MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Muratpaşa kurs

FALEZ PLAJLARI

Yörükoğlu süt

 
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'ümmet' eleştirilerine cevap

18.05.2021 21:16

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail'in Filistin saldırılarına ilişkin, “Biz popülizm yapmıyoruz, kolay olmayan bir sorunun çözümü konusunda uluslararası hukuk temelinde biz çözüm bulmaya çaba sarf ediyoruz. Tüm dünyayı harekete geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'ümmet' eleştirilerine cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularına cevap verdi. Çavuşoğlu, “Biz ümmetin liderliğine soyunduk demedik. Dışişleri Bakanlığında üç ay bile görev yapan, göreve yeni başlayan üç aylık bir aday meslek memuru ve de aday konsolosluk ihtisas memuru ‘ümmet’ kelimesinin Filistin'i korumak için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatında yerleşik bir tabir olduğunu bilir, yani orada kırk yıl görev yapmaya gerek yok bunu bilmek için. Bunu öğrenemediysek bu bir eksiklik ama bunu bilerek burada iktidarı sıkıştırmak için, bizi sıkıştırmak için söylendiyse gerçekten vahim. Biz bu tabiri nerede kullandık? İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında tüm İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarına ve o toplantıya katılanlara hitap ederken kullandık ve orada dedik ki: ‘Tüm İslam dünyası olarak ümmet bizden -hepimizden- liderlik bekliyor’. ‘Türkiye Cumhuriyeti'nden liderlik bekliyor’ demedik. Şimdi bunu getirip de Türkiye'nin İslam ümmetinin liderliğine soyunduğunu söylemek ne kadar hakkaniyetli? Kaldı ki ümmetin liderliğine kimse soyunmaz ama ümmet, ümmetin davasını kimin en iyi savunduğunu bilir ve ümmetin kendisi liderini seçer” ifadelerini kullandı.

İNGİLİZCE TELAFFUZU UMMAH

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un ‘Filistin’de somut bir şeyler yapılmalı’ sözlerine ilişkin Çavuşoğlu, “Biz popülizm yapmıyoruz, kolay olmayan bir sorunun çözümü konusunda uluslararası hukuk temelinde biz çözüm bulmaya çaba sarf ediyoruz. Tüm dünyayı harekete geçirmeye çalışıyoruz. Dünyanın duyarsız olduğunu siz de söylediniz, o yüzden bize böyle basit bir şekilde ‘Ümmetin liderliğine soyunmak ile Papa'ya sığınmak arasında çelişiyorsunuz’ gibi şeyler söylemeyin. Hele hele 2 mensubumuza bu hiç yakışmıyor, gerçekten yakışmıyor ve ümmet tabirinin, biraz önce söylediğim gibi, nerede, nasıl geçtiğini ve İslam İşbirliği Teşkilatında yerleşik bir dil olduğunu, İngilizcede de ‘ummah’ diye hitap edildiğini sizler çok iyi biliyorsunuz” dedi.

İSRAİL İLE TİCARET KESİLECEK Mİ?

Bakan Çavuşoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy’un İsrail ile ticaretin kesilmemesine ilişkin eleştirisine, “Kötü ilişki içinde olduğunuz her ülkeyle ticaretinizi kesmek olgun bir tavır mıdır, mantıklı mıdır? Siz ticareti hala devletler arasında yapılan bir alışveriş olarak mı görüyorsunuz? Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti bazı kamu ürünlerini, özellikle savunma sanayisinde kamu şirketlerinin ürettiği ürünleri satıyor, evet ama bahsettiğiniz ürünlerin o ülkelere ihracatını kim yapıyor? Özel şirket üretiyor, özel şirket aynı şekilde satıyor, ihraç ediyor. Biz Mısır'la da ilişkilerimizde sorunlar yaşadık, şimdi düzeltmek için karşılıklı adımlar atıyoruz. Aynı şekilde Abu Dabi'yle yani Birleşik Arap Emirlikleriyle de yaşadık. Bu ülkelerin hiçbirisiyle de ticaretimiz azalmadı. Ben niye kendi iş insanımı, şirketimi, çalışanları, on binlerce, yüz binlerce insan çalıştıran şirketleri bir ülkeyle bozuştum diye neden cezalandırayım” şeklinde konuştu.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: İHA

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

Kurs

kurs kayıt

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Kısıtlama kalktı, Antalya'da iki günde 18 bin Rus turist geldi

Kısıtlama kalktı, Antalya'da iki günde..

Kısıtlama kalktı, Antalya'da iki günde 18 bin Rus turist geldi
Akdeniz Üniversitesi öğrencileri üçüncü oldu

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri üçünc..

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri üçüncü oldu
Alanyaspor Oğuz Aydın ile 5 yıllık sözleşme imzaladı

Alanyaspor Oğuz Aydın ile 5 yıllık söz..

Alanyaspor Oğuz Aydın ile 5 yıllık sözleşme imzaladı
Antalya'da traktör uçuruma yuvarlandı! Yaralılar var

Antalya'da traktör uçuruma yuvarlandı!..

Antalya'da traktör uçuruma yuvarlandı! Yaralılar var
Antalya'da uyuşturucu operasyonu! Gözaltına alındılar

Antalya'da uyuşturucu operasyonu! Göza..

Antalya'da uyuşturucu operasyonu! Gözaltına alındılar
Antalya'da sit alanında operasyon! Suçüstü yakalandılar

Antalya'da sit alanında operasyon! Suç..

Antalya'da sit alanında operasyon! Suçüstü yakalandılar