MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center

Antalya OSB
Köylülerin tarlalarını kömür ocağına böyle verdiler

02.03.2021 00:55

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Antalya’nın Korkuteli ilçesi Dereköy’deki sulu tarım alanlarının kömür madenine tahsisi için, Tarım İl Müdürlüğü’nün oluruyla verilen Antalya Toprak Koruma Kurulu izin karanının belgesini paylaştı. Belgede, bölge halkının geçim kaynağı olan bereketli tarım alanlarına izin sürecinin nasıl verildiği gözler önüne seriliyor. Öte yandan maden ocağı talebinin Korkuteli Belediyesi’nden geldiği de kararda yer alıyor.

Köylülerin tarlalarını kömür ocağına böyle verdiler

Korkuteli ilçesinin su havzalarının da içinde bulunduğu, yöre halkının ihracat kalitesinde meyvelerin ürettiği ve tarihi kalıntılarla dolu Dereköy Yaylası’nda kömür madeni açılması için Antalya Tarım il Müdürlüğü’nün oluruyla Antalya Toprak Koruma Kurulu’nun verdiği iznin belgesi ortaya çıktı.

Dereköy Yaylası’nda kömür madeni açılması için verilen izin belgesi ortaya çıktı

"SÜREÇ ISRARLA YÜRÜYOR"

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, sosyal medya hesabından paylaştığı belgeyle ilgili yaptığı yorumda, “Korkuteli Dereköy'de bu kadar verimli tarım topraklarında ısrarla maden ocağı açılmaya çalışılmakta. Ekte Toprak Koruma Kurulu Kararı ve ÇED sürecine ilişkin Bakanlık kayıtlarını sunuyorum. Bu projenin sahibi demek ki siyaseten güçlü birisi olmalı ki süreç ısrarla yürüyor... Bu işin siyasi sorumlusu iktidardır. Verimli tarım topraklarına, Korkuteli içme ve sulama suyu kaynaklarına, hayvancılığa ve tarihi eserlere zarar verilmesi önlenilmelidir. Toprak Koruma Kurulu Kararına bakar mısınız. 340 dönüm Sulu Mutlak Tarım Alanı, 54 dönüm dikili Tarım Alanı. Peki sormak gerekirse Siz nasıl bir alanı koruyacaksınız?” diye yazdı.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı

7 OLUMLU 2 OLUMSUZ OYLA KARAR VERİLDİ

Av. Cavit Arı’nın yayınladığı, sulu tarım alanlarında kömür madeni açılması için verilen izin belgesinde ise aynen şu ifadeler yer alıyor;

“17.06.2020 tarihli Toprak Koruma Kurulu’nda görüşülerek uygun görülmeyen, daha sonra yapılan değişiklikle alan sınırları değişen, yeniden gündeme alınan 5403 sayılı kanunun 13. Maddesi çerçevesinde Korkuteli Belediye Başkanlığı’nca, “Kömür ocağı işletmeciliği, kırma, eleme ve paketleme tesisi yapılabilmesi için Antalya ili, Korkuteli ilçesi, Dereköy Yaylası mahallesi sınırları içerisinde bulunan ekteki etüt haritasında yeşil renge boyalı 33,9514 hektar sulu mutlak tarım arazisi ile turuncu renge boyalı 5,4822 hektar dikili tarım arazisini kapsayan toplam 39,4336 hektar alanın tarım dışı amaçla kullanım talebiyle ilgili olarak Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce hazırlanan etüt raporu ve başvuru dosyasında bulunan bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi neticesinde;
Söz konusu alanın alternatifinin olmadığına, sahanın farklı bir amaçla kullanılmak istenmesi halinde 5403 sayını kanun kapsamında yeniden izin alınması kayıt ve şartı ile;

5403 sayını kanunun 13. Maddesi çerçevesinde Korkuteli Belediye Başkanlığı’nca kömür ocağı işletmesi, kırma eleme, paketleme tesisi yapılabilmesi için Antalya ili, Korkuteli ilçesi, Dereköy Yaylası Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ekteki etüt haritasında yeşil renge boyalı 33,9514 hektar sulu mutlak tarım arazisi ile turuncu renge boyalı 5,4822 hektar dikili tarım arazisini kapsayan toplam 39,4336 hektar alanın tarım dışı amaçlı kullanımının uygun olduğuna 7 olumlu, 2 olumsuz oy çokluğuyla karar verildi.”

İDDİALAR CEVAPSIZ KALDI

Korkuteli’nin Dereköy halkı bir süredir geçimlerini sağladıkları tarım alanları ile hayvanlarının meralarını kömür madenine vermemek için büyük bir mücadelenin içindeydi. Ancak tarım topraklarının korunması ve verimiyle ilgili çalışması gereken Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nün, bereketli Dereköy yaylasına kömür madeni açılması için canla başla çalıştığı, izin verdiği ve diğer kamu kurumlarının da izin vermesi için gayret gösterdiği ileri sürülüyordu. Bu yönde yapılan haberler ve köylülerin Tarım İl Müdürlüğü’nü suçlayan feryatlarına ne bir cevap verildi ne de Tarım İl Müdürlüğü tarafından bu iddialar yalanlandı.

KÖMÜR OCAĞI AÇILACAK BÖLGE TARİHİ KALINTILARLA DOLU

Öte yandan Korkuteli’nin su havzalarını da barındıran Dereköy Yaylası’nda kömür madeni açılmasının, yer altı suları ile bölgedeki su kaynaklarına büyük zarar vereceği, çıkartılan kömürün Korkuteli’ye su sağlayan kaynakların suyuyla yıkanacağı ve kömür tozlarının bu suyla toprağa karışacağı belirtiliyor. Madenin açılmasının hem bölge ekonomisine hem de çevreye vereceği zarar bu kadarla da kalmıyor. Kömür madeni açılmak istenen Dereköy Yaylası, barındırdığı çok sayıda Roma dönemi eseriyle de SİT alanı statüsünde. Tarihi eserler yaylanın her tarafına yayılmış durumda. Bu eserlerden bir kısmı müze görevlileri tarafından toplanarak götürüldü. Ancak kömür madeni açılacak toprağın altında çok sayıda tarihi eser olduğu tahmin ediliyor.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı..

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi
AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: Antalya sağlık turizminde marka olabilir

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: An..

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: Antalya sağlık turizminde marka olabilir
23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...

23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...

23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...
Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!

Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!

Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!
Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti

Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 1..

Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti
Elektrik faturalarına zam mı gelecek? EPDK'dan açıklama

Elektrik faturalarına zam mı gelecek? ..

Elektrik faturalarına zam mı gelecek? EPDK'dan açıklama