MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Tam da gününde üzülerek açıkladı! Kadın cinayetlerinde Antalya 2. sırada

08.03.2021 17:41

MY TV Türkiye Youtube kanalımızda yayınlanan Nur Baranlı İle Bizden Duy'da bugünün konusu; Kadınlar Günü oldu. Kadına yönelik şiddetin boyutunu ve 8 Mart Dünya Kadınları Günü’nün önemini anlatan Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Üyesi Dilek Eldeniz, “Antalya gibi gelişmiş bir şehirde bu umulmayacak bir oran. Kadın cinayetlerinde 2. sıradayız. Ne kadar kötü bir şey. Demek ki daha yapılacak çok şey var.” dedi.

Tam da gününde üzülerek açıkladı! Kadın cinayetlerinde Antalya 2. sırada

MY TV Türkiye Youtube kanalında yayınlanan ‘Nur Baranlı İle Bizden Duy’ programına katılan Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Üyesi Dilek Eldeniz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün önemini anlattı.

“Bugün 8 Mart olduğu için ayrı bir önem duyuyorum. Binlerce yılın getirdiği toplumda ikincil plana atılma ve yaşadığımız problemleri bir kez daha dile getirebilme olanağı bulacağız. Alanlarda olacağız.”

Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Üyesi Dilek Eldeniz

“EN ÇOK KADINA YÖNELİK ŞİDDET AİLE İÇİNDE YAŞANIYOR”

2020 yılına ait Antalya’ya dair raporu paylaşan Eldeniz, “2020 yılı içerisinde Antalya’da 13 kadın cinayeti işlendi. Bunların yaş ortalaması 12 - 64 yaş. Geçen yıl işlenen cinayetlerin 10’u evinde işleniyor. Kendimizi en güvendiğimiz alanda hissedeceğimiz aile evinde bu cinayet işleniyor. 3’ü dışarı da öldürülüyor ve de en yakınları tarafından. Eşi, eski eşi, sevgilisi, oğlu, babası ve erkek kardeşi gibi erkekler tarafından öldürülüyor. Sadece 1 tanesinin faili belli değil. Bu can yakıcı bir durum. Aile kutsal sayılıyor.Fakat en çok kadına yönelik şiddet aile içinde yaşanıyor. O yüzden aile içi şiddeti sorgulamamız gerekiyor.” önerisinde bulundu.

KADININ EŞİT BİR BİREY OLARAK GÜÇLENDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği’nin amacını açıklayan Eldeniz, “Kadına yönelik her türlü şiddetin, baskının, zorbalığın ayrımcalığın ortadan kaldırılmasına yönelik mücadele etmek. Kadının güçlendirilmesi amaçlarımız arasında kadının eşit bir birey olarak güçlendirilmesi hedeflerimiz arasında. Kadınların ihtiyaç duydukları psikolojik ve hukuki desteğin sağlanması için aracılık yapmak ve dayanışmanın güçlendirecek ortamı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu nedenle bilinç yükseltme çalışmaları yapıyoruz.  Kadının güçlendirilmesi ve kadına yönelik eşitliğin sağlanabilmesine yönelik farkındalık çalışmaları, özel günlerde yürüyüşlere katılmak ve basın açıklamarı gibi pek çok etkinlikler yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Şiddetin boyutlarını sıraladı

“DAHA YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR”

Dernek olarak Antalya’da yerel yönetimlerden de destek aldıklarını belirten Eldeniz, “Daha yapılması gereken işler var. Biz kadına yönelik şiddet konusunda Antalya maalesef Türkiye sıralamasında 2. düzeyde. Antalya gibi gelişmiş bir şehirde bu umulmayacak bir oran. Kadın cinayetlerinde 2. sıradayız. Ne kadar kötü bir şey. Demek ki daha yapılacak çok şey var.” dedi.

Dilek Eldeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün Antalya platformu ile dernek olarak bir bileşeniz. Antalya Kadın Platformu ile saat 18.00’de saat kulesinin karşısında Attalos heykelinin önünde bir basın açıklaması yapacağız. Akşam 19.00’de de Üçkapılar’da geleneksel Feminist gece yürüyüşümüzü  yapacağız. Aynı gece yürümemizin nedeni sadece gündüz değil kadınların da gece istediği saatte, istediği yerde yaşabilmesi ve istediği işi yapabilmesi ya da istediği şekilde yaşabilme hakkının olduğunu bir kez daha vurgulamak için. Geceleri de sokakları, alanları terk etmeyeceğiz diye kamuoyuna duyurmak istedik.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Twitter

Twitter "bahşiş kutusu" özelliğini duy..

Twitter "bahşiş kutusu" özelliğini duyurdu
Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın D..

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat
11 Mayıs Salı Antalya hava durumu

11 Mayıs Salı Antalya hava durumu

11 Mayıs Salı Antalya hava durumu
Ekranlarda yaprak dökümü! İşte bu hafta final yapacak o diziler...

Ekranlarda yaprak dökümü! İşte bu haft..

Ekranlarda yaprak dökümü! İşte bu hafta final yapacak o diziler...
Çavuşoğlu ve Lavrov'dan İsrail'e kritik Filistin çağrısı

Çavuşoğlu ve Lavrov'dan İsrail'e kriti..

Çavuşoğlu ve Lavrov'dan İsrail'e kritik Filistin çağrısı
Honor Play 5'in tanıtım tarihi belli oldu

Honor Play 5in tanıtım tarihi belli oldu

Honor Play 5'in tanıtım tarihi belli oldu