MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Kırcami için meslek odaları ve belediyeler bir arada

09.12.2021 10:33

Antalya haber... Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, mahkemece iptal edilen Kırcami imar planlarıyla ilgili, aralarında davayı da açan Şehir Plancıları Odası’nın da bulunduğu meslek odalarını harekete geçirdi. Meslek odaları, 1481 futbol sahası büyüklüğündeki bölge için plan raporları hazırlayacak, belediyeyle çalışma toplantıları yapacak. Başkan Uysal, amaçlarının yeni planları ocak ayında Büyükşehir ve Muratpaşa belediye meclislerinden geçirmek olduğunu söyledi.

Kırcami için meslek odaları ve belediyeler bir arada

Başkan Uysal, Kırcami Bölgesi Geliştirme Güzelleştirme Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Ayanoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Kırcami imar planı gündemiyle meslek odalarını ziyaret etti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le bir araya geldi.

“ANTALYA'YA HAKSIZLIK”

Heyetin ilk durağı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi oldu. Şube Başkanı Okan Hançer ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı görüşmede Başkan Uysal, iptal kararına ilişkin Danıştay’da hukuki sürecin devam ettiğini söyledi. Kırcami’nin plansız kalmasının Antalya’nın kentsel gelişimi adına da büyük haksızlık olacağını belirten Başkan Uysal, amaçlarının planın omurgasını koruyarak yeni planları ocak ayında hem Büyükşehir hem de Muratpaşa belediye meclislerinden geçirmek olduğunu söyledi.

Şube Başkanı Hançer, Kırcami imar planlarının yapılmasından yana olduklarını söyledi. Kırcami’de yaşanan sorunun ilk defa bu kadar çözülebilir bir noktaya geldiğinin altını çizen Hançer, öneriyle sürecin parçası olacaklarını belirtti.

“SORUNLAR KİSTLEŞİYOR”

Başkan Uysal ve dernek üyelerinin ikinci durağı aynı zamanda planların iptaline neden olan davayı açan Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi oldu. Şube Başkanı Ebru Manavoğlu’nun da katıldığı görüşmede Başkan Uysal, mahkemenin iptal kararında, hukuken yürürlükte olmayan kentin 100 bin ölçekli imar planını gerekçe göstermesinin doğru bir yaklaşım olmadığını savundu. Mahkemenin bu kararının, bir plan iptalinin çok ötesinde bölgede yaşanan sosyolojik, sosyo-ekonomik sorunları daha da derinleştirdiğini belirten Başkan Uysal, “Etrafı 360 derece kentleşmiş bir bölgenin imarsız kalması kist gibi tedavisi zor sorunlara neden oluyor. Kamuya güven azalıyor. Sosyal kopukluklara neden oluyor” dedi.
Başkan Uysal, planlama sürecinde sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının görüşlerinin alındığı, bilirkişi raporlarına göre revizyonların yapıldığını söyledi. Başkan Uysal, gelinen aşamada mahkemeye sunulan bilirkişi raporunun plan lehine olduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte iptal kararının planın özüne ilişkin olmadığını ve oy çokluğuyla alındığının altını çizen Başkan Uysal, planlamaya ‘sıfır’ noktasından başlamanın doğru bir yaklaşım olamayacağını vurguladı.

“ŞEHİR PLANCILAR ODASI: PLANA KARŞI DEĞİLİZ”

Şube Başkanı Manavoğlu ise, Kırcami’de çözümden yana olduklarını söyledi, “Kırcami’de plana karşı olmadık” dedi. Planlama sürecinde katılım sürecinin doğru işletilemediğini savunan Manavoğlu, ziyaretin bu çerçevede son derece önemli olduğunun altını çizdi. Görüşmenin sonunda Başkan Uysal ve Şube Başkanı Manavoğlu, cuma günü Kırcami gündemiyle Muratpaşa Belediyesi’nde bir çalışma toplantısı yapılmasını kararlaştırdı.

“BAŞKAN BÖCEK'LE BULUŞMA”

Günün üçüncü adresinde, Başkan Uysal ve dernek üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek’le bir araya geldi. Antalya Su ve Atık SU İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıya, Genel Sekreter Cansel Tuncer, ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, Başkan Danışmanı Cem Oğuz da katıldı. Ümit Uysal, Kırcami’nin bir yanıyla sağlık sorunu haline geldiğini söyledi. Antalya’nın bugün günün belli saatlerinde yaşadığı trafik sorunun da içinde bulunduğu birçok yapısal probleminin çözümünde Kırcami’in kilit rol oynadığına dikkat çeken Başkan Uysal, çözümün acil olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ise Kırcami’nin yaşadığı imar sorunun ‘bir kader olmadığına’ inanarak 28 yıldır çözüm için mücadele verdiğini söyledi. Bugün bölgede planların yapılabilir halde olmasını sağlayan ‘kamu yararı’ kararının geçerliliğini koruduğuna dikkat çeken Başkan Böcek, 100 bin ölçekli planların ise ilgili bakanlığa gönderildiğini söyledi. Böcek, “Kırcami planlarını el birliğiyle hızla sonuçlandıracağız” dedi.

“MİMARLAR RAPOR OLUŞTURACAK”

Başkan Uysal ve dernek üyelerinin son durağı ise Mimarlar Odası Antalya Şubesi oldu. Şube Başkanı Ali Serdar Akyurt, 2’nci Başkan Hakime Yılmaz’la birlikte yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı toplantıda, odanın planlarla ilgili hazırlayacağı raporu Muratpaşa Belediyesi’ne sunmasına karar verildi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya Alacabel’de kar kalınlığı bir metreye yaklaştı

Antalya Alacabelde kar kalınlığı bir m..

Antalya Alacabel’de kar kalınlığı bir metreye yaklaştı
Ayçiçek yağı, un ve yumurta fiyatlarında indirim bekleniyor

Ayçiçek yağı un ve yumurta fiyatlarınd..

Ayçiçek yağı, un ve yumurta fiyatlarında indirim bekleniyor
Saklıkent’e toplu ulaşım başladı

Saklıkente toplu ulaşım başladı

Saklıkent’e toplu ulaşım başladı
Antalya'da kaza geçiren Şükrü Ünal hayatını kaybetti

Antalyada kaza geçiren Şükrü Ünal haya..

Antalya'da kaza geçiren Şükrü Ünal hayatını kaybetti
Meteoroloji'den 49 il için uyarı

Meteorolojiden 49 il için uyarı

Meteoroloji'den 49 il için uyarı
Antalya'da kavşakta otomobil ile motosikletle çarpıştı

Antalyada kavşakta otomobil ile motosi..

Antalya'da kavşakta otomobil ile motosikletle çarpıştı