MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

1 mayıs

Fenix center
Pandemi döneminde indirimler 365 güne yayıldı! Tüketici kandırılıyor mu?

10.02.2021 17:24

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, MY TV Türkiye’de yayınlanan Nur Baranlı İle Bizden Duy programına katılarak tüketicinin pandemi döneminde daha çok mağdur edildiğini açıkladı. Gündüz, "Bilinçli tüketici hakkını arayan tüketicidir. Hakkımızı aramaktan lütfen geri kalmayalım. Eğer bunlarda sıkıntı yaşıyorsak her ilde tüketici haklarını savunan derneklerimiz mevcuttur. Onlara müracaatlarını yapsınlar." dedi.

Pandemi döneminde indirimler 365 güne yayıldı! Tüketici kandırılıyor mu?

MY TV Türkiye Youtube kanalında yayınlanan ‘Nur Baranlı İle Bizden Duy’ programına katılan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, özellikle Covid-19 ile mücadele  döneminde tüketicinin mağduriyetlerinin artmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pandemi döneminde en çok aldıkları şikayetlere değinen Neşet Gündüz, “İndirimler uygulanmaktadır. Bu eskiden senede bir veya iki defa olan indirimler neredeyse 365 güne yayılır hale geldi. Hem de yüzde 70, yüzde 80 gibi indirimler söz konusu. Acaba bu indirimler gerçek mi, değil mi? Web sayfalarına baktığımızda hep indirimli görüyoruz. Tüketiciler bu indirimlere aldanmasınlar. Bu tüketiciyi yanıltmaya, aldatmaya yönelik indirimler oluyor. Biz burada gerekli kurumların hassas davranmasını istiyoruz. En büyük sorumluluk Ticaret odalarına ve Esnaf odalarına düşmektedir. Herkes indirim yapıyorum havasına giremez. Bu kanunen uygulamaya tabiidir.” ifadelerini kullandı.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz

TÜKETİCİ NE YAPMALI?

Gramaj ayarıyla ilgili gizli zamların olduğuna dikkat çeken Gündüz, “Tüketicimizin en çok zarar gördüğü en çok sıkıntı çektiği nasıl nereye başvuracaklarını bilmediği noktalar bunlar. Ticaret Bakanlığının uygulamasını indirsinler. Ürünün fotoğrafını çeksinler. Direk olarak şikayet etsinler. Eğer internette indirme sorunu yaşıyorlarsa yaşadıkları ilin Ticaret İl Müdürlüğü’ne hakem heyetlerine zabıtaya ve Tarım İl Müdürlüklerine ve Alo Tüketici haklarına şikayette bulunabilirler. Tüketiciler bilinçli olsunlar. Haklarını arasınlar.” önerisinde bulundu.

Kargo firmalarının ver, kaç ve kurtul politikaları olduğunu öne süren Gündüz, “Sorumluluk ben de değil . Siz şirketle firmayla muhatapsınız. Biz arada yokuz gibi bir olay söz konusuydu. Yeni çıkan yasayla birlikte müteselsil bir sorumluluk doğmuştur. Bu  konuda da tüketicilerimizin yanındayız.” dedi.

"TÜKETİCİ ALMADIĞI HİZMETİN BEDELİNİ ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİL"

Pandemi döneminde GSM ya da internet oparatörlerinden kaynaklı sorunların faturasının vatandaşa kesilmesinin doğru olmadığını ifade eden Gündüz, “Tüketici almadığı hizmetin bedelini ödemek zorunda değil. Burada hukuki sürece başladığımızda bu hukuki süreçte tespit davası vardır. Tespit yapıldıktan sonra tüketici sözleşmedeki haksız şartlara yönelik hakkını buradan çok rahatlıkla alabilir. Hiçbir şekilde tüketiciye ceza kesemezler. Ceza yükleyemezler. Ceza sadece hukuk mahkemelerinin kestiği şekilde olabilir. Hiçbir firma kendi kafasına göre ceza uygulayamaz.” şeklinde konuştu.

Neşet Gündüz merak edilen soruları yanıtladı

“BİLİNÇLİ TÜKETİCİ HAKKINI ARAYAN TÜKETİCİDİR”

Neşet Gündüz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bilinçli tüketici hakkını arayan tüketicidir. Hakkımızı aramaktan lütfen geri kalmayalım. Eğer bunlarda sıkıntı yaşıyorsak her ilde tüketici haklarını savunan derneklerimiz mevcuttur. Onlara müracaatlarını yapsınlar. Onlar çok güzel bir şekilde yol göstereceklerdir. Haklarından geri kalmasınlar.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Usta kripto para analisti Tyler Swope bu 3 Altcoin'i işaret etti: Mayıs ayında yükselebilir

Usta kripto para analisti Tyler Swope ..

Usta kripto para analisti Tyler Swope bu 3 Altcoin'i işaret etti: Mayıs ayında yükselebilir
Konyaaltı Belediyesi Anadolu deplasmanından da galibiyetle döndü

Konyaaltı Belediyesi Anadolu deplasman..

Konyaaltı Belediyesi Anadolu deplasmanından da galibiyetle döndü
Sadakatsiz'in sezon finali ne zaman? Merak edilen tarih belli oldu

Sadakatsiz'in sezon finali ne zaman? M..

Sadakatsiz'in sezon finali ne zaman? Merak edilen tarih belli oldu
Abdurrahim Albayrak'tan seçim açıklaması

Abdurrahim Albayraktan seçim açıklaması

Abdurrahim Albayrak'tan seçim açıklaması
İran eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari: Trump öldürülmeli

İran eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali..

İran eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari: Trump öldürülmeli
UNIFM 91.3 ülke müziklerini dinleyicileri ile buluşturuyor

UNIFM 913 ülke müziklerini dinleyicile..

UNIFM 91.3 ülke müziklerini dinleyicileri ile buluşturuyor