MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Uzman isim açıkladı! Pandemide aldığımız kiloları nasıl vereceğiz?

11.03.2021 17:51

MY TV Türkiye Youtube kanalımızda yayınlanan Nur Baranlı İle Bizden Duy'da bugünün konusu; hızlı ve sağlıksız alınan kilolar oldu. Özellikle pandemi döneminde aldığımız kiloları vermekte zorluk yaşadığımızı anlatan Diyetisyen Yağmur Sarıözkan Kızılsavaş, “Şekerin hiç kimseye faydası yok. Şeker yemeyeceğiz. Kızartma yemeyeceğiz. Sağlıklı değil. Onun yerine zeytinyağı kullanılabilir. Beslenme düzeninizde sadece pişirme tekniklerinizi bile değiştirdiğinizde hayatınızda ne kadar olumlu hissedeceğiniz, ne kadar yüksek motivasyonlu yaşadığınızı anlayacaksınız." dedi.  

Uzman isim açıkladı! Pandemide aldığımız kiloları nasıl vereceğiz?

MY TV Türkiye Youtube kanalında yayınlanan ‘Nur Baranlı İle Bizden Duy’ programına katılan Diyetisyen Yağmur Sarıözkan Kızılsavaş, sağlıksız şekilde alınan kiloların nasıl verileceğini açıkladı.

Pandemi döneminde kişilerde farklı yaklaşımların oluştuğunu belirten Kızılsavaş, “Gerçekten sağlığını önemseyen bir grup oluştu. Bir de bu rahatlığı hayatında da bir dönem böyle geçsin. Evimde ekmeğimi yapayım. Böreğimi kendim yapayım. Dışarıdan lahmacunumu söylemeyim, kendim yapayım diye bir grup oluştu. Haliyle bu dönemde mutfağa giren kişi sayısı fazla oldu. Sağlıklı beslenmeyi önemseyen bir grup olmuş olmasına rağmen kilo alanların sayısı da böylelikle biraz fazla oldu.” dedi.

Diyetisyen Yağmur Sarıözkan Kızılsavaş

SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

Sağlıklı beslenmenin hayatımızın her alanında önemli olduğunun anlaşıldığına değinen Kızılsavaş, “Koronavirüs ilk çıktığında bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yiyecekler konuşuldu. Sağlıklı beslenme çoğu hastalığın da oluşmamasını da sağlayacak olan çok önemli. Biz düzgün beslenirsek görüyorsunuz ki çok sağlıklı beslenenler çok fazla koronavirüs ile uğraşmadı. Bağışıklık sisteminin düşük olduğu senaryolarda daha çok var olabildi. Kötü sonuçlara neden oldu. O yüzden sağlıklı beslenmenin önemi de bence bu dönemde pozitif anlamda çok iyi anlaşıldı. Pandemi sürecinin sağlıklı beslenme önemini artırdı.” açıklamasını yaptı.

PANDEMİ İLE HAYATIMIZDA NELER DEĞİŞTİ?

Pandemi döneminde sağlıklı beslenmeyi öğrettiği kişilerle çalışmaya başladığına dikkat çeken Kızılsavaş, “Hiçbir kilo problemi olmayan ama hangi takviyeyi kullanmak için sormaya gelen, sadece sağlık beslenmeyi öğrenmek için gelen, bir kilo bile fazlası olmayan çok insan ile çalışmaya başladım.” şeklinde konuştu.

Kızılsavaş sorularımızı yanıtladı

“AKŞAM YEMEKTEN SONRA AÇ KALINMALI”

Kilo vermenin zor olmadığını vurgulayan Kızılsavaş, “Vücudunuz o kadar muhteşem yapıda ki siz iyi beslendiğinizde otomatik olarak sizin vücudunuzun en iyi halini oluşturmak istiyor. O sizi otomatik olarak sağlıklı kilonuza götürüyor. Bunun için çok büyük şeyler yapmanıza gerek yok. Detokslara ihtiyacınız yok. Düşük kalorili diyetlere ihtiyacınız yok. Yapılacak tek şey kızartmalardan, böreklerden, poğaçalardan ve keklerden biraz  uzak durulursa beden ideal kilosuna ulaşacak. En önemlisi artık akşam yemeğinden sonra leğen ile meyve gelmeyecek. O iş bitti. Artık yenmemesi gerekiyor. Bu konuda çok uyarmalıyız. Herhangi bir sağlık sorunu yok ise mutlaka akşam yemekten sonra aç kalınmalı.” yorumunu yaptı.

"SU TÜKETİMİ ÇOK DEĞERLİ"

Su içme alışkanlığının edinilmemesinin doğru olmadığının altını çizen Kızılsavaş, “Su içmediğimizde otomotik olarak vücut kendini aç zannediyor. Canı sürekli tatlı istiyor. Su içmeye başlasınlar. İştahları kapalıya dönecek. Güzel kilo vermeye başlayacaklar. Su kilo verdirdiği için değil iştah bastırdığı için. Tatlı ihtiyacını azalttığı için. Bu anlamda su tüketimi çok değerli.” ifadelerini kullandı.

ERKEN YATMANIN ÖNEMİ

Gece yemek yemenin bırakılmasını öneren Diyetisyen Yağmur Sarıözkan Kızılsavaş, “Gece 03.00-04.00’lere kadar platformdan dizi ve film izlemek sebebiyle de çekirdek çitleyeyim, fındık ve badem atayım gibi. O gece uykusuz kaldığınızda ertesi gün daha fazla bir şeyler yemek ve karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsunuz. O yüzden erkenden yatmak lazım.” dedi.

“ÖMÜR BOYU FİT KALIRLAR”

Şeker tüketiminin kesilmesi gerektiğinin altını çizen Kızılsavaş, “Şekerin hiç kimseye faydası yok. Şeker yemeyeceğiz. Kızartma yemeyeceğiz. Sağlıklı değil. Onun yerine zeytinyağı kullanılabilir. Beslenme düzeninizde sadece pişirme tekniklerinizi bile değiştirdiğinizde hayatınızda ne kadar olumlu hissedeceğiniz, ne kadar yüksek motivasyonlu yaşadığınızı anlayacaksınız. Bu işe çok basit bakmak gerekiyor.Sağlıklı beslenmenin mantığını anlamak lazım.Mantığını anlarlarsa ömür boyu fit kalırlar.”   şeklinde ifade etti.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Antalya'da apartmanda çıkan yangın paniğe sebep oldu

Antalyada apartmanda çıkan yangın pani..

Antalya'da apartmanda çıkan yangın paniğe sebep oldu
13 Mayıs Perşembe Antalya'da hava durumu

13 Mayıs Perşembe Antalyada hava durumu

13 Mayıs Perşembe Antalya'da hava durumu
Instagram'ın yeni özelliği şaşırttı: Profilinize ekleyebileceksiniz!

Instagram'ın yeni özelliği şaşırttı: P..

Instagram'ın yeni özelliği şaşırttı: Profilinize ekleyebileceksiniz!
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda açıklama! Bazı ödemeler ertelenecek...

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda açıklam..

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda açıklama! Bazı ödemeler ertelenecek...
Antalya'da taksicilerden İsrail'i kınama konvoyu

Antalya'da taksicilerden İsrail'i kına..

Antalya'da taksicilerden İsrail'i kınama konvoyu
Son Dakika: 17 Mayıs Pazartesi yüz yüze eğitim olacak mı? MEB, kafa karışıklığını giderdi

Son Dakika: 17 Mayıs Pazartesi yüz yüz..

Son Dakika: 17 Mayıs Pazartesi yüz yüze eğitim olacak mı? MEB, kafa karışıklığını giderdi