MY TV TÜRKİYE Youtube Canlı Yayın


Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: 'Türkiye'de kimse mutlu değil'

14.01.2021 15:23

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına konuk oldu. Koronavirüs aşısı gündemini ve pandemide Türkiye'nin durumunu değerlendiren Babacan Türkiye'nin durumunu “Türkiye’de şu an ‘ben mutluyum’ diyen yok. Tek mutlu kesim, Merkez Bankası faizi %17’ye çıkardıktan sonra Türkiye’ye gelen, kısa vadede parasını tutup yüksek faizi ve kur farkını cebine koyduktan sonra çıkıp giden yabancı yatırımcı. Onun dışında Türkiye’de mutlu herhangi bir kesim yok.” şeklinde değerlendirdi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: 'Türkiye'de kimse mutlu değil'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu. Babacan Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'HÜKÜMETTEN GELEN AÇIKLAMALAR BENİ TATMİN ETMİYOR'

Hükümetten gelen açıklamaların kendisini tatmin etmediğini belirten Babacan aşıyla ilgili olarak, 'Aşının adil dağıtımının esas olması gerektiğini belirten Babacan, “Hükümetten gelen açıklamalar beni çok tatmin etmiyor. Aşı konusunda bilgileri bilim insanlarından alıyorum. Bilim insanları aşı yaptırmanın çok faydalı olduğunu söylediler. Etkinlik oranı yüzde 50’ymiş, 70’miş, 90’mış, ondan bağımsız olarak söylüyorum; aşı koruyor. O yüzden aşılamanın başlamasına hayırlı olsun diyorum.' şeklinde konuştu.

'YOKSULLUK İNTİHARLARI BAŞLADI'

Yoksulluk intiharlarının başladığına dikkat çeken Babacan, “Bakın, ‘yoksulluk intiharları’ başladı. Böyle bir kavram oluştu. Daha dün akşam Ankaralı bir esnaf Ankara Kalesi’nden kendini atarak intihar etti. Yazıktır bu memlekete. Çiftçinin traktörüne haciz konmaya başlandı. Biz böyle bir şeyi daha önce yaşamamıştık. Esnafımız kepenk kapatıyor. Şu partili cumhurbaşkanlığı inadından vazgeçmek lazım… Aksi halde bu ülkenin sorunlarını çözmek mümkün değil.”dedi.

'İŞSİZLİK TARİHİN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE'

'TÜİK’in açıkladığı rakamlara inanıyorsak bile işsizlik, tarihin en yüksek seviyesinde. Pırıl pırıl gençlerimiz yarınlardan ümitsiz. Türkiye‘de ‘ev genci‘ diye bir toplum kesimi oluştu. Okulda da işte de değiller. 'diyen Babacan şunları kaydetti: 'Mevcut hükümet bu ülkenin işsizlik sorununu ve yoksulluk sorununu kesinlikle çözemeyecek. Çok açık söylüyorum. Çünkü bu ülkeye yatırım yapan yerli ve uluslararası yatırımcı yok. Çünkü keyfiliğe dayalı bir yönetim anlayışı var. Hukuk reformu yapmadan ekonomiyi çözemezsiniz. Bu ülkenin eğitim sisteminin kalitesini yükseltmeden ekonomiyi düzeltemezsiniz. Bu ülkenin gözbebeği olan Boğaziçi Üniversitesi’ne partili birini rektör atarsanız bu ülkedeki sorunları çözemezsiniz.”

'ÇİFTÇİ DESTEĞİ ENFLASYON KADAR BİLE ARTIRILMADI'

Çiftçilerin gerekli desteği alamadığını belirten Babacan, “Sürekli nakit akışı olan projelerde özel sektörün işe girebilmesi için bir miktar devlet garantisine ihtiyaç var. Bizde devlet garantileri çok yüksek. Çünkü projelerin ihale aşamasında sınırlı sayıda firma ‘davet’ edildi, projeler pahalıya mâl oldu. Bu tür ödemeler için yıllık bütçede ayrılan rakam 31 milyar lira. Çiftçiye verilen destek 22 milyar lira. Geçen yıl da 22 milyardı. Yani çiftçi desteği enflasyon kadar bile artırılmadı. Oysa cumhurbaşkanlığı bütçesi %28 artırılmış. Pandemi döneminde dünyanın en önemli konusu gıda güvenliği. Tarımda kendi kendine yeten ülke olmak yerine bu hesapsız kitapsız işler yüzünden her şeyi ithal ediyoruz. Gübre, ilaç, mazot hepsi dövize bağlı. Hepsinin maliyetleri döviz kuru kadar sıçradı ama çiftçimizin satış fiyatı o kadar artmadı. Çiftçimizin 130 milyar lira borcu var şu anda. Çiftçi ürettikçe borçlanıyor…” açıklamasında bulundu.

'TÜRKİYE'DE MUTLU HERHANGİ BİR KESİM YOK'

Pandemide Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendiren Babacan , “Türkiye’de şu an ‘ben mutluyum’ diyen yok. Tek mutlu kesim, Merkez Bankası faizi %17’ye çıkardıktan sonra Türkiye’ye gelen, kısa vadede parasını tutup yüksek faizi ve kur farkını cebine koyduktan sonra çıkıp giden yabancı yatırımcı. Onun dışında Türkiye’de mutlu herhangi bir kesim yok.” şeklinde konuştu.

'MUHAFAZAKAR VATANDAŞLAR, KAZANILMIŞ HAKLARINIZIN KEFİLİYİZ'

Muhafızakar vatandaşlara da seslenen Babacan, “Biz Türkiye’deki dindar, muhafazakâr tüm vatandaşlarımıza söz veriyoruz. İktidara geldiğimizde kazanılmış hiçbir hakkınızdan tek bir zerre kaybınız olmayacaktır. Biz bunun kefiliyiz. Tüm kadınların kendi tercih ettikleri hayat tarzı neyse biz onun garantisiyiz. Kadının tercihlerine saygı bizim çok temel bir ilkemiz.” dedi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin Hotel erken rezervasyon

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Uzmanından 'Gıda maddelerini yüzünüze sürmeyin' uyarısı

Uzmanından 'Gıda maddelerini yüzünüze ..

Uzmanından 'Gıda maddelerini yüzünüze sürmeyin' uyarısı
Öğrenci ve velilere yarıyıl tatilinde 'dijital diyet' önerisi

Öğrenci ve velilere yarıyıl tatilinde ..

Öğrenci ve velilere yarıyıl tatilinde 'dijital diyet' önerisi
TÜİK araştırdı! Türkiye'de herkes memleketinde yaşasa en kalabalık il hangisi olurdu?

TÜİK araştırdı! Türkiye'de herkes meml..

TÜİK araştırdı! Türkiye'de herkes memleketinde yaşasa en kalabalık il hangisi olurdu?
Turizmin başkenti kış aylarında spor turizmiyle hareketleniyor

Turizmin başkenti kış aylarında spor t..

Turizmin başkenti kış aylarında spor turizmiyle hareketleniyor
Sırbistan’da Covid-19’un yeni türü tespit edildi

Sırbistan’da Covid-19’un yeni türü tes..

Sırbistan’da Covid-19’un yeni türü tespit edildi
Okulları açan eyaletlerde rekor vakalar

Okulları açan eyaletlerde rekor vakalar

Okulları açan eyaletlerde rekor vakalar