MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Muhteşem Alara-Geyik Dağı koruma altına alınacak mı?

11.01.2022 08:30

Antalya haber.. Alanya, Gündoğmuş, Manavgat ve Akseki sınırları içinde yer alan, muhteşem doğal zenginliklere ve 90 milyon yıllık fosillere sahip Alara-Geyik Dağı’nın ‘Milli Park’ yapılması yönündeki başvuru için, ‘Ön inceleme kararı’ verildi. Şimdi gözler, bölgenin milli park yapılmasına dair alınacak kararda. Milli Park Koordinasyon Kurulu Sekreteri Abdullah Kıldan, kuruldan Antalya için sevindirici birk karar çıkacağı yönünde inancımız tam” dedi.

Muhteşem Alara-Geyik Dağı koruma altına alınacak mı?

Antalya haber...  Başkanlığını Prof. Dr. Sacit Özer, danışmanlığını Mevlüt Güven, sekreterliğini ise Abdullah Kıldan’ın yaptığı Milli Park Koordinasyon Kurulu’nun, dünyanın yaşanabilir 100 havzası içerisinde 17. sırada yer alan Antalya’daki Alara Vadisi’nin milli park ilan edilmesi için başlattığı çalışmada önemli bir aşamaya gelindi. Çalışma kapsamında Alanya, Gündoğmuş, Manavgat ve Akseki ilçelerinin sınırları içinde yer alan Alara-Geyik Dağı’nın Milli Park Yapılması projesi için ‘Ön inceleme yapılması’ kararı verildi. Bu gelişmenin çok önemli olduğu ve bölgenin milli park ilan edilmesinde önemli bir aşama olduğu belirtildi.

DOĞAL SÜREÇLERİ KORUYOR

Muhteşem doğaya sahip, 3 bin canlı barındıran ve 90 milyon yıllık fosillerin yer aldığı Alara-Geyik Dağı’nın ‘Milli Park’ yapılması için 2 Mart 2021 tarihinde Milli Parklar Antalya Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuş, bölgenin sahip olduğu zenginlikler hakkında 82 sayfalık bir rapor da sunulmuştu. Şimdi Antalyalılar Alara Geyik Dağı’nın Milli Park kararını bekliyor. Milli parklar, doğal süreçleri koruyup, insan müdahalesini önleyerek temel araştırmalar için benzersiz fırsatlar sunuyor. Ayrıca bu bölgeler koruma altında tutulan ve ulusal gururun simgesi olan coğrafi alanlar olma özelliği taşıyor.

ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Milli Park Koordinasyon Kurulu tarafından, dünyanın yaşanabilir 17'nci havzası olan Alara Vadisi ve civarındaki Alara-Geyik Dağı alanının milli park ilan edilmesi için 2 Mart 2021 tarihinde yapılan başvuruya ‘ön inceleme’ kararı verildi. Bu kararın, Milli Park başvurusunun ciddiye alındığını gösterdiği ve bölgenin koruma altına alınması için önemli bir adım olduğu belirtildi.

BÖLGENİN DOĞASI ÇOK ZENGİN

Bu bölgede çok sayıda göl, akarsu, mağaralar, şelalelerin olduğunu ve turizme kazandırılması için önemli olduğu ifade ediliyor. Yetkililer, "Proje, Alanya ve Gündoğmuş'un tabiat alanlarıyla ilgili bu bölgede çok fazla canlı hem bitki açısından hem hayvan açısından özellikle endemik bitki açısından çok zengin bir bölge. Yine karstik alanların çok fazla olduğu bir bölge. Geyik Dağı dediğimiz dağın tepesinde 2875 metre yükseklikteki 90 milyon yıllık canlıların yaşamış olduğu fosillerin bulunmuş olması önemli” şeklinde konuştular.

ÇOK DEĞERLİ HOCALAR VAR

Kuruldaki yetkililer bölgeyle ve başvurula ilgili şu ifadeleri kullandı; “Yine bu bölgede yaşayan insanların doğal ürünler yetiştirmesini, iktisadi ve kültürel alanda gelişmesini sağlamak, hem ülke turizmine hem Antalya turizmine bir destinasyon sağlamak, doğayı, doğanın içinde yaşayan canlıların korunmasını sağlamayı amaçlayan bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmada çeşitli üniversitelerden çok değerli hocalarımız var, 10 civarında arkadaşımızla birlikte bu çalışmaları sürdürdük. 2 Mart günü de Milli Parklar Antalya Şube Müdürlüğü'ne müracaat ederek milli park ilanının yapılması için başvurumuzu gerçekleştirdik.”

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Son dakika... Beşiktaş, Yeni Malatyaspor ile berabere kaldı

Son dakika... Beşiktaş, Yeni Malatyasp..

Son dakika... Beşiktaş, Yeni Malatyaspor ile berabere kaldı
Osmanlı Ocakları siyasi parti kuracaklarını açıkladı

Osmanlı Ocakları siyasi parti kuracakl..

Osmanlı Ocakları siyasi parti kuracaklarını açıkladı
Antalya Alacabel’de kar kalınlığı bir metreye yaklaştı

Antalya Alacabelde kar kalınlığı bir m..

Antalya Alacabel’de kar kalınlığı bir metreye yaklaştı
Ayçiçek yağı, un ve yumurta fiyatlarında indirim bekleniyor

Ayçiçek yağı un ve yumurta fiyatlarınd..

Ayçiçek yağı, un ve yumurta fiyatlarında indirim bekleniyor
Saklıkent’e toplu ulaşım başladı

Saklıkente toplu ulaşım başladı

Saklıkent’e toplu ulaşım başladı
Antalya'da kaza geçiren Şükrü Ünal hayatını kaybetti

Antalyada kaza geçiren Şükrü Ünal haya..

Antalya'da kaza geçiren Şükrü Ünal hayatını kaybetti