alıyor! Yeni fragmanı yayınlandı

Kızılcık Şerbeti'nde ortalık fena karı..

Kızılcık Şerbeti'nde ortalık fena karışıyor! Nursema intikam alıyor! Yeni fragmanı yayınlandı
Bakan Koca müjdeyi verdi! 42 bin 500 personel alımı yapılacak

Bakan Koca müjdeyi verdi 42 bin 500 pe..

Bakan Koca müjdeyi verdi! 42 bin 500 personel alımı yapılacak
Instagram kullanıcıları dikkat! Ücretli mavi tik hizmeti başlıyor

Instagram kullanıcıları dikkat Ücretli..

Instagram kullanıcıları dikkat! Ücretli mavi tik hizmeti başlıyor
Ketçap deyip geçmeyin! Faydalarını görünce inanamayacaksınız

Ketçap deyip geçmeyin Faydalarını görü..

Ketçap deyip geçmeyin! Faydalarını görünce inanamayacaksınız