MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Tarım cennetine yine ‘o belge’ geldi! Bereketli vadide panik...

17.10.2021 17:29

Antalya haber... Finike’nin kendine özgü mor üzümüyle bilinen, tarım ve hayvancılık cenneti Yazır Vadisi’ne yeni bir maden ocağı açılıyor. Vadideki Çamlıbel Köyü’ne gelen ÇED toplantısı bildirisi üzüm bağlarıyla dolu köyde büyük huzursuzluk yarattı.

Tarım cennetine yine ‘o belge’ geldi! Bereketli vadide panik...

Antalya haber...  Birbiri ardına açılmak istenen  mermer ocakları, Finike’nin ekoturizm adayı, tarım cenneti Yazır Vadisi’ni ve vadinin bulunduğu Alacadağ’ı  tehdit ediyor. Yine Yazır Vadisi’nde yer alan Çamlıbel Köyü sınırları içinde açılması planlanan bir mermer ocağı için köyde ÇED toplantısı yapılacağı haberi bölgede huzursuzluk yarattı.

ÇEVRECİ ÇİFT BU UĞURDA KATLEDİLMİŞTİ

Finike’deki mermer ocaklarına karşı mücadele eden çevreci Ali Ulvi Büyüknohutçu ile eşi Aysin Büyüknohutçu’da vahşice katledilmişlerdi. Ali Ulvi Büyüknohutçu ile birlikte mermer ocaklarına karşı mücadele eden TORAÇDER Yönetim Kurulu Üyesi Av. İsmail Doğan Tunçbilek, sosyal medya hesabından toplantının belgesini paylaşarak bölge doğasının tehdit altında olduğunu vurguladı. Belgede 27.10.2021 tarihinde, Çamlıbel Köyü Kültür Evi’nde  halkı bilgilendirmek için ÇED toplantısı yapılacağı ve ÇED raporunu Ankara merkezli Jura Madencilik adlı firmanın hazırladığı belirtiliyor.

EKOTURİZM PROJESİ HAZIRLANIRKEN OCAK HABERLERİ GELDİ

Alacadağ’ın arka yüzündeki kısmında, yaklaşık 2 yıl önce Gökbük, Arif, Yeşilköy, Yazır, Çamlıbel ve Ernez mahalleleri muhtarlarının öncülüğünde ekoturizm projesi hazırlanmıştı. Projede sona yaklaşan ve proje için bağışladıkları, cumhuriyet döneminden kalma 26 taş evin restorasyonuyla ilk adımı atmaya hazırlanan köylüler, Yazır Mahallesi’nin karşısında mermer ocağı açılacağını öğrenmiş,  mermer ocağıyla ilgili bilgi almak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazılı başvuruda bulunan muhtarlar, birine ‘ÇED olumlu’, 13’üne de ‘ÇED gerekli değildir’ izni verilmiş 14 mermer ocağı açılacağı yanıtını alınca şok yaşamıştı.Ardından bölge köylüleri bir dizi hukuki süreç başlatmıştı.

MERMER KOTOZU YAZIR VADİSİ’NE YAĞACAK

TORAÇDER Yönetim Kurulu Üyesi Av. İsmail Doğan Tunçbilek, sosyal medya hesabından toplantının belgesini paylaşarak, “Antalya ili, Finike ilçesinde, Halkın katılımı toplantısı... Ormanlar ve Su kaynakları tehdit altında...”  ifadesini kullandı.

Paylaşıma gelen yorumlarda büyük tepkiler yer alırken yöre sakinlerinden Erol Balcı şu yorumu yaptı; “Yazır vadisinde yer alan bu yer, devamlı rüzgarlıdır. Gece Alacadağ ve Hördübek’ten meltem eser, gündüz kuzey rüzgarları eser. Burası Torosların Kaş’a geçişini sağlayan bir boğaz yani beldir. Devamlı esen bu yere taş ocağı açılırsa toz Yazır Vadisinin üzerinden kalkmaz. Karağdağ’a kadar sürüklenir. Dünyanın en güzel sedir ormanlarını, Yazır üzümünü, Karadağ’daki mikro iklimi bozacağından bu taş ocağı açılmamalı. Koronadan sonra buraların yaşam için önemli yer ve Kaş’a, Finikeye yakın oluşu ileride turizme, yaşlılara açılabilir. Buradaki evleri Kültür Bakanlığı onarıp yaşlıların yazın kalması için kiraya verme projesi var. Bunun için, sağlığımız için karşı duralım.”

TOPLANTI NEDEN HAFTAİÇİ YAPILIYOR?

Gelen yorumlarda bölge doğasının büyük tahribata uğrayacağı ifade edilirken, paylaşıma yorum yazan Abdurrahman Ekinci’de toplantı için, “İnsanlar gelemesin diye mi hafta içi mesai saatleri tercih ediliyor acaba” diyerek endişesini dile getirdi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Sıfır otomobillere bir ayda üçüncü zam! Oto alımı yatırıma dönüştü!

Sıfır otomobillere bir ayda üçüncü zam..

Sıfır otomobillere bir ayda üçüncü zam! Oto alımı yatırıma dönüştü!
Borç yapılandırma yapanlar dikkat! İlk taksit ödemesi için son gün 30 Kasım

Borç yapılandırma yapanlar dikkat İlk ..

Borç yapılandırma yapanlar dikkat! İlk taksit ödemesi için son gün 30 Kasım
Antalya Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı!

Antalya Valiliği'nden kuvvetli fırtına..

Antalya Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı!
Asgari ücrette kritik görüşmeler başlıyor: İşte masadaki son rakamlar

Asgari ücrette kritik görüşmeler başlı..

Asgari ücrette kritik görüşmeler başlıyor: İşte masadaki son rakamlar
Dolar yükselişle başladı! 29 Kasım 2021 Dolar ne kadar oldu, Euro ne kadar?

Dolar yükselişle başladı! 29 Kasım 202..

Dolar yükselişle başladı! 29 Kasım 2021 Dolar ne kadar oldu, Euro ne kadar?
Yolculuktan sağ kurtuldu! Uçağın iniş takımlarında ABD'ye geldi

Yolculuktan sağ kurtuldu! Uçağın iniş ..

Yolculuktan sağ kurtuldu! Uçağın iniş takımlarında ABD'ye geldi