MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın
 


Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Türkiye'nin dört bir yanından hasta var

09.11.2022 16:36

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Hastanesi'nde tedavi gören Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği Servisi'nde yatan 28 çocukla tek tek sohbet edip hediyeler dağıttı. Prof. Dr. Özkan, “Profile baktığımızda, Türkiye'nin dört bir yanından hasta vardı. Bu da özellikle bizi çok gururlandırdı" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Türkiye'nin dört bir yanından hasta var

Antalya haber... Lösemili Çocuklar Haftası ve Organ Bağışı ve Nakli Haftası nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Hastanesi'nde tedavi gören çocukları ziyaret etti. Çocuklarla odalarında tek tek sohbet eden Prof. Dr. Özkan, hediyeler dağıttı. Çocukların aileleriyle de sohbet eden Prof. Dr. Özlenen Özkan, doktorlardan çocukların sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Özkan, AÜ Hastanesi'nin çocuk hematoloji ve onkoloji kliniğindeki başarısını anlattı. Her yıl yüzlerce çocuğun tedavisinin yapıldığını belirten Prof. Dr. Özkan, sadece Antalya'dan değil, Türkiye'nin dört bir köşesinden tedavi olmak için gelenler olduğunu söyledi.

'BAŞARI ORANLARININ YÜKSEK OLMASI BİZİ MUTLU ETTİ'

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde tedavi gören 28 çocuk olduğunu anlatan Prof. Dr. Özlenen Özkan, bazı çocukların tedavisine yeni başlandığını, bazılarının yeni tanı alarak tedavisine devam ettiğini söyledi. Tedavi gören çocuklar için anneleri başta olmak üzere ailelerinin yanında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Burası onlar için bir umut. Tanı koyarak geliyorlar buraya ama burası olmazsa tedavileri elbette olmayacak. Burası çok güzel bir hastane. Hasta yakınlarına herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını sorduğumda, herkes çok mutlu olduğunu ifade etti. Bu çok önemli. Hocalarımızla konuştuğumuzda ise başarı oranlarının çok yüksek olması bizi çok mutlu etti. Bu hem Türk tıbbı, hem de Akdeniz Üniversitesi için çok kıymetli. Profile baktığımızda, Türkiye'nin dört bir yanından hasta vardı. Bu da özellikle bizi çok gururlandırdı. Güzel ve en modern tedaviler yapılıyor. Ama önemli olan bunu şefkatle verebilmek. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz" dedi.

'BURADA YATAN HASTALARIMIZ, BUZ DAĞININ GÖRÜNEN KISMI'

AÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alphan Küpesiz ise çocukların sağlık durumları hakkında bilgilendirmede bulundu. Prof. Dr. Küpesiz, “Lösemi nadir görülen bir kan kanserlerinden biri olsa da çocuklarımızın tedavisi için hastanelere yatması gerekiyor. Kanser tedavisi gören 28 hastamız var. Kimisinin tedavisi devam ediyor, kimisinin tedavisinin başındayız kimisinin ise tedavinin sonuna gelmiş durumdayız. Eski ilik nakli yaptığımız ve başarılı olduğumuz çok sayıda hastamız var. Burada yatan hastalarımız buz dağının görünen yüzü. Tedavisi bitmiş ve şu an hayata karışmış çocuk sahibi, iş sahibi ve meslek sahibi yüzlerce hastamız var. Biz sadece Antalya'dan hasta kabul etmiyoruz. Ülkenin değişik yerlerinden hastalar bizi tercih ederek gelmek istiyor. Yatak sayımız doğrultusunda onları kabul ederek, hem tedavilerini hem de kemik iliği nakillerini yapıp tekrar memleketlerine gönderiyoruz" diye konuştu.

Tedavi gören çocuk hastalar için 2 tür bağış çağrısında bulunan Prof. Dr. Alphan Küpesiz, “Mutlaka düzenli kan bağışında bulunalım. Çünkü lösemili hastalarımızın dönem dönem kana ihtiyacı var. Kemik iliği vericisi donörü adayı olmalarını isterim. Hem Akdeniz Üniversitesi hem de ülke olarak kemik iliği nakillerinde oldukça iyi durumlara geldik. Kemik iliği vericisi bulmakta bazen zorluk yaşayabiliyoruz. Bir verici bulamadığımız hastalar kemoterapilerine devam etmek zorunda kalabiliyor. Eğer vericilerimiz olursa bu hastalara da nakil yapıp, daha yüksek başarıları yakalayabiliriz" dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden turuncu kodlu uyarı! 27.01.2023

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden..

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden turuncu kodlu uyarı! 27.01.2023
TGK’ın iki adayı BİK seçimini kazandı

TGKın iki adayı BİK seçimini kazandı

TGK’ın iki adayı BİK seçimini kazandı
Altın ters köşe yaptı! İşte nedeni!

Altın ters köşe yaptı! İşte nedeni!

Altın ters köşe yaptı! İşte nedeni!
Kaş'taki kaçak yapılara kepçeli yıkım!

Kaş'taki kaçak yapılara kepçeli yıkım!

Kaş'taki kaçak yapılara kepçeli yıkım!
AK Parti'li Karaaslan: 6'lı masa gündemimiz değil

AK Parti'li Karaaslan: 6'lı masa günde..

AK Parti'li Karaaslan: 6'lı masa gündemimiz değil
Antalyalı Gazetecilerden ziyaret turu! Mesleki sorunları meclise taşıdılar

Antalyalı Gazetecilerden ziyaret turu ..

Antalyalı Gazetecilerden ziyaret turu! Mesleki sorunları meclise taşıdılar