MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütYunanistan hem tehdit hem provoke ediyor! Türkiye sınırına hendek kazıyorlar

12.06.2022 11:18

Yunanistan, Ege ve Akdeniz'deki tahriklerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye ile artan gerilim sonrası sıcak çatışma ihtimaline karşı Meriç Nehri'ne hendek kazmaya başladı. Yunan medyası, olası bir savaş ihtimaline karşı Türk kara kuvvetlerinin ilerleyişini durdurmak için sınır hattına 135 kilometrelik tanksavar hendek kazıldığını yazdı. Emekli bir Yunan komutan da İstanbul'daki boğaz köprülerini vurmakla tehdit etti. Artan gerilim sonrası ABD'den de yeni bir açıklama geldi.

Yunanistan hem tehdit hem provoke ediyor! Türkiye sınırına hendek kazıyorlar

Türkiye-Yunanistan gerilimi giderek tırmanırken; Atina, askeri hareketlilik ve sıcak çatışma ihtimaliyle hazırlığa geçti. Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz'deki provokatif hareketlerine Türkiye'yle sınır olan Meriç Nehri kıyısını da ekledi. Bölgeye çok sayıda iş makinesi sevk edilirken, geniş kapsamlı bir hareketlilik yaşandığı gözlendi. Öte yandan Emekli Koramiral Egkolfopoulos de Türkiye'yi adeta tehdit ederek "Önce uçaklarımız, İstanbul'daki Boğaziçi Köprülerini yok edecek, 3 adet SCALP füzesi fırlatılacak ve ardından onlara 'Şimdi gelebilirsiniz' diyeceğiz." ifadelerini kullandı. İşte gündem yaratacak gelişmelerin detayları...

ERDOĞAN: "ARTIK BENİM İÇİN MİÇOTAKİS YOK!"

Ege'de adaların silahsızlandırılmasını bozan Yunanistan, günlerdir Türkiye'yi tahrik ediyor. Bu tahrike karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan'ı uyararak, "Kendine gel. Türkiye adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların kendine tanıdığı hakları kullanmaktan geri durmayacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Artık benim için Miçotakis yok!” açıklaması ise, Yunanistan’ı şok etti, kamuoyundaki tehdit algısını yükseltti.

YUNANİSTAN MERİÇ NEHRİNE HENDEK KAZIYOR

Karşılıklı sert açıklamalar sürerken, sahada da hareketlilik gözlendi. Yunan medyasına göre sınır hattını oluşturan Meriç nehri kıyısına tanksavar hendekler kazılmaya başlandığını bildirildi.

GENİŞLİĞİ 32, DERİNLİĞİ 7 METRE

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri Meriç sınır hattının Sofulu köyü bölgesindeki çalışmalarına son dönemde hız verdi. Tanksavar hendekler Türkiye-Yunanistan kara sınırının 135 kilometresini kapsıyor. Genişliği 32, derinliği 7 metre.

AMAÇ, OLASI BİR ÇATIŞMA HALİNDE TÜRK KARA KUVVETLERİNİ ENGELLEMEK

Bölgede onlarca askeri araç ve iş makinası çalışıyor. Proje 2010 yılında planlanmıştı, ancak yapımına yeni başlandı. Tanksavar hendeklerin kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Yunanistan'ın amacı sıcak çatışmada Türkiye'den Yunanistan'a olası geçişlerin engellenmesi.

EMEKLİ YUNAN KOMUTANDAN KÜSTAH TEHDİT

Ege Denizi'ndeki gayri askeri statüdeki adalara silah yığan Yunanistan'dan kışkırtıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Emekli Koramiral Egkolfopoulos, katıldığı programda "Önce uçaklarımız, İstanbul'daki Boğaziçi Köprülerini yok edecek, 3 adet SCALP füzesi fırlatılacak ve ardından onlara 'Şimdi gelebilirsiniz' diyeceğiz." ifadelerini kullandı.

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Yunanistan’ı bölgede barış ve güvenlik için birlikte çalışmaya ve aralarındaki ayrılıkları diplomatik yoldan çözmeye çağırdı.

Yapılan açıklamada "NATO müttefiklerimiz Yunanistan ve Türkiye’yi bölgede barış ve güvenliğin muhafazası için birlikte çalışmaya ve aralarındaki görüş ayrılıklarına diplomatik yoldan çözümler üretmeye teşvik etmeyi sürdürüyoruz" ifadelerine yer verildi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da silahlı saldırı! Evinin önünde kurşunlandı

Antalya'da silahlı saldırı! Evinin önü..

Antalya'da silahlı saldırı! Evinin önünde kurşunlandı
Son dakika: KPSS skandalı sonrası dikkat çeken karar! Tamamı silinecek!

Son dakika: KPSS skandalı sonrası dikk..

Son dakika: KPSS skandalı sonrası dikkat çeken karar! Tamamı silinecek!
Başkan Uysal, Muharrem orucu yemeğine katıldı

Başkan Uysal Muharrem orucu yemeğine k..

Başkan Uysal, Muharrem orucu yemeğine katıldı
Mucize bebek Ömer Özkan'dan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan'a ziyaret

Mucize bebek Ömer Özkan'dan Rektör Pro..

Mucize bebek Ömer Özkan'dan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan'a ziyaret
Konyaaltı Belediyesi kapı kapı gezip talepleri dinliyor

Konyaaltı Belediyesi kapı kapı gezip t..

Konyaaltı Belediyesi kapı kapı gezip talepleri dinliyor
Turizmde pandemi öncesine dönüş! İstihdamı hareketlendirdi

Turizmde pandemi öncesine dönüş İstihd..

Turizmde pandemi öncesine dönüş! İstihdamı hareketlendirdi