MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray’ın 'Kandil' paylaşımı tepki çekti

29.10.2020 23:43

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın sosyal medyadan yaptığı, “Peygamber efendimizin zamanında Kandil geceleri yoktur” şeklindeki paylaşımı üzerine Twitter’da tartışma başladı.

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray’ın 'Kandil' paylaşımı tepki çekti

İYİ Parti’nin kurmaylarından olan İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın, Twitter hesabından, ‘İslamiyet’te Kandil yoktur’ mealindeki paylaşımı tartışma yarattı. Çıray attığı ilk tweette, “Mevlid Kandili ilk defa hicretten yaklaşık 350 yıl sonra Mısır'da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmıştır. Peygamber efendimizin zamanında Kandil geceleri yoktur. Kur'an'a göre de diğer gecelerden farklı olan tek gece Kadir Gecesidir. Allah(cc) her şeyin en iyisini bilendir” diye yazdı.

       İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray

"‘Kutsal’ ilan edilmediler"

Aytun Çıray ikinci tweetinde ise, “Diyanet İslam Ansiklopedisi diyor ki: (DİA, İstanbul, 2001, c. 24, s. 300) "Türkiye’de her sene “dinin kesin bir emri, fıkhi bir vecibeymiş” gibi kutlanılan özel gecelerin aslında İslam’ın iki ana kaynağı (Kur’an ve sünnet) tarafından “kutsal” ilan edilmedikleri bir hakikattir" ifadelerini kullandı.

"Gelenekler dinin önüne mi geçti?"

İYİ Partili Çıray’ın bu paylaşımları üzerine gelen çok sayıda yorum Twitter’da tartışmaya dönüştü. Çıray’ın kimi takipçileri, “Peygamber efendimizin doğumunu kutlamanın ne gibi sakıncası olabilir” diye yorum yaparken, kimi takipçiler de, “Gelenekler ve alışkanlıklar yazılı dinin önüne geçti” yorumunu yaptı.

İşte Aytun Çıray’ın o paylaşımı ve gelen yorumlardan bazıları:

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı