MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Uzman isim açıkladı! Korona döneminde mobbing en çok hangi sektörü vurdu?

09.02.2021 17:42

 Mobbing ile Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, MY TV Türkiye’de yayınlanan Nur Baranlı İle Bizden Duy programına katılarak ‘Mobbing Farkındalık Haftası’ dolayısıyla mobbingle mücadele edenler ve etmek isteyenler için yapılması gerekenleri sıraladı. Bankada çalışanların çok fazla mobbinge maruz kaldığına dikkat çeken Uzkut, bu korona döneminde insanları bir de bu mobbing ile uğraştırıyorlar. Zaten iş bulmak sıkıntı. Zaten insanlar psikolojik olarak evden gidememek, dışarı çıkamamak yüzünden sıkışık haldeyken bir de mobbinge maruz kalıp iyice işin içinden çıkılmaz hale getiriyorlar." dedi.

Uzman isim açıkladı! Korona döneminde mobbing en çok hangi sektörü vurdu?

MY TV Türkiye Youtube kanalında yayınlanan ‘Nur Baranlı İle Bizden Duy’ programına katılan Mobbing ile Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, 4- 10 Şubat ‘Mobbing Farkındalık Haftası’ kapsamında açıklamalarda bulundu.

MOBBİNG İŞ YERİ KANSERİ

Mobbing bir yara olduğunu belirten Dr. Ozan Uzkut, “Mobbing bir iletişimsizlik. İş yerinin kanseri diyoruz biz buna.İş yerinde bir kişiye hiç değer vermeme veya çok iş yükleme hiç iş yüklememe ve onunla iletişimi kesme olayına mobbing denir. Kişiye sürekli yapılan psikolojik tacize mobbing diyoruz.” İfadelerini kullandı.

Çoğu zaman mobbing kurbanlarının durumun farkına varamadıklarına dikkat çeken Ozan Uzkut, “Dışarıdaki insan onun mobbinge uğradığını fark edebiliyor. Sizlerde mobbinge uğradığını fark ettiğiniz kişiye, bakın bu sana yapılan mobbing demeniz bile mobbingle mücadele adına onun için güç kazandırıyor. Çünkü mobbinge uğrayan kişi kendi özgüvenini yitirdiği için bunun farkında olmuyor. Özgüven yitiminden dolayı kendi kendini suçlamaya başlıyor. Ben nerede hata yaptım. Nasıl oldum. Ben nasıl bu duruma düştüm diye kendi kendini suçlamaktan kendisine bir şey yapıldığını farkına varmıyor. Onu uyarıp sana mobbing yapılıyor. Bununla mücadele et demeniz bile mücadelenin birinci basamağı sayılıyor.” dedi.

4-10 Şubat Mobbing Farkındalığı Haftası

“İNTİHARLARIN YÜZDE 50’DEN FAZLASI MOBBİNG SEBEBİYLE”

Mobbingin üçe ayrıldığını ifade eden Uzkut, “%47 oranıyla dikey mobbing, amirin memura yaptığı bir mobbing türü. %27 oranında yatay mobbing dediğimiz memurun memura yaptığı mobbing türü var. %28 oranıyla da memurun amirine yaptığı dikey mobbing türü var. Mobbingin aşamaları da var. 1. Aşamadaki mobbing türü kişi sık rapor alıyorsa, bir yerleri hastalanıyorsa, sürekli mutsuzsa, işe geç kalıyorsa bu tür durumlarda bu kişi mobbing olabilir mi diye düşünmemiz gerekiyor. 3-6 aylık bir sürede mobbing yapılıp yapılmadığını tespit edip bunu yapana karşı bir reaksiyon geliştirebilirsek ya da sana mobbing yapılıyor deyip mobbing ile mücadeleye gidebilirsek o kişiyi kurtarabiliyoruz. 3-6 aylık sürede kurtaramazsak ikinci aşamaya geçiyor. İkinci aşama ağır depresyon, anksiyete, obsesyon gibi büyük psikolojik sorunlar başlıyor. İş gücü kaybının %70’ini kaybetmeye başlıyor kişi. Çok uzun sürüyor. 5 yıl gibi tedaviler sürüyor. Çok pahalıya mal oluyor. İş gücü kaybından sonra bununla alakalı davalar 2. Aşamada gerçekleşiyor. 3. Aşamada da intiharlar gerçekleşiyor. Eline silah alıp işyerini taramalar, istifaya zorlanmalar. Geri dönülmez bir çok şeyler olmaya başlıyor. Çünkü kişi bir daha işe giremiyor.Bence intiharların yüzde 50’den fazlası mobbing sebebiyledir. Geçim sıkıntısı dediğimiz sebeplerle intihar dediğimiz vakaların büyük bir çoğunluğu mobbingten dolayıdır. Çünkü kişi özgüvenini yitirdiği için yeni baştan iş bulabileceğini, yeni baştan çalışabileceğini düşünemediği için intihar eder. Yani umutsuzluk halidir. Mobbinge uğrayan kişi umutsuzluğa kapılır.” şeklinde yorumladı.

“BANKACILARIN DESTEK ALMALARI GEREKİR”

Dernek olarak bankacıların iş yerinde uğradıkları mobbinglere karşı anket çalışması yaptıklarını kaydeden Dr. Uzkut, “Bankacıların yüzde 85’i mobbing olduğunu söylüyor.  Yüzde 80’i ise mobbingi bilmiyor. Nasıl mücadele edileceğini bilmediklerini anlattılar. Bankacıların çoğunluğu lisans mezunu kişiler hepsi alanlarında uzman kişiler. Onlar da bile nasıl hak aranacağını bilmeyen bir çoğunluk var. Herhangi bir mobbinge uğradınız mı sorusuna evet cevabını veren kişi sayısı yüzde 37’i buluyor. Bankacılık sektöründe mobbing çok fazla. 4-5 sene önce de buna benzer çalışma yapmıştık. O sıralarda istifaya zorlanan bankacı sayısı oldukça fazlaydı. Kişileri istifaya zorlamalarının nedeni 15-20 yıllık son derece deneyimli personelin sırf tazminat vermemek için istifaya zorlamak oluyordu. Şimdi yaptığımız anketlerde de bu ortaya çıkıyor. Cinsel taciz vakalarını da sorduk. Yüzde 20 oranında cinsel taciz var. Özürlü personel çalışanının neredeyse 4’te biri mobbinge uğruyor. Bankacılıkta mobbing kavramı oldukça fazla. Tüm bankacıların bu konuda dikkat etmesi. Mutlaka destek almaları gerekir.” şeklinde uyarıda bulundu.

Dr. Ozan Uzkut'un 'Ozanca Sağlık Mobbing Politika' kitabı

PANDEMİ DÖNEMİNDE MOBBİNG

Pandemi döneminde işten çıkarılmaların yasaklandığını hatırlatan Ozan Uzkut, bu dönemde de mobbingler çok artmaya başladı. Özellikle sosyal medyada, Whatsapp’ta kişilere mobbing yapılıp kişi işe yaramaz gibi gösterip istifaya zorlamalar, küçük düşürmeler çok fazla var. Bu korona döneminde insanları bir de bu mobbing ile uğraştırıyorlar. Zaten iş bulmak sıkıntı. Zaten insanlar psikolojik olarak evden gidememek, dışarı çıkamamak yüzünden sıkışık haldeyken bir de mobbinge maruz kalıp iyice işin içinden çıkılmaz hale getiriyorlar. Bu korona günlerinde de çeşitli sektörlerde mobbing çok fazla ona da çok dikkat çekmek isterim.” ifadelerini kullandı.

"YAPILAN HER ŞEYİ GÜNÜ GÜNÜNE NOT ALIN"

Mobbingin gerçekten kanser olduğunun altını çizen Uzkut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çalışmakta oldukça ısrar edin. Kalmaya çalışın. Kendinize bir ajanda alın. Orada her gün size yapılan her şeyi günü gününe saati saatine not edin. Mobbing süreyen bir olay. 6 aylık sürede yapılmış mı olayını bizim açıklayabilmemiz için o ajanda çok işe yarıyor.  Çünkü ses kaydı almamız. Görüntü kaydı almamız yasal olarak yasak. Ama ajandaya not almamızın hiçbir sıkıntısı yok. Şu saatte şu dendi. Şu saatte şununla birlikte dedikodum yapıldı. Bana gelip şunları şunları söyledi tarzında bir ajanda içinde tek tek size yapılan her şeyi not edin. Günü ve saati ile not alın. Kimler olduğunu şahitleri ile beraber not alın. O defter çok işe yarıyor. En büyük delilimiz o oluyor. Psikiyatrı raporlarını da ekliyoruz. Sizdeki rahatsızlıkları da işin içine koyuyoruz. Bu süreyen olayları da koyuyoruz. Mobbing öncesi ve sonrası durumları da ekliyoruz. Bunlar ile beraber dava açıyoruz. Dava açmadan önce mutlaka dernek temsilcileri ile irtibata geçmelerini istiyoruz. Bu sizin kendi yararınıza.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

15 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye yağış uyarısı

15 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu!..

15 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye yağış uyarısı
Verilemeyen kiloların nedeni cushing sendromu!

Verilemeyen kiloların nedeni cushing s..

Verilemeyen kiloların nedeni cushing sendromu!
Antalya’da şampiyonluk sevinci kısıtlama dinlemedi

Antalyada şampiyonluk sevinci kısıtlam..

Antalya’da şampiyonluk sevinci kısıtlama dinlemedi
Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık sinyali!

Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık si..

Son Dakika: Fatih Terim'den ayrılık sinyali!
Sergen Yalçın'ın tarihi şampiyonluk açıklaması

Sergen Yalçının tarihi şampiyonluk açı..

Sergen Yalçın'ın tarihi şampiyonluk açıklaması
Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşiktaş, çok ciddi bir gelirin de sahibi oldu

Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşikt..

Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşiktaş, çok ciddi bir gelirin de sahibi oldu