MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center

Antalya OSB
Paraşütteki gizli kodu Abela Paf isimli öğrenci ve babası çözdü

27.02.2021 18:30

NASA tarafından Mars’a gönderilen keşif aracı Prevelans’ın paraşütündeki şifreli cümle, Abela Paf adlı öğrenci ve babası tarafından çözüldü.

Paraşütteki gizli kodu Abela Paf isimli öğrenci ve babası çözdü

Araştırmalar yapmak için NASA tarafından Mars’a gönderilen Prevelance gezginini gezegenin yüzeyine indiren paraşütteki renk dizilimlerinin sırrı ortaya çıktı.

Paraşütün üzerindeki kodu çözen öğrenci Abela Paf

ABD medyasında çıkan habere göre, paraşütteki bu model rastgele değil gizli bir koddu. Sadece altı saat içinde, internet dedektifleri onu kırdı ve o sır mesajı ortaya çıkardı: "Güçlü Şeylere Cesaret Et"

NASA tarafından Mars’a gönderilen Prevelance gezginini gezegenin yüzeyine indiren paraşütteki renk dizilimlerinin sırrı ortaya çıktı

Amerikan başkanı Theodore Roosevelt'in 1899'da yaptığı bir konuşmadan alınan cümle, yıllardır NASA'nın Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) tarafından sloganı olarak kullanılmıştı. Google çevirisiyle o slogan aynen şu ifadelere sahipti: "Zaferi ne de yenilgiyi bilmeyen gri alacakaranlıkta yaşadıkları için, ne çok zevk alan ne de çok acı çeken zavallı ruhlarla rütbe almaktansa, başarısızlıkla sonuçlanmış olsa bile, güçlü şeylere cesaret etmek ve görkemli zaferler kazanmak çok daha iyidir... "

Aslında bu gizli mesaj ilk olarak iniş canlı yayınında NASA sistem mühendisi Allen Chen tarafından dile getirildi. Chen açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "İnanılmaz bilime olanak sağlamanın yanı sıra, çabalarımızın ve mühendisliğimizin başkalarına ilham vermesini umuyoruz. Bazen çalışmalarımızda başkalarının bulması için mesajlar bırakıyoruz. Bu nedenle, hepinizi bir denemeye ve çalışmanızı göstermeye davet ediyoruz."

İnternette yayınlanan ilk çözümün Twitter'da BT öğrencisi Abela Paf tarafından yazıldığı görüldü. Mesajın kendisi ve babası tarafından çözüldüğünü ve köşeli çift ayraçların 10 bitlik bir modeli kodlayan eş merkezli halkalar halinde düzenlendiğini belirlediğini söyledi.

Abela Paf durumu, "Her ikili sayı alfabede 1'den başlayarak bir konumu kodlar" diye açıkladı. Paf şöyle devam etti: " 'Kudretli' kelimesi için, 40 bit sonra saymaya başlamalıyız ve bu doğru olacaktır.

Kırmızı bölümler 1 ise ve beyaz bölümler 0 ise, halkalar sayıları temsil eden bloklara bölünebilir. Sonra 64 sayısını eklersiniz. Yani koddaki ilk harf 0000000100 olur ve bu size 4 sayısını verir. 68'i elde etmek için 64 ekleyin - büyük harf D'nin ASCII kodu.

Bu, içteki üç halkayı açıklıyor. Dış halka ise harfleri ve sayıları gösterir: 34 11 58 N 118 10 31 W. Bunlar, kullanıcı tend0g tarafından reddit'e gönderilen JPL - 34 ° 11'58 "N 118 ° 10 'için coğrafi koordinatlardır. 31 "W."

Abela Paf'ın paylaşımı

NASA JPL'den Baş Azim mühendisi Adam Steltzner çözümü doğruladı.

Adam Steltzner'ın paylaşımı

Yine de Perseverance'ın tek gizli mesajı bu değil. Dünyalılardan gelen isimleri ve mesajları taşıyan bir çipin bulunduğu pankartın üzerindeki Güneş ışınları, "Birini Keşfedin" ibaresi Mors alfabesiyle yazılmıştı. Ve şasisinde bir tabakta saklanmış , tüm NASA'nın Mars gezginlerinin bir aile portresi var : Sojourner, Spirit, Opportunity, Curiosity, Perseverance and Ingenuity.

Merak da sırsız değildir. Gezginin tekerleklerindeki bir model de JPL'yi heceleyen Mors kodudur. Aslında, keşif gemilerimizde uzaya şifreli mesajlar göndermek bir gelenek.

Allen Chen'in The Verge'e belirttiği gibi, Perseverance daha birçok sırla dolu olabilir. Sheltzner şöyle konuştu: "İnsanlar işlerine biraz kişisel dokunuş katma arzularına karşı koyamazlar. Ama bunların büyük çoğunluğu asla bilinmeyecek - benim tarafımdan bile."

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı..

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi
AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: Antalya sağlık turizminde marka olabilir

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: An..

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: Antalya sağlık turizminde marka olabilir
23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...

23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...

23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...
Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!

Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!

Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!
Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti

Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 1..

Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti
Elektrik faturalarına zam mı gelecek? EPDK'dan açıklama

Elektrik faturalarına zam mı gelecek? ..

Elektrik faturalarına zam mı gelecek? EPDK'dan açıklama