TED Antalya Koleji'nde okunan metin ortalığı ayağa kaldırdı!

30.10.2023 21:39

Türk Eğitim derneği TED’in Antalya Kolejinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sabahı bir öğretmen tarafından yapılan konuşma bir takım çevrelerce takdir edilirken, bir kesimde de tepkilere neden oldu. Kulislerden gelen bilgilere göre, Milli Eğitim İl müdürlüğü tarafından ‘Siyasi’ içerikli olduğu gerekçesiyle o konuşmayı yapan öğretmen ve okul hakkında soruşturma açıldığı öne sürüldü.

TED Antalya Koleji'nde okunan metin ortalığı ayağa kaldırdı!

Antalya haber...  Atatürk’ün talimatıyla 1928 yılında kurulan Türk Eğitim Derneğinin Antalya’daki Kolejinde Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle bir öğretmen tarafından yapılan konuşmanın ‘Siyasi içerikli’ olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı iddia edildi.

29 EKİM SABAHI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE OKUDU

TED Antalya Koleji’nde edebiyat öğretmeni olarak görev yaptığı öne sürülen bir kadın eğitmenin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 100. Yıl katlamaları nedeniyle yaptığı konuşmanın videosu ortaya çıktı.

Videoda, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik bir konuşma yapan öğretmenin siyasi içerikli bir metni okuduğu yönündeki iddialar bir kesimde tepkiyle karşılanırken, bir kesimde de olumlu bulundu.

İŞTE O KONUŞMADAKİ İFADELER

Kolejin edebiyat öğretmenlerinden biri olduğu konuşmacının okuduğu metinde şu ifadeler yer alıyor;

“Onun için canını vermeyea hazır olanların yanında onun adını anmaktan imtina edenlerle beraber. Cumhuriyetin bütün nimetlerinden faydalanıp, onu yok etmeye çalışıyorlar.
Bir yanda yüz yıl önce Anayasaya Cumhuriyet yazdırmak için ömrünü feda edenler, diğer yanda bugün onu yok etmeye çalışan, bugün Türkiye Yüzyılı masalına herkesi inandırmaşa çalışanlar...
Peki tüm bunlar olurken sen nerdesin?

Bildin mi yüz yıl önce bugünkü cumhuriyetinin değerini?

Özgürlük kelimesinin anlamınıkavrayabildin mi gerçekten?

Kula kulluk etmediğin için şükrettin mi yaradana?

Koskoca ülken Araplar için darphane, Bulgarlar için AVM, Suriyeliler içindoğumhane, bizim için tımarhaneye dönüştürülmeye çalışırken sen neredesin?

Tabelalardan Türkiye Cumhuriyeti ibaresi sökülürken, Milli Marşını kağıda bakmadan okuyamayan ya da milli marş okunurken ayağa kalkmaya tenezzül etmeyen bir güruh, gencecik kadın sporcuları yaftalayıp millilikten söz ederken sen neredesin?

Cumhuriyetin göz bebeği fabrikaların bir bir yabancılara satılırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı herkese çerez gibi dağıtılırken, yabancılar ülkende imtiyazlarla sefa sürerken, parası olan herşeye hüküm verirken, memurun, doktorun, işçin öğretmenin, kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken ve en önemlisi, “Geleceğim” dediğin gençler umutsuzca ülkeden gitmenin yollarını ararken sen nerdesin?”

ÖĞRETMENİN KONUŞMASI NA ALKIŞ

Videoda öğretmenin yaptığı konuşma diğer öğretmenler ve öğrenciler tarafından uzun uzun alkışlanıyor.
MY Gazete Haber Merkezinin kulislerden aldığı bilgilere göre, konuşmayla ilgili Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldığı iddia edildi. Ancak mesai saatinin bitmiş olması nedeniyle bu iddianın doğruluğu teyit ettirilemedi.

İŞTE KULİSLERDEKİ TEPKİLER

MY Gazete’ye açıklama yapan ilgililer,öğretmen tarafından yapılan konuşmanın siyasi içerikli olduğunu öne sürerek, “Bazı partileri, camilerde, okullarda siyaset yapıyor diye eleştirenlerin, okullarda siyasi içerikli metinler okuması iki yüzlülükten başka bir şey değil. Bu konuşmanın yapıldığı yer bir eğitim kurumu olan TED Antalya Koleji, konuşan ise okulun edebiyat öğretmeni. Yaşanan bu olaya çok büyük tepki var. Her kim olursa olsun okullara siyaset sokanlara bunun hesabını mutlaka sormamız gerekiyor. Hem bir kesimi suçlayacaksın, hem de kendin aynı suçu işleyeceksin!” mealinde eleştiriler getirdiler.

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ HAKKINDAKİ BİLGİLER

Türk Eğitim Derneği, Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edinmiştir. İlk adı “Türk Maarif Cemiyeti” olan Dernek, 1946 yılından itibaren, “Türk Eğitim Derneği” adı altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk Eğitim Derneği Antalya Koleji okul öncesi, ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim veren Türk Eğitim Derneği'nin eğitim kurumlarından biridir. TED Antalya Koleji 2005 yılında Türk Eğitim Derneği'nin 20. okulu olarak Şule Uzun ve İzzet Uzun tarafından kurulmuştur. Antalya'nın ilk kampüs okuludur.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

[email protected] dedi ki;

2023-11-20 12:48:06

Dogru söyleteni Dokuzköyden kovarlar bekle yakında kapınıza kilit vururlar.

Svsbrn dedi ki;

2023-11-01 15:38:20

Evet ,ama

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum Yap

  ŞANS OYUNLARI

  On Numara
  Şans Topu
  Sayısal Loto
  Süper Loto

  Reklam Bileşeni

  Diğer Haberler

  AFAD'tan korkutan rapor! Antalya kent merkezi afet riski altında!

  AFAD'tan korkutan rapor! Antalya kent ..

  AFAD'tan korkutan rapor! Antalya kent merkezi afet riski altında!
  Tedavi altındaki Zerrin Özer'den üzen haber!

  Tedavi altındaki Zerrin Özer'den üzen ..

  Tedavi altındaki Zerrin Özer'den üzen haber!
  Neymar'ın ile eski sevgilisiyle imzaladığı cinsel ilişki sözleşmesi ortaya çıktı! Maddeler pes dedirtti

  Neymar'ın ile eski sevgilisiyle imzala..

  Neymar'ın ile eski sevgilisiyle imzaladığı cinsel ilişki sözleşmesi ortaya çıktı! Maddeler pes dedirtti
  Hafta sonu için meteorolojiden uyarı geldi! Dikkat geri geliyor

  Hafta sonu için meteorolojiden uyarı g..

  Hafta sonu için meteorolojiden uyarı geldi! Dikkat geri geliyor
  Antalya'da devre mülk dolandırıcılarına büyük darbe! 48 şüpheli yakalandı

  Antalya'da devre mülk dolandırıcıların..

  Antalya'da devre mülk dolandırıcılarına büyük darbe! 48 şüpheli yakalandı
  Ekşisözlük'te pedofili skandalı! Bakanlık görüntüleri paylaşan yazarı arıyor

  Ekşisözlük'te pedofili skandalı! Bakan..

  Ekşisözlük'te pedofili skandalı! Bakanlık görüntüleri paylaşan yazarı arıyor